Blog
Zjawisko skurczu
W artykule znajdziesz:
Zjawisko skurczu
Świadczy to, że beton w warunkach na przemian zmiennego nawilżania i wysychania, przy dostatecznej intensywności tych procesów, będzie ulegał oddziaływaniu odwrotnych co do znaku i dostatecznie dużych naprężeń, które mogą doprowadzić do zmęczenia betonu i wywołania powierzchniowego spękania.
Wpływ wody na zaczyn cementowy przejawia się przede wszystkim w zmianach jego objętości w okresie twardnienia. Jeżeli zaczyn cementowy twardnieje w wodzie, wtedy przybiera on na objętości, a przeciwnie: przy twardnieniu na powietrzu kurczy się (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczególnie niebezpieczny dla szczelności betonów jest skurcz zaczynu cementowego. Część wody bowiem wchodzi w reakcję chemiczną z cementem, przechodząc w skład uwodnionych związków o bardziej szczelnej strukturze. Im są aktywniejsze cementy, tym większy powodują skurcz betonu; skurcz powiększa się ze wzrostem wskaźnika WIC i jest proporcjonalny do zdolności uwodnienia cementu. Pomimo zjawiska skurczu, jeżeli beton twardnieje w wodzie, jego objętość powiększa się.
Zjawisko skurczu związane jest również z powstawaniem podciśnienia w tworzących się porach zaprawy lub betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zjawisko podciśnienia ilustruje następujące doświadczenie.
Zaczyn cementowy umieszcza się w szklanym naczyniu i zagęszcza się przez wibrowanie w ciągu 30 sek. W powierzchniową warstwę zaczynu cementowego pogrąża się odwrócony lejek szklany, którego rurkę łączy się z manometrem rtęciowym. Pozostałą wolną powierzchnię zalewa się roztopionym asfaltem. Po okresie 1-2 godz. manometr wykazuje znaczne rozrzedzenie nad powierzchnią twardniejącego zaczynu cementowego (uprawnienia budowlane).
Zjawisko podciśnienia najbardziej rozwija się w ciągu pierwszych 3-4 dni. Z czasem oczywiście podciśnienie zanika.
Stwardniały zaczyn cementowy
Zjawiska podciśnienia mają duże znaczenie w technice izolacyjnej. Wszelkie płyny impregnujące nawet w zasadzie hydrofobowe są wówczas wsysane na znaczną głębokość do betonu (program egzamin ustny).
Pierwszy rodzaj korozji betonu, polegający na rozpuszczeniu i wymywaniu składowych części stwardniałego zaczynu cementowego przez wodę, jest najpospolitszy i nie wymaga specjalnego omówienia. Zawsze jednakże należy liczyć się z możliwością współdziałania wszystkich trzech rodzajów korozji, z czym się często w praktyce spotykamy.
Stwardniały zaczyn cementowy nie przedstawia ciała strukturalnie jednolitego. Zawiera on obok produktów hydratacji nieuwodnione ziarna klinkieru cementowego.
Wilgoć przenika do nienawodnionych ziarn cementu i wywołuje ich hydratację (opinie o programie). Z czasem związki powstałe z hydratacji wypełniają mikroszczeliny i tamując dojście wilgoci zatrzymują proces hydratacji.
Pod działaniem dwutlenku węgla i wilgoci z powietrza zachodzi systematyczna karbonizacja betonu do pewnej głębokości.
Szczeliny i pory sprzyjają postępowi procesu karbonizacji w głąb masy betonowej. Jednakże wszelkie szczeliny zostają z czasem wypełnione węglanem wapniowym i proces karbonizacji ustaje.
Analizując proces wiązania zaprawy cementowej łatwo stwierdzić, że wodorotlenek wapniowy Ca(OH)2 jak najbardziej rozpuszczalny jest regulatorem równowagi całego układu. W miarę wypłukiwania wodorotlenku wapniowego i odpowiedniego obniżenia stężenia CaO w roztworze stykającym się ze stwardniałym zaczynem cementowym następuje rozkład innych wodzianów, których stabilizacja jest możliwa tylko w odpowiednio stężonym wodorotlenku wapniowym (segregator aktów prawnych). Jednocześnie następuje hydratacja dalszych ziarn cementu.
Krzemiany wapnia są trwałe tylko w nasyconym roztworze wodorotlenku wapniowego; w miarę jego wypłukania, to jest obniżenia stężenia, ulegają rozpadowi. Najmniej trwały jest krzemian dwuwapniowy 2 CaO • Si02 • aq, który przy obniżeniu stężenia Ca(OH)2 rozkłada się wydzielając CaO. W ten sposób wskutek obniżania się stężenia roztworu Ca(OH)2 następuje pełny rozpad krzemianów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32