Blog
Zgrzewanie siatek
W artykule znajdziesz:
Zgrzewanie siatek
Znacznie lepsze wyniki niż wiązanie daje zgrzewanie siatek. Siatki lub płaskie szkielety o długości do 3,0 m zgrzewa się na maszynie jednopunktowej, rozpoczynając od łączenia prętów poprzecznych, w kolejności, do skrajnego pręta podłużnego. Następnie, po obróceniu siatki o 180°, zgrzewa się pręty poprzeczne z drugim podłużnym prętem skrajnym, w kolejności. Z kolei do prętów poprzecznych mocuje się wymaganą liczbę prętów podłużnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ze względu na kłopotliwe manewrowanie prętem z przyspawanymi prętami poprzecznymi, sposób ten jest dosyć uciążliwy.
Gdy siatka ma długość większą niż 3,0 m, zgrzewanie trzeba prowadzić.od razu na dwu zgrzewarkach punktowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stoły zgrzewarek są odwrócone względem siebie o 180° i oddalone o odległość nie mniejszą od maksymalnej długości zgrzewanej siatki.
W przypadku kiedy siatka ma większą szerokość od wysięgu ramion zgrzewarki, trzeba prowadzić zgrzewanie również na dwóch zgrzewarkach ustawionych naprzeciw siebie. Siatkę zgrzewa się częściowo na jednym, a częściowo na drugim stole (uprawnienia budowlane).
Stosowanie wykroju i wzorników znacznie przyspiesza zgrzewanie. Wzorniki unieruchamiają pręty we właściwym położeniu, zapewniają dokładność montażu
i bardzo ułatwiają samo zestawienie prętów w szkielety. Układanie prętów we wzornikach wykonuje pomocnik zbrojarza. Wzornik wypełniony prętami przesuwa zbrojarz pod zgrzewarkę i wykonuje poszczególne złącza. Wzornik dla lekkich szkieletów wykonuje się z drewna, zaś dla ciężkich lub złożonych - metalu.
Zgrzewanie siatek w zakładach prefabrykacji lub specjalnych zakładach produkujących siatki odbywa się na zgrzewarkach wielopunktowych (program egzamin ustny).
Zmniejszają one znacznie pracochłonność zgrzewania. Do układania prętów stanowiących osnowę i wątek siatki stosowane są wówczas odpowiednie wykroje. W zakładach produkcji siatek podawanie prętów i układanie ich w wycięciach wykrojów jest zmechanizowane jak również podsuwanie wykrojów pod elektrody zgrzewarki.
Prefabrykowane siatki mogą być zwijane, płaskie lub zginane (rys. 1-85). Skrócony wykaz typowych prefabrykowanych siatek.
Siatki wygięte
Przy montażu siatek zgrzewanych należy przestrzegać następujących warunków:
a) złącza siatek wykonywane w kierunku prętów nośnych mają zakład wynoszący 30 di (di - średnica pręta nośnego), lecz nie mniej niż na dwa oka siatki plus 50 mm oraz nie mniej niż 250 mm,
b) złącza siatek wykonywane w kierunku prętów nośnych, lecz z prętami rozdzielczymi w różnych płaszczyznach, mają zakład wynoszący co najmniej 30 di oraz nie mniej niż 2 b + 50 mm i nie mniej niż 250 mm (opinie o programie).
c) złącza siatek wykonywane w kierunku prętów rozdzielczych są układane na zakład o szerokości co najmniej 50 mm przy średnicy prętów do 4 mm lub co najmniej 100 mm przy średnicy prętów ponad 4 mm - złącza siatek wykonywane w kierunku prętów rozdzielczych są wykonywane również za pomocą nakładek, przy czym średnica prętów rozdzielczych nakładek nie może być mniejsza od połowy średnicy zbrojenia nośnego siatek łączonych.
Siatki wygięte stosowane są do zbrojenia płyt żebrowych oraz belek i słupów.
Siatki mogą też być stosowane do zbrojenia wysokich belek i ław fundamentowych.
Innym rodzajem prefabrykatów zbrojarskich są szkielety płaskie, które otrzymuje się przez przyspawanie do prętów nośnych krótkich poprzecznych prętów rozdzielczych. Pręty nośne mogą być przyspawane z jednej lub dwóch stron prętów rozdzielczych (segregator aktów prawnych).
Montaż poszczególnych siatek i szkieletów na miejscu budowy odbywa się na podstawie opracowanego zestawienia i planu, przez co unika się pomyłek. Po ułożeniu poszczególnych elementów, w celu zapobieżenia przesunięciom w czasie betonowania, wiąże się je ze sobą w nielicznych punktach.
Dalsze scalanie prefabrykowanych elementów zbrojenia prowadzi do tworzenia prefabrykowanych fragmentów konstrukcyjnych, obejmujących zespół belek, słupów, żeber itp., przy czym montaż takich zespołów może się odbywać wraz z odeskowaniem. Takie rozwiązania wymagają zastosowania do montażu ciężkich żurawi i zwiększają zużycie stali o ok. 5%, natomiast zmniejszają pracochłonność, przyspieszają wykonanie i zmniejszają zużycie drewna o ok. 50% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32