Blog
Zmiana pochylenia wysięgnika
W artykule znajdziesz:
Zmiana pochylenia wysięgnika dokonywana jest za pomocą wciągarki 12 zainstalowanej również na wsporniku 7 przeciwciężaru. Na wsporniku 7 zawieszona jest skrzynia 8 na przeciwciężar; krążek 13 na końcu wspornika wykorzystywany jest przy montażu i demontażu żurawia. Sterowanie żurawiem odbywa się z kabiny 14 znajdującej się w środkowej części wieży żurawia. Dostęp do kabiny zapewnia drabina 15. Dla zabezpieczenia stateczności żurawia w dolnej części wieży umieszcza się balast 16 (program uprawnienia budowlane na komputer). Kabina do sterowania mechanizmami żurawia wieżowego bywa lokalizowana w różnych miejscach.
W niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych sterowanie odbywa się z kabiny umieszczonej na wysięgniku, takie umieszczenie kabiny zabezpiecza w dobrym stopniu sterowanie mechanizmami żurawia, ponieważ operator może dobrze obserwować miejsce pobierania materiału czy elementu, a jeszcze w lepszym stopniu miejsce ustawienia elementu na miejscu roboczym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jednakże najlepszym sposobem sterowania pracą żurawia jest sterowanie za pomocą przenośnych pulpitów sterowniczych zawieszonych na szyi lub trzymanych w rękach przez operatora. Pulpit połączony jest z mechanizmami żurawia giętkim, wielożyłowym przewodem elektrycznym (uprawnienia budowlane).
Przy znacznej sile wiatru (22 m/sek, co odpowiada 9° w skali Beauforta) stateczność żurawia jest już niewystarczająca i w tym przypadku żuraw musi być sztywno związany z szynami toru; w tym celu wszystkie żurawie wieżowe zaopatrzone są w specjalne uchwyty w rodzaju kleszczy, zaciskające się na szynach. Praca żurawia przy tej sile wiatru jest niedopuszczalna (program egzamin ustny).
Mechanizmy żurawia
Mechanizmy żurawia napędzane są silnikami elektrycznymi. Zasilanie energią elektryczną najczęściej odbywa się za pomocą elastycznego kabla oponowego (przy niewielkich odległościach) (opinie o programie).
Bezpieczeństwo pracy żurawi wieżowych zapewniają specjalne wyłączniki o działaniu automatycznym, a mianowicie:
- wyłącznik krańcowy wysokości podnoszenia ładunku, automatycznie wyłączający mechanizm podnoszenia po osiągnięciu przez hak największej dopuszczalnej wysokości,
- wyłącznik automatycznie wyłączający mechanizm podnoszenia przy przekroczeniu dopuszczalnego ciężaru ładunku dla danego wysięgu,
- wyłącznik jazdy żurawia, automatycznie wyłączający mechanizm jazdy przy zbliżeniu się do końca toru szynowego,
- wyłącznik nadprądowo-zanikowy, automatycznie przerywający dopływ prądu w przypadkach przeciążenia silników elektrycznych, przy krótkim spięciu na linii oraz przy większym spadku napięcia prądu.
Żurawie wieżowe kratowe z obracalną górną częścią wieży. Cechą charakterystyczną tych żurawi jest obracalność górnej części wieży (której wysokość znajduje się w różnym stosunku do ogólnej wysokości wieży) (segregator aktów prawnych).
Przykładem tego typu żurawi są żurawie produkcji francuskiej typu Loeb, które w początkowym okresie powojennym były u nas dość rozpowszechnione. We Francji są one szeroko stosowane i osiągają obecnie znaczne wysokości użytkowe, w szczególności, gdy obejmując zasięgiem swego wysięgnika całą powierzchnię rzutu budowli, mogą być mocowane do wznoszonego obiektu.
Schemat konstrukcji żurawia wieżowego typu Loeb G18HV wraz z podstawowymi parametrami, zaś zastosowanie tego żurawia do znacznych wysokości (90 m) z mocowaniem do wznoszonego obiektu co trzy przedłużenia (7-3 = 21 m).
Żurawie z obracalną na całej wysokości kratową wieżą z rur. Żurawie wieżowe o konstrukcji kratowej z kształtowników stalowych są ciężkie i trudne w wykonaniu, stąd też powstała myśl zamiany kształtowników na rury (promocja 3 w 1). W wyniku tego i lepszego rozmieszczenia podstawowych zespołów żurawia w porównaniu z żurawiem wieżowym kratowym, a w szczególności umieszczenia przeciwciężaru i wciągarek na podstawie wieży z równoczesną likwidacją wspornika dla przeciwciężaru, ogólny ciężar takiego żurawia, przy niezmienionych parametrach roboczych, został znacznie zmniejszony.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32