Blog

13.02.2020

Zmniejszenie nośności murów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zmniejszenie nośności murów uprawnienia budowlane

Zmniejszenie nośności murów uprawnienia budowlane

Przy omawianiu tego rozdziału nie będziemy brali pod uwagę takich przyczyn, które stopniowo i powoli w ciągu bardzo długiego czasu zmniejszają wytrzymałość murów. Chodzi nam o przyczyny, które wyraźnie i w krótkim czasie powodują rysy, pęknięcia, a nawet katastrofy (program uprawnienia budowlane na komputer). Do takich możemy zaliczyć:
a) nierównomierność osiadania gruntu powodującą zmianę obciążeń poszczególnych odcinków muru,
b) zwiększenie obciążeń wskutek nadbudowy, rozbudowy, zwiększenie obciążeń stropów itp.,
c) wpływ wysokich temperatur (pożary), wpływy chemiczne,.
d) silne długotrwałe zawilgocenie murów wskutek wadliwego odprowadzania wody i ujemny wpływ zmian temperatury (zamarzanie i rozsadzanie muru),
e) wady wykonawstwa i szkodliwe domieszki użyte w materiałach, z których wznoszone są mury,
f) błędy projektowania i obliczeń statycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymienione przyczyny powodują: powstawanie rys, zniszczenie filarków międzyokiennych, międzydrzwiowych i słupków, nadproży okiennych, drzwiowych, znacznych odcinków murów odchylenie się całej ściany od pionu lub wybrzuszenie poszczególnych odcinków, powstawanie rys w miejscach oparcia podciągów, belek itp. oraz odwarstwianie i łuszczenie się murów.

Filarki lub słupy murowane możemy wzmocnić przez:
- wykonanie obejm,
- przemurowanie z zastosowaniem zbrojenia poprzecznego lub podłużnego (uprawnienia budowlane).

Chcąc wzmocnić filarek przez zastosowanie obejmy z siatki i otynkowanie, na siatkę daje się narzut z zaprawy cementowej o stosunku 1 : 3 lub 1 : 4. Ten typ wzmocnienia stosujemy, gdy nie można zwiększyć przekroju filarka. Drugi typ stanowią obejmy ze strzemion z oblicowaniem cegłą. Pierwotny przekrój obmurowuje się cegłą z ułożeniem w spoinach strzemion z prętów okrągłych o średnicy do 12 mm. Obejmy wykonuje się na zaprawie o wytrzymałości nie mniejszej od 30 kg/cm2. Prostota wykonania jest charakterystyczną cechą tego typu.

Trzecim sposobem są obejmy żelbetowe. Stosujemy je w wypadku potrzeby znacznego podwyższenia wytrzymałości wzmacnianej konstrukcji. Na istniejący przekrój daje się żelbetowy płaszcz o grubości 6-10 cm. Warstwa 6 cm jest wystarczająca dla słupów o wymiarze boku poniżej 77 cm. Rw betonu powinno wynosić co najmniej 100 kG/cm2. Nieraz przy słupach kwadratowych czy prostokątnych ścina się narożniki w celu wyeliminowania klinowego działania sił poprzecznych i założeniach uzbrojenia pierścieniowego lub spiralnego bez nadmiernego pogrubiania elementu (program egzamin ustny).

Pytania testowe na uprawnienia budowlane

Czwarty typ obejm, to umieszczanie na narożach pionowych kątowników opasanych poziomymi płaskownikami przyspawanymi do kątowników (opinie o programie). Sposób ten jest mniej skuteczny oraz mniej ekonomiczny od podanych poprzednio.
Wykonujemy go w sposób następujący: po wyrównaniu zaprawą cementową naroży montuje się cztery narożne kątowniki o szerokości półek 100-M20 mm, do których dospawa się poziome płaskowniki o szerokości 100-120 mm i grubości 6-8 mm. W przypadku gdy szerokość filarka przekracza półtorakrotnie jego grubość, dajemy dodatkowe płaskowniki pionowe. Uwaga ta dotyczy również i szerokich filarków wzmocnionych obejmami . żelbetowymi.

Obejmy stalowe możemy wykonywać tylko wówczas, gdy konstrukcja nie wykazała jeszcze niebezpiecznych odkształceń. Obejmy stalowe stosujemy głównie dla filarków ścian wewnętrznych. Dla filarków ścian zewnętrznych potrzebne jest zabezpieczenie od przenikania zimna. Dlatego celowe jest części stalowe zagłębić w murze filarka, a potem przykryć je tynkiem lub zastosować płyty pilśniowe (segregator aktów prawnych). Doświadczenia nad murami wzmocnionymi obejmami wykazują, że obejm nie należy traktować jako powiększenia przekroju pracującego muru.

Obejmy przeważnie nie przejmują bezpośrednio obciążeń przekazywanych z góry i nie przekazują ich na fundament z powodu nie zawsze dokładnego oparcia na nich konstrukcji. Najwyżej tylko część siły pionowej przekazuje się na obejmy poprzez płaszczyzny styku obejm z murem. Zwiększenie nośności w danych przypadkach polega na wzroście wytrzymałości muru pracującego w układzie przestrzennym. Przestrzenny układ ściskania muru zostaje utworzony przez zbrojenie, które w związku ze znacznie większym współczynnikiem sprężystości przeciwdziała poprzecznym odkształceniem muru, powodując naprężenie ściskające wzdłuż bocznych krawędzi elementu. Na podstawie doświadczeń ustalono, że stosując obejmy możemy zwiększyć nośność muru 2-2,5 raza.

Skuteczność obejm maleje w przypadkach ściskania mimaśrodowego. W związku z tym graniczna wielkość mimośrodów, przy której wskazane jest jeszcze stosowanie obejm, wynosi 0,3 c (tak jak dla murów zbrojonych poprzecznie). Przy obliczaniu filarków wzmocnionych obejmami możemy korzystać ze wzorów niżej podanych. Należy jednak mieć na uwadze, że mają one wartości dla stosunku boków przekroju prostokątnego mniejszego od dwóch W przypadku gdy ten stosunek jest większy od dwóch, należy spodziewać się mniejszej skuteczności obejm (promocja 3 w 1).

I dlatego zaleca się wykonywanie w murze filaru specjalnych wiązań, dzielących przekrój wzmacnianego elementu na kwadraty. Rozstaw między wiązaniami w kierunku wysokości nie powinien przekraczać długości mniejszego boku przekroju.

Powierzchnia przekroju wiązań nie powinna być mniejsza od podwójnej powierzchni przekroju zbrojenia obejmy na wysokości równej rozstawowi między wiązaniami.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami