Blog

04.03.2020

Zimowe roboty murowe

W artykule znajdziesz:

Zimowe roboty murowe

Zimowe roboty murowe

Zimowe roboty murowe prowadzone bywają różnymi metodami, które można ująć ogólnie w dwie następujące grupy:
- Metody polegające na zastosowaniu specjalnych środków w celu doprowadzenia muru do potrzebnej wytrzymałości przed zamarznięciem zaprawy - przez umożliwienie wiązania i twardnienia zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do grupy I należą:
- metoda zachowania ciepła (zwana również metodą termosu),
- metoda podgrzewania murów z zewnątrz,
- metoda podgrzewania elektrycznego,
- metoda murowania w cieplakach.
- Metoda zamrażania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Prace wstępne przed rozpoczęciem robót zimowych. Po zdecydowaniu o prowadzeniu na określonych obiektach robót zimowych powinny być wykonane następujące wstępne prace (uprawnienia budowlane).
Wyznaczenie rodzajów robót i ich ilości. Należy tu mieć na uwadze, aby komplikacje i podrożenie robót na skutek wykonawstwa zimą były możliwie jak najmniejsze: jako pozytywne przykłady wyboru rodzaju robót można przytoczyć murowanie ścian z dużych bloków, montowanie ścian i stropów z prefabrykowanych płyt konstrukcyjnych itp.

Celowe jest wykonywanie zimą takich robót, które umożliwią wiosną rozwinięcie szerokiego frontu pracy: na przykład wbicie zimą pali fundamentowych pozwala na szybkie rozwinięcie wiosną robót betonowych i murowych. Przygotowanie odpowiedniej dokumentacji technicznej (program egzamin ustny). Projekt organizacji robót powinien zawierać szczegółowe warunki techniczne wykonywania danych robót zimą z ustaleniem potrzebnych środków ostrożności: harmonogramy postępu robót, zatrudnienia, dostaw oraz użycia materiałów i prefabrykatów; plan schematyczny placu budowy i potrzebnych urządzeń; schematy i rysunki prowizorycznych budowli i urządzeń na czas zimy; instrukcje korzystania ze specjalnych maszyn i urządzeń; obliczenie dodatkowych kosztów w związku z prowadzeniem robót zimą itp.

Przy sporządzaniu projektu’ organizacji należy o ile możności dostosowywać się do warunków miejscowych budowy, zwłaszcza do urządzeń i pomieszczeń, które istniały w czasie poprzedzającym okres zimowy (opinie o programie).

Metody zamrażania

Konieczne przeliczenia statyczne z podaniem naprężeń w murach poszczególnych kondygnacji w miarę narastania dalszych pięter odpowiednio do harmonogramu. Projekt wzmocnień konstrukcji, usztywnień i stemplowań w przypadku zastosowania metody zamrażania. Przygotowania na placu budowy i w wykonanej części budynku. Należą tu przede wszystkim następujące rodzaje robót:
- Roboty terenowe: doprowadzenie do właściwego stanu dróg dojazdowych i transportu wewnętrznego ze szczególnym zwróceniem uwagi na należyte odwodnienie i usuwanie śniegu; odprowadzenie wód opadowych z terenu budowy; oczyszczenie i uporządkowanie placu budowy itp.
- Roboty zabezpieczające wykonanych już fundamentów: zasypanie z odpowiednim ubiciem wykopów budowlanych przy wykonanych fundamentach; prowizoryczne zasypanie lub ocieplenie płytko posadowionych fundamentów w nieogrzewanych podziemiach w celu ochrony od wypierania przez zamarzający grunt; rozparcie poziome ścian w podziemiach, jeżeli podlegają one znaczniejszemu parciu ziemi z zewnątrz itp. (segregator aktów prawnych).

Zaopatrzenie materiałowe budowy, a mianowicie: zgromadzenie takich materiałów budowlanych, których dostawa lub produkcja zimą będzie utrudniona (piasek, żwir, wapno gaszone itp. przygotowanie materiałów izolacyjnych, jak maty słomiane itp., uzyskanie środków ułatwiających wiązanie cementu, jak np. chlorku wapnia; zwiezienie węgla lub innych środków opałowych; przygotowanie sprzętu przeciwpożarowego; zmagazynowanie zapasu odzieży i obuwia itp.

Adaptacja istniejących prowizorycznych budynków gospodarczych i miejsc składowych do robót zimowych oraz wykonanie nowych potrzebnych obiektów do magazynowania, składowania, zabezpieczenia maszyn itp. Jeżeli budowa ma niedostateczną ilość pomieszczeń magazynowych, zaleca się wykorzystać wykonane już części budynków, np. piwnice, zabezpieczając je prowizorycznie przed szkodliwymi wpływami czynników atmosferycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami