Blog

Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 2
24.04.2020

Zmienność przekrojów słupów

W artykule znajdziesz:

Zmienność przekrojów słupów

Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 3
Zmienność przekrojów słupów

Chociaż ten sposób wymiarowania słupów zawiera wiele dowolności, jednak znaczenie jego polega na tym, że prowadzi on do ciągłego połączenia słupa z belką, zabezpieczającego od skupień naprężeń (program uprawnienia budowlane na komputer). Oprócz tego taki rysunek słupa daje proporcje wymiarów właściwe architektonicznie. Zmienność przekrojów słupów może być również analizowana metodami kształtowania wytrzymałościowego.

Sposób wyznaczania zmienności grubości słupa. Jest to kształt słupa przyjęty przez R. Maillarta w wiaduktach nad torami . Słupom utwierdzonym w fundamencie i przegubowo połączonym z belką pod jej krawędzią przyjęto dawać inny kształt (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Pozornie wydawałoby się, że zadanie to powinno prowadzić do takiego samego kształtu jak poprzednio przedstawione, dotyczące słupów bezprzegubowo połączonych z belką i przegubowo
osadzonych w belce. Ale jest to inne zadanie. Różnica wynika po pierwsze stąd, że slup nie jest w rzeczywistości osadzony bezprzegubowo w fundamencie, gdyż fundament zachowuje się tak, jak gdyby był sprężyście osadzony w gruncie lub sprężyście ustawiony na palach (uprawnienia budowlane).

Oprócz tego górny przegub może być wytworzony nie na poziomie osi belek głównych, lecz pod ich dolną krawędzią. Zwykle przegub ten jest położny niżej od dolnej krawędzi belki, ze względu na potrzebę rozłożenia reakcji słupa możliwie łagodnie na belkę. Belka powinna mieć przeto zgrubienie nad przegubem. Ponieważ, jak to już poprzednio powiedziano, fundament zachowuje się w pewnym stopniu jako przegub sprężysty, przeto słuszniej jest wprowadzić przeguby u podstawy słupów. Stąd też filary o słupach bezprzegubowo połączonych z fundamentem i przegubowo z belkami są stosunkowo rzadko stosowane. Budowa ich może być celowa w tych przypadkach, w których stosowanie przegubów u podstawy słupów jest niewskazane, na przykład ze względu na ich zanurzenie w wodzie. Tego rodzaju kształt mają słupy wiaduktu w Beauvais (program egzamin ustny).

Belka

Kształtowanie słupów dwuprzegubowych jest proste; ponieważ występują w nich niewielkie momenty zginające wywołane sztywnością przegubów, przeto wymiary ich przekrojów zależą tylko od sił ściskających. Siły te z pominięciem ciężaru słupów są stałe wzdłuż ich wysokości (opinie o programie). Słupy powinny więc mieć stały przekrój. Wymiary przekroju określamy z warunków wytrzymałościowych, dostosowując je do granicznego naprężenia.

Słupy mostów płytowych. 1. W mostach płytowych, podobnie jak i w mostach belkowych, podstawową zasadą w kształtowaniu podpór jest sprowadzenie liczby słupów do minimum. Zgodnie z tą zasadą liczba słupów może być sprowadzona do dwóch, nawet w mostach bardzo szerokich. W mostach wąskich, jak na przykład w mostach kolejowych jednotorowych, nie ma celu dawania dwóch słupów. Zastępujemy je zazwyczaj jedną ścianą lub jednym slupem o przekroju wydłużonym w poprzek mostu (segregator aktów prawnych).
0 Niesłuszne jest łączenie słupów z płytą przęseł bez głowic. Połączenia takie są zwykle motywowane tym, że płyta ma dostateczną grubość na przebicie i że oddziaływania słupów nie wywołują w płycie nadmiernych sił ściskających. Ale trzeba też pamiętać, że sposób połączenia słupów z płytami wpływa na układ sił wewnętrznych (promocja 3 w 1).

Chociaż naprężenia od sił ściskających są równomiernie rozłożone w przekrojach poprzecznych słupa, jednak mimo to wszelkie zginania płyty pod działaniem obciążeń ruchomych oraz odkształcenia termiczne przęseł wywołują w slupach momenty zginające, powodujące nierównomierny rozkład naprężeń i wywołujące ich skupienia w połączeniu słupów z płytami, o ile połączenia te nie są dość łagodne, aby zabezpieczyć od efektu karbu. Stąd też jest rzeczą zasadniczą, aby słupom dawać odpowiednie głowice.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 8 Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 9 Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 10
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 11
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 12 Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 13 Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 14
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inspektor nadzoru inwestorskiego – prawa i obowiązki jako uczestnika procesu budowlanego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami