Blog
Zjawisko powstawania pęcherzyków
W artykule znajdziesz:
Zjawisko powstawania pęcherzyków
Zjawisko powstawania pęcherzyków nie stanowi samo przez się powodu do dyskwalifikacji papy, jest ono jednak dowodem niezbyt dokładnego wysycenia papy masą impregnującą. W razie stwierdzenia powstawania pęcherzyków w ilości większej niż 9 na 1 cm2 należy wszelkie inne badania przeprowadzić ze szczególną ostrożnością i uwagą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oznaczanie ciężaru i składu ilościowego papy przeprowadza się w sposób następujący.
Papa smołowa. Z badanej papy wycina się kwadrat o boku 10 cm (z dokładnością do 0,5 mm) i waży z dokładnością do 0,01 g. Ciężar próbki pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 papy. Po zważeniu próbkę papy tnie się na małe paski i umieszcza w ekstrakcyjnej kolbce kulistej o pojemności 250 cm3 lub w aparacie Soxhleta.
Do kolby należy również wsypać ziarna posypki mineralnej, które podczas przygotowania próbki odpadły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do kolby z próbką wlewa się 125-H-150 cm3 aniliny technicznej, kolbę łączy się z chłodnicą zwrotną i ogrzewa do wrzenia w ciągu 1 godziny. Po upływie tego czasu zlewa się ostrożnie anilinę znad badanej próbki i powtarza ekstrakcję jeszcze dwiema porcjami aniliny. Pozostałość w kolbie po trzykrotnej ekstrakcji aniliną ekstrahuje się dwukrotnie benzenem i kolbę z pozostałą w niej po ekstrakcji tekturą i posypką suszy się przez 1-2 godziny w suszarce w temperaturze 105-P110°C. Po ukończeniu suszenia oddziela się skrawki tektury od posypki, oczyszcza się je z resztek posypki i waży oddzielnie tekturę i oddzielnie posypkę. Jeżeli posypką był piasek, należy go przed zważeniem lekko w tygielku wyprażyć (uprawnienia budowlane).
Różnica pomiędzy ciężarem wziętej do analizy papy a sumą ciężarów posypki i tektury pomnożona przez 100 daje ilość masy impregnacyjnej na 1 m2 papy. Ciężar tektury po ekstrakcji pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 wkładki tekturowej. Ciężar posypki pomnożony przez 100 daje ilość posypki na 1 m2 (program egzamin ustny).
Papa asfaltowa. Przygotowanie próbki i oznaczenie ciężaru 1 m2 lub rolki papy wykonuje się w identyczny sposób jak przy papie smołowej. Przygotowaną i zważoną próbkę papy wkłada się do gilzy ekstrakcyjnej Soxhleta, waży powtórnie wraz z gilzą, umieszcza w aparacie ekstrakcyjnym Soxhleta i ekstrahuje benzenem aż do utraty barwy spływającego z gilzy benzenu. Wyekstrahowaną papę wraz z gilzą suszy się w temperaturze 105-P-7-110″C aż do stałego ciężaru, pozostawia przez 2 godziny na powietrzu i waży.
Ciężar tektury wyekstrahowanej
Z różnicy ciężarów gilzy wraz z próbką, przed i po ekstrakcji, oblicza się ciężar masy impregnującej. Z gilzy wyjmuje się tekturę, oczyszcza z resztek przylegającej posypki mineralnej i waży z dokładnością do 0,01 g. Wyniki oblicza się i podaje jak następuje (opinie o programie). Ciężar masy impregnacyjnej pomnożony przez 100 daje ciężar masy impregnacyjnej w 1 m2 papy. Ciężar tektury wyekstrahowanej i posypki mineralnej pomnożony przez 100 daje ciężar 1 m2 tektury oraz ilość posypki mineralnej potrzebnej na 1 m2 papy.
Oznaczanie zawartości części lotnych w papie. Próbkę papy powierzchni 1 dcm2, zważoną z dokładnością do 0,01 g, ogrzewa się w suszarce w temperaturze 50°C w ciągu 5 godzin i po upływie tego czasu powtórnie waży. Strata na ciężarze w gramach określa zawartość części lotnych (segregator aktów prawnych).
Tworzywami syntetycznymi nazywamy materiały, które w określonych warunkach fizycznych mają własności plastyczne pozwalające na łatwe ich formowanie na wyroby użytkowe, natomiast w warunkach normalnej pracy odznaczają się twardością odpornością na działanie wpływów zewnętrznych.
Pod względem budowy chemicznej tworzywa, a ściśle mówiąc żywice syntetyczne, które są materiałem wyjściowym dla tworzyw, są związkami wielkocząsteczkowymi, zawierającymi od 1000 do 500 000 i więcej atomów w cząsteczce (promocja 3 w 1).
Większość z nich to związki organiczne o szkielecie węglowym. W ostatnich latach wielkie znaczenie uzyskują związki zawierające łańcuch krzemowy (nieorganiczny), znane pod nazwą silikonów. Synteza związków wielkocząsteczkowych może zachodzić na drodze polikondensacji lub polimeryzacji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32