Blog
Zmiany w 2017 roku - właściwe dokumentowanie
W artykule znajdziesz:
Zmiany w 2017 roku - właściwe dokumentowanie
Uprawnienia budowlane - praktyka
Szeroko rozumiane uprawnienia budowlane stają się coraz popularniejsze wśród młodych ludzi, którzy myślą o związaniu swojej kariery z branżą budowlaną czy architektoniczną. Uzyskanie ich odbywa się w wiekszości przypadków na drodze bardzo praktycznej. Jak je uzyskać i jak wygladają konieczne do odbycia i zaliczenia praktyki?
Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.
Rodzaje uprawnień budowlanych
Uprawnienia budowlane dzielą się na projektowe, wykonawcze i projektowo - wykonawcze. Zła wiadomość jest taka, że nawet, w przypadku ukończenia studiów drugiego stopnia i posiadania tytułu magistra, praktyka jest czymś, czego na drodze do ich uzyskania nie da się uniknąć - jedyną zaletą jest to, że chociażby w przypadku uprawnień wykonawczych wystarczy przepracować wówczas na budowie tylko 1,5 roku, podczas gdy osoba legitymująca się tytułem licencjata musi poświęcić praktyce aż 3 lata! Osoby, które nie odbyły studiów, a są np. technikami, nie będą jednak nigdy mogły kierować robotami budowlanymi bez ograniczeń, a aby prowadzić je w ograniczonym zakresie czeka je praktyka o długości aż czterech lat. Warto pamiętać, że przepisy te obowiązują w przypadku pracy na budowie na pełen etat, czyli 40 godzin tygodniowo. Przy zatrudnieniu na część etatu czas ten jest proporcjonalnie wydłużany.
Zmiany w 2017 roku
Wskutek wprowadzenia wielu ministerialnych rozporządzeń opisane w tym artykule zasady są tak naprawdę dość świeże i dopiero co znajdują swoje zastosowanie. Warto jest pamiętać, że od teraz nie jest możliwe odbywanie jednocześnie praktyk w dwóch specjalnościach, co wymusi przerwanie jednych z nich u osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Tak samo osoby z tytułem mistrza nie mogą już zdobywać pewnych rodzajów uprawnień. Zmiany wprowadzone w 2017 roku to jednak najprawdopodobniej nie koniec, dlatego należy trzymać rękę na pulsie i zawsze pilnować przepisów.
Praktyka na uprawnienia budowlane: właściwe dokumentowanie
Niezależnie od tego, czy praktyka odbywa się podczas zatrudnienia na umowę o pracę, czy na umowę o dzieło, należy odpowiednio dokumentować czas pracy i zdobyte umiejętności. Warto przy tym pamiętać, że nawet, jeśli dzienny czas pracy wyniesie więcej niż 8 godzin, to tylko 8 godzin zostanie zaliczone. Od solidnego prowadzenia dokumentacji zależy otrzymanie uprawnień, więc jest ona kluczową kwestią, o której nie wolno zapominać.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32