Blog

30.05.2018

Zmiany w 2017 roku - właściwe dokumentowanie

W artykule znajdziesz:

Zmiany w 2017 roku - właściwe dokumentowanie


Uprawnienia budowlane - praktyka

 

Szeroko rozumiane uprawnienia budowlane stają się coraz popularniejsze wśród młodych ludzi, którzy myślą o związaniu swojej kariery z branżą budowlaną czy architektoniczną. Uzyskanie ich odbywa się w wiekszości przypadków na drodze bardzo praktycznej. Jak je uzyskać i jak wygladają konieczne do odbycia i zaliczenia praktyki?

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Rodzaje uprawnień budowlanych

 

Uprawnienia budowlane dzielą się na projektowe, wykonawcze i projektowo - wykonawcze. Zła wiadomość jest taka, że nawet, w przypadku ukończenia studiów drugiego stopnia i posiadania tytułu magistra, praktyka jest czymś, czego na drodze do ich uzyskania nie da się uniknąć - jedyną zaletą jest to, że chociażby w przypadku uprawnień wykonawczych wystarczy przepracować wówczas na budowie tylko 1,5 roku, podczas gdy osoba legitymująca się tytułem licencjata musi poświęcić praktyce aż 3 lata! Osoby, które nie odbyły studiów, a są np. technikami, nie będą jednak nigdy mogły kierować robotami budowlanymi bez ograniczeń, a aby prowadzić je w ograniczonym zakresie czeka je praktyka o długości aż czterech lat. Warto pamiętać, że przepisy te obowiązują w przypadku pracy na budowie na pełen etat, czyli 40 godzin tygodniowo. Przy zatrudnieniu na część etatu czas ten jest proporcjonalnie wydłużany.

 

Zmiany w 2017 roku

 

Wskutek wprowadzenia wielu ministerialnych rozporządzeń opisane w tym artykule zasady są tak naprawdę dość świeże i dopiero co znajdują swoje zastosowanie. Warto jest pamiętać, że od teraz nie jest możliwe odbywanie jednocześnie praktyk w dwóch specjalnościach, co wymusi przerwanie jednych z nich u osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Tak samo osoby z tytułem mistrza nie mogą już zdobywać pewnych rodzajów uprawnień. Zmiany wprowadzone w 2017 roku to jednak najprawdopodobniej nie koniec, dlatego należy trzymać rękę na pulsie i zawsze pilnować przepisów.

 

Praktyka na uprawnienia budowlane: właściwe dokumentowanie

 

Niezależnie od tego, czy praktyka odbywa się podczas zatrudnienia na umowę o pracę, czy na umowę o dzieło, należy odpowiednio dokumentować czas pracy i zdobyte umiejętności. Warto przy tym pamiętać, że nawet, jeśli dzienny czas pracy wyniesie więcej niż 8 godzin, to tylko 8 godzin zostanie zaliczone. Od solidnego prowadzenia dokumentacji zależy otrzymanie uprawnień, więc jest ona kluczową kwestią, o której nie wolno zapominać.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami