Blog

22.05.2021

Zmniejszenie zawartości tlenu

W artykule znajdziesz:

Zmniejszenie zawartości tlenu

Zmniejszenie zawartości tlenu

Projektanci omawianych węzłów grupowych, których uproszczony schemat ideowy 0, oczekiwali zmniejszenia zawartości tlenu w wodzie do ok. 5 mg/dm3 (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wartość ta bowiem odpowiada stężeniu tlenu w wodzie nasyconej przy temperaturze 55°C i ciśnieniu atmosferycznym. Ponadto spodziewano się pewnego zmniejszenia zawartości chloru i dwutlenku węgla. W węźle zastosowano bogaty zestaw elementów regulacji automatycznej. Regulowane są następujące wartości: poziom wody w zbiornikach za pomocą regulatorów RPC, temperatura wody odpływającej z wymiennika drugiego stopnia regulatorem TK1, natężenie przepływu wody zimnej dopływającej do węzła regulatorem TK2, ciśnienie wody tłoczonej do instalacji wewnętrznej oraz wydajność cieplna węzła zmieszania pompowego centralnego ogrzewania.

Regulator TK2 ma za zadanie ograniczenie natężenia przepływu wody dopływającej do węzła w chwilach, w których pomimo pełnego dopływu wody sieriowej następuje obniżanie temperatury c. w. u. poniżej wartości zadanej. Stany takie mogą wystąpić wtedy, gdy chwilowe zapotrzebowanie na c. w. u. przewyższy maksymalną wartość obliczeniową, lub wtedy, gdy nastąpi obniżenie temperatury wody sieciowej. W węźle przewidziano stałą pracę jednej pompy zasilającej utrzymującej ciśnienie w sieci osiedlowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy wzroście natężenia przepływu wody powyżej pewnej wartości sygnał różnicy ciśnień powstający w przepływomierzu P powoduje włączenie drugiej pompy, tzw. pompy szczytowej. Jak wynika z opisu, działanie węzła jest w głównej mierze uzależnione od niezawodności pracy elementów regulacji automatycznej. Stan ten powoduje konieczność zapewnienia wykwalifikowanej obsługi oraz pewnego serwisu części zamiennych dla układów regulacji automatycznej (uprawnienia budowlane).

Zastosowanie sterowanej pompy

Jak wykazały późniejsze badania [1], spadek stężenia tlenu i dwutlenku węgla w układzie odgazowania wody węzła wynosił od ok. 10 mg 02/dm3 (w zimnej wodzie wodociągowej) do ok. 6 mg 02/dm3 w wodzie za zasobnikami oraz odpowiednio od 7,2 mg C02/dm3 do 5,2 mg C02/dm3. Projektując węzeł z otwartymi zasobnikami należy zapewnić właściwy przebieg procesu odgazowywania wody. W takim bowiem rozwiązaniu przy niespokojnym lustrze wody, wywołanym rozdeszczaniem strumienia wpływającego do zbiornika, może wystąpić zjawisko porywania cząsteczek wydzielającego się tlenu przez wypływającą wodę (program egzamin ustny).

W efekcie tego woda tłoczona do osiedlowej sieci cieplnej może znajdować się w stanie nasycenia tlenem. Pola przekroju poprzecznego zasobników należy wyznaczyć w ten sposób, aby nawet przy szczytowych rozbiorach c. w. u. prędkości unoszenia pęcherzyków gazów (02 i C02) były większe od prędkości wody w poprzecznym przekroju zasobnika. Pewną wątpliwość budzi strona energetyczna tego rozwiązania (opinie o programie). Pompy utrzymujące ciśnienie w osiedlowej sieci c. w. u. muszą mieć wysokość podnoszenia i wydajność dobrane do chwilowych maksymalnych rozbiorów wody występujących podczas doby w ciągu krótkich okresów. W pozostałych okresach pompy będą pracowały nieekonomicznie przy dużo mniejszych wydajnościach.

Zastosowanie sterowanej pompy szczytowej włączanej okresowo poprawi częściowo sprawność energetyczną układu. Jednak projektanci takiego sposobu zasilania, chcąc zabezpieczyć układ przed nadmiernym spadkiem ciśnienia w sieci osiedlowej, dobierają pompy o większej wydajności, co obniża tym samym energetyczną sprawność działania układu (segregator aktów prawnych).
W celu obniżenia zawartości tlenu w c. w. u. do stężeń 0,14-0,3 mg/dm3 należy stosować proces termicznego odgazowywania wody wodociągowej.

Węzły grupowe zasilane z elektrociepłowni można wyposażać wyłącznie w odgazowywacze próżniowe ze względu na niską temperaturę wody sieciowej w okresie przejściowym i letnim. Węzły ciepłej wody usytuowane przy kotłowniach mogą również współpracować z odgazowywaczami nadciśnieniowymi przy temperaturze procesu odgazowania wynoszącej ok. 105°C (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami