Blog

Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 2
10.07.2020

Zmienność niektórych parametrów

W artykule znajdziesz:

Zmienność niektórych parametrów

Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 3
Zmienność niektórych parametrów

W budynkach mieszkalnych dla zapewnienia dobrego samopoczucia mieszkańców niezbędne jest spełnienie następujących warunków normowych:
a) różnica temperatur powietrza i powierzchni ściany nie powinna przekraczać 5-6°C,
b) różnica temperatur powietrza na poziomie 0,1 i 1,5 m nad podłogą nie powinna przekraczać 3°C,
c) różnica temperatur powietrza i dolnej powierzchni stropu (sufitu) ostatniej kondygnacji nie powinna przekraczać 3°C (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zmienność niektórych parametrów charakteryzujących mikroklimat pomieszczeń mieszkalnych waha się w dość wąskich granicach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na przykład w temperaturze powietrza • 18°C i przy wilgotności względnej 30% odczuwa się nieprzyjemną suchość powietrza, a w tej samej temperaturze przy względnej wilgotności 70% odczuwa się już nadmiar wilgoci w powietrzu.
W budynkach inwentarskich powietrze musi mieć wilgotność względną nie większą niż 70-80% (zależnie od rodzaju przebywających w nich zwierząt) oraz może zawierać jedynie ograniczoną ilość szkodliwych dla środowiska gazów, a przede wszystkim dwutlenku węgla CO2 wydzielanego przez zwierzęta. Nadmiar pary wodnej, dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza powinien być usunięty z pomieszczeń przez wymianę powietrza w drodze wentylacji naturalnej lub mechanicznej (uprawnienia budowlane).

Odpowiednie naświetlenie i nasłonecznienie wpływa na mikroklimat pomieszczeń i wiąże się z wielkością otworów okiennych, kształtem, rozmieszczeniem oraz usytuowaniem budynku względem stron świata.
W pomieszczeniach inwentarskich nieogrzewanych powinna być zachowana właściwa proporcja między ilością ciepła wydzielanego przez zwierzęta a jego stratami, a więc musi być zachowany właściwy bilans cieplny. Wpływa to na wielkość budynków inwentarskich, których kubatura powinna być ograniczona do niezbędnego minimum. Ograniczeniu musi podlegać również powierzchnia okien, gdyż pojedyncze okna stosowane w budynkach inwentarskich powodują znaczne straty ciepła, kilkakrotnie większe niż ściany o tej samej powierzchni. Nie mogą być one również zbyt małe, ze względu na potrzebę oświetlenia i nasłonecznienia pomieszczeń (program egzamin ustny).

Organizmy zwierzęce

Organizmy zwierzęce oddziałują na mikroklimat pomieszczenia przez oddawanie ciepła i wydzielanie pary wodnej (czynniki zoofizjologiczne) oraz wydzielanie dwutlenku węgla (czynnik chemiczny). Ponieważ intensywność tych procesów zależna jest od wagi zwierząt, dla ułatwienia obliczeń cieplno-wilgotnościowych wprowadza się pojęcie umownych jednostek przeliczeniowych odpowiadających 500 kilogramom żywej wagi zwierząt. Jednostka taka nazwana została Dużą Jednostką Przeliczeniową i oznacza się ją symbolem DJP. Współczynniki przeliczeniowe na DJP dla różnego rodzaju zwierząt. (W rolnictwie używa się też oznaczenia DJH - Duża Jednostka Hodowlana.) (opinie o programie).

Waga, wiek, stan fizjologiczny zwierząt, rodzaj paszy, metody hodowli, temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach inwentarskich wpływają na ilość ciepła oddawanego przez zwierzęta. Część tego ciepła oddawana środowisku, po potrąceniu ciepła związanego w parze wodnej wydychanej z płuc czy wyparowywanej ze skóry, stanowi czynnik bilansu cieplnego pomieszczeń i nosi nazwę całkowitego ciepła użytecznego. Na zawilgocenie powietrza w pomieszczeniach inwentarskich wpływa nie tylko parowanie zwierząt, lecz również parowanie z wilgotnych powierzchni, np. spod stanowisk, z kanalika ściekowego, ze żłobów i zadawanej karmy, z zabiegów porządkowych, rozlanej na posadzce wody itd. (segregator aktów prawnych).

Do określenia warunków mikroklimatu pomieszczeń inwentarskich w praktyce posługujemy się średnimi wskaźnikami, odniesionymi do DJP i jednej godziny:
a) całkowitego ciepła użytecznego oddawanego przez zwierzęta,
b) ilości pary wodnej i dwutlenku węgla wydalanej przez zwierzęta.

Do czynników chemicznych zanieczyszczających powietrze w budynkach inwentarskich należy zaliczyć dwutlenek węgla C02, amoniak NHS oraz siarkowodór H2S. Ilość dwutlenku węgla w powietrzu pomieszczeń nie powinna przekraczać 0,25%> objętości, amoniaku 0,0026%, a siarkowodoru 0,001% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 8 Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 9 Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 10
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 11
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 12 Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 13 Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 14
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja świstawki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami