Blog

Masa lejna zdjęcie nr 2
05.10.2022

Zła praca zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Masa lejna zdjęcie nr 3
Zła praca zbrojenia

Nie ma oczywiście w praktyce możliwości pełnej weryfikacji jakości zbrojenia z omówionych wyżej punktów widzenia. Badania takie, wymagające odsłonięcia w wielu miejscach zbrojenia związanego z tym osłabienia konstrukcji (szczególnie przy sprawdzaniu zakotwień), przeprowadzać można tylko wyrywkowo i to na ogół wówczas, gdy inne dane wskazują na niewłaściwą konstrukcję zbrojenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zła praca zbrojenia może być również spowodowana niedostateczną przyczepnością stali do betonu, wynikłą z użycia do konstrukcji prętów o zanieczyszczonej powierzchni. Niebezpieczne są szczególnie przypadki wbudowania prętów o natłuszczonej powierzchni. Beton nie „przyrasta” wówczas w ogóle do prętów, tarcie zaś na powierzchni prętów radykalnie spada, ono zaś według nowszych poglądów decyduje o zjawisku przyczepności. Brak wiązania stali z betonem występuje również w przypadkach zabetonowania silnie skorodowanych prętów, jeśli na ich powierzchniach wytworzyła się łuska rdzy oddzielająca beton od stali. Uważa się natomiast, że nalot rdzy polepsza przyczepność prętów do betonu, powodując chropowatość powierzchni stali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Stwierdzenie opisanych wyżej zjawisk niewłaściwej współpracy betonu ze stalą stwarza konieczność szczegółowej analizy warunków pracy osłabianych tym stanem rzeczy elementów, przy czym naprawy mające na celu doprowadzenie do współpracy istniejącego zbrojenia są wtedy szczególnie kłopotliwe (uprawnienia budowlane).

Niezależnie od odkuć mających na celu odtworzenie rozkładu i ilości zbrojenia w elementach, konieczne są, jeśli zachodzi możliwość wystąpienia korozji zbrojenia, odsłonięcia zbrojenia w celu stwierdzenia, czy i w jakim stopniu zaszły zjawiska korozji. Zdarza się często, że miejscami (szczególnie w płytach) pręty zbrojenia nie są otulone i biegną po powierzchni betonu, względnie, że otulina jest obtłuczona (program egzamin ustny).

Wytrzymałość murów

Oględziny takich miejsc dają pierwsze wskazówki na temat stanu skorodowania zbrojenia. Na ogół silne skorodowanie zbrojenia, powodujące wyraźne zmniejszenie jego przekroju, objawia się na powierzchni betonu w postaci rys biegnących wzdłuż zbrojenia, spowodowanych rozsadzaniem otuliny przez tworzącą się rdzę. Rysy takie są cenną wskazówką ułatwiającą wykrycie obszarów, w których korozja jest najdalej posunięta, a ubytek stali największy (opinie o programie).

Wytrzymałość murów zależy, jak wiadomo, od jakości cegły, jakości zaprawy oraz jakości wykonania konstrukcji murowej, a więc od układu cegieł w murze, poziomości warstw, grubości spoin itp. Wytrzymałość muru jest wypadkową tych czynników. Nie istnieją nieniszczące metody określenia wytrzymałości cegły, zaprawy i muru w całości. Jedyną więc drogą prowadzącą do określenia wytrzymałości muru jest, poza stosowanym w wyjątkowych przypadkach badaniem laboratoryjnym wielocegłowej bryły pobranej z konstrukcji, ustalenie osobna cech wytrzymałościowych cegły i zaprawy, a następnie określenie wytrzymałości muru (naprężeń dopuszczalnych) ze wzorów normowych (segregator aktów prawnych).

Klasę cegły można ustalić w przybliżeniu na podstawie oględzin i elementarnych badań cegieł pobranych z muru (co zresztą często jest konieczne również dla zorientowania o rodzaju cegły (cegła pełna, sitówka, dziurawka itp.). Orientować o całości może przełom, wydawany dźwięk, istnienie rys włoskowatych, wykwitów i łuszczenia. Rozpowszechnione natomiast mniemanie o związku między barwą cegły a jej wytrzymałością, nie zawsze jest słuszne. Cegła pełna nie wykazująca widocznych objawów złej jakości ma na ogół klasę 100. Ściślejsze określenie wytrzymałości cegły może dać przeprowadzenie badań laboratoryjnych (badań normowych), przy czym cegły pobrane do badań powinny charakteryzować przeciętną jakość wbudowanego materiału. Nie ma natomiast możliwości laboratoryjnego badania wytrzymałości zaprawy na próbkach pobranych z muru, ustalenie zaś składu zaprawy na drodze analizy chemicznej jest bardzo skomplikowane; wykonywane jest jedynie w wyspecjalizowanych laboratoriach i daje wyniki orientacyjne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Masa lejna zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Masa lejna zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Masa lejna zdjęcie nr 8 Masa lejna zdjęcie nr 9 Masa lejna zdjęcie nr 10
Masa lejna zdjęcie nr 11
Masa lejna zdjęcie nr 12 Masa lejna zdjęcie nr 13 Masa lejna zdjęcie nr 14
Masa lejna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Masa lejna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Masa lejna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami