Blog

19.04.2021

Zjednoczenia budownictwa

W artykule znajdziesz:

Zjednoczenia budownictwa

Zjednoczenia budownictwa

Rzemieślnicy ci zarejestrowani są w odpowiednich cechach, które z kolei podlegają wojewódzkim izbom rzemieślniczym. Izby zgrupowane są w Związku Izb Rzemieślniczych, a ten podlega Komitetowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła przy urzędzie Rady Ministrów. Prywatne przedsiębiorstwa budowlane zajmują się przeważnie budową bardzo drobnych obiektów oraz remontami i konserwacją budynków dla osób prywatnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przedsiębiorstwa budowlane można jeszcze podzielić na dwie grupy, według zadań planowych, jakie wykonują.

Do pierwszej zaliczyć należy wszystkie przedsiębiorstwa wykonujące remonty, a więc miejskie i powiatowe przedsiębiorstwa remontowo- -budowlane, do drugiej - przedsiębiorstwa wykonujące nowe obiekty, a więc inwestycje. Ponieważ plan inwestycyjny składa się z dwóch części: z planu centralnego, zawierającego inwestycje o znaczeniu ogólnopaństwowym i planów terenowych, obejmujących inwestycje lokalne* przedsiębiorstwa wykonujące nowe obiekty można więc podzielić na wykonujące inwestycje planu centralnego i planów terenowych. Do pierwszej grupy należą więc przedsiębiorstwa podległe poszczególnym resortom, do drugiej - omawiane już przedsiębiorstwa terenowe, które podlegają radom narodowym, oraz przedsiębiorstwa spółdzielcze i prywatne. Ta linia podziału nie jest jednak ścisła, gdyż praktycznie biorąc prawie wszystkie przedsiębiorstwa mogą wykonywać zarówno inwestycje planu centralnego, jak i planów terenowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rozpatrzmy teraz kompetencje i zakres działania zjednoczeń budownictwa, które nadzorują przedsiębiorstwa.
Każde zjednoczenie ma podporządkowaną sobie grupę przedsiębiorstw budowlanych, mogą być również dołączone do niego, jak wiemy, pewne przedsiębiorstwa pomocnicze i usługowe, jak przedsiębiorstwa wykonujące prefabrykaty i zajmujące się transportem. Zjednoczenie reprezentuje wspólne interesy całej grupy wobec organów władz zwierzchnich (uprawnienia budowlane).
Aczkolwiek zjednoczenia są powołane zasadniczo do kontrolowania i koordynowania działalności przedsiębiorstw, to jednak mogą one prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, mogą posiadać własne składy materiałów, warsztaty remontowe, wytwórnie prefabrykatów itp.

Szczegółowe zadania zjednoczenia

Szczegółowe zadania zjednoczenia są następujące. Ustala główne wskaźniki planowe oraz zatwierdza plany działalności podległych przedsiębiorstw, wydaje polecenia przyjęcia określonych robót do wykonania, dba o prawidłowy rozwój podporządkowanych sobie jednostek. Koordynuje prace przedsiębiorstw i inicjuje wspólną ich działalność pod względem technicznym, socjalnym i kulturalnym. Uzgadnia ich interesy z ogólnymi interesami całej gospodarki narodowej (program egzamin ustny).
Niesie pomoc przedsiębiorstwom w zakresie wykonywanych zadań oraz dba o stałe podnoszenie ich sprawności technicznej i ekonomicznej.
Ustala metody planowania i ewidencji, określa wysokość wpłat na rzecz budżetu państwa, na rzecz zarządu, określa wysokość rezerw, środków na inwestycje w podległych przedsiębiorstwach (opinie o programie).
Określa zapotrzebowanie na produkty przemysłowe, które podlegają rozdzielnictwu centralnemu.
Kontroluje fundusz płac przedsiębiorstw.

Jeżeli w jakimś przedsiębiorstwie materiały, maszyny czy urządzenia nie są właściwie wykorzystane, zjednoczenie budownictwa ma prawo je odebrać i przekazać innemu przedsiębiorstwu, które bardziej ich potrzebuje. Może też nakazać wspólne ich użytkowanie (segregator aktów prawnych). Zjednoczenie może również polecić przedsiębiorstwu zakup maszyn i urządzeń lub wykonanie pewnych inwestycji, jeżeli zapewni mu odpowiednie pokrycie finansowe. Może także zakazać działalności inwestycyjnej przedsiębiorstwu, jeżeli zamierzone inwestycje nie zapewniają odpowiedniej efektywności.

Zjednoczenie powołuje i odwołuje dyrektorów przedsiębiorstw oraz na wniosek dyrektorów mianuje ich zastępców i głównych księgowych. Czynności tych dokonuje w porozumieniu z radą robotniczą przedsiębiorstwa. Kandydaci na te stanowiska mogą być wyłonieni w drodze konkursu. Ustala on wynagrodzenie dla osób zajmujących te stanowiska, w ramach obowiązujących zasad. Zatwierdza przedsiębiorstwom fundusz nagród (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami