Blog

Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 2
17.07.2021

Zmniejszenie ilości wody

W artykule znajdziesz:

Zmniejszenie ilości wody

Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 3
Zmniejszenie ilości wody

Zabieg polega na tym, że jeśli częściowo lub całkowicie uda się wypełnić szczeliny i próżnie w gruncie, to przepływ przez nie wody zmniejsza się lub ustaje. Zagadnienie powyższe jest bardzo obszerne (szczególnie jeśli chodzi o zastrzyki cementowe, które znajdują największe zastosowanie) i w ramach niniejszej pracy nie zostanie omówione. Pokrótce zostaną jedynie omówione zasady stosowania zastrzyków asfaltowych do uszczelniania gruntów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Sposób ten najbardziej jest celowy w gruntach (niezależnie od ich składu petragraficznego) wykazujących kawerny, pustki i szczeliny, wypełnione lub niewypełnione rozwodnionym luźnym materiałem, bez względu na to, czy woda jest agresywna. Szczególnie celowe jest zastosowanie zastrzyków asfaltowych w razie znacznych szybkości przepływu wód gruntowych, kiedy cement i glina są łatwo wypłukiwane, oraz wówczas gdy zachodzi obawa chemicznego rozkładu cementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dzięki zastrzykom asfaltowym możemy uzyskać:
- zmniejszenie ilości wody przenikającej przez podłoże, na którym są posadowione budowle piętrzące;
- zmniejszenie parcia hydrostatycznego na stopy fundamentowe budowli oraz zmniejszenie wpływów chemicznych przesączającej się wody na budowlę;
- zabezpieczenie przed dopływem wody gruntowej do wykopów budowlanych, szybów itp.;
- wodoszczelność budowli tego typu jak studnie opuszczane, tunele itp.;
- w szczególnych przypadkach możliwość wyeliminowania zwykle stosowanej izolacji wodoszczelnej bezpośrednio wykonywanej na powierzchniach budowli.
Zastrzyków asfaltowych nie można stosować do gruntów zwykłych gliniastych i ilastych (uprawnienia budowlane).

Urządzenie do zastrzykiwania asfaltu

Urządzenie do zastrzykiwania asfaltu na gorąco jest proste i na ogół spotykane w trzech typach:

1) bez podgrzewania,

2) z podgrzewaniem elektrycznym,

3) z podgrzewaniem w nagrzewnicach.
Zastrzyki można też wykonywać z emulsji asfaltowych, specjalnie przygotowanych (program egzamin ustny).

W ostatnich latach podjęto próby wykorzystania zdolności wodoszczelnych niektórych materiałów izolacyjnych w połączeniu z innymi materiałami, nie posiadającymi tych cech lub posiadającymi je w niewielkim stopniu. Do tych materiałów można by zaliczyć zaprawy cementowo-gliniane oraz proszki, gliny i piaski hydrofobowe. Stosunkowo krótki okres stosowania wymienionych materiałów jako izolacji wodochronnych nie pozwala wysnuć ostatecznych wniosków co do zakresu ich przydatności, mimo że niektóre z nich wykazują cechy, dzięki którym można by je w niektórych przypadkach stosować (opinie o programie).

Zaprawy cementowo-gliniane można stosować do wypraw wodoszczelnych izolacji pionowych zewnętrznych ścian fundamentów w budynkach o drugorzędnym znaczeniu oraz jako wyprawy wewnętrzne ścian zbiorników na wodę, przede wszystkim otwartych, zagłębionych w ziemi, a więc na wodę przeciwpożarową, a w budownictwie wiejskim również na wodę lub różnego rodzaju kiszonki itp. Kilkuletnie doświadczenia wykazały przydatność tego rodzaju wypraw wodoszczelnych. W ten sposób wyprawiony zbiornik o ścianach z cegły o grubości XU cegły. wykonany w 1951 r. dla celów doświadczalnych na terenie wystawy Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, wykazuje wodoszczelność. Grubość warstwy wyprawy wynosiła 1,5 cm (segregator aktów prawnych). Dobre wyniki dało również wykonanie w 1953 r. w Sosnowcu wyprawy cementowo- glinianej o grubości 5 cm na ścianach i dnie betonowego zbiornika otwartego na wodę zagłębionego w ziemi.

Należy nadmienić, że zastosowanie zapraw cementowo-glinianych daje znacznie większe oszczędności cementu w porównaniu z zaprawami cementowymi jak też cementowymi z innymi dodatkami uszczelniającymi.
Proszki, gliny i piaski hydrofobowe uzyskują własności wodoszczelne dzięki otoczeniu cząsteczek błonką asfaltową o grubości ułamków mikrona, co powoduje, że ciśnienie kapilarne wody staje się ujemne, a siła zasysająca zmienia się na siłę wyciskającą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 8 Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 9 Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 10
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 11
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 12 Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 13 Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 14
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ścieki kanalizacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami