Blog

Regenerat zdjęcie nr 2
30.05.2018

Znaczenie stali zbrojeniowej w budownictwie

W artykule znajdziesz:

Znaczenie stali zbrojeniowej w budownictwie

 
Regenerat zdjęcie nr 3
Znaczenie stali zbrojeniowej w budownictwie

W polskim budownictwie zarówno ściany, jak i płyty stropowe czy fundamenty niemal zawsze wykonywane są z betonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Oznacza to konieczność stosowania stali zbrojeniowej, bez której beton po prostu nie może się obejść. Wynika to ze specyficznych właściwości betonu, który wprawdzie ma wyjątkowo dużą wytrzymałość na ściskanie, ale za to znacznie mniejsza odporność na rozciąganie. Jeśli więc ma dobrze sprawdzać się w budownictwie jednorodzinnym, to musi być odpowiednio wzmocniony. Do tej roli znakomicie nadaje się stal zbrojeniowa, dzięki której w elementach poddawanych dużym obciążeniom, np. w słupach czy fundamentach można zastosować znacznie mniejsze przekroje. Pręty przeznaczone do zbrojenia betonu można nabyć zarówno na sztuki, jak i kręgach czy wiązkach. Kupując pręty na sztuki nie trzeba przejmować się ich wyginaniem lub przycinaniem na odpowiednią długość, ponieważ są one wstępnie przygotowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

 

Decydując się na zakup grubszych prętów w wiązkach należy pamiętać o przynajmniej 10% zapasie oraz zorganizowaniu odpowiedniego sprzętu. W przypadku, gdy liczy się czas, można zdecydować się na zakup gotowych siatek zbrojeniowych lub szkieletów. Siatki składają się z prętów zgrzewanych, a szkielety z prętów połączonych strzemionami. Szkielety najczęściej wykorzystuje się do zbrojenia wieńców, słupów, nadproży oraz ław fundamentowych. Siatki lepiej nadają się do zbrojenia ścian fundamentowych i stropów (uprawnienia budowlane).

W sprzedaży są różne rodzaje prętów do zbrojenia budynku:

• pręty żebrowane jednoskośnie,

• pręty żebrowane dwuskośnie,

• pręty gładkie.Duże znacznie przy wyborze zbrojenia ma klasa oraz gatunek stali.

Klasa oznacza właściwości mechaniczne, czyli plastyczność i wytrzymałość. Oznacza się ją za pomocą litery A oraz rzymskiej cyfry. Najniższa jest klasa A-0, która służy przede wszystkim do wykonywania pomocniczych elementów w szkieletach zbrojeniowych. Najwyższa jest klasa A-IIIN, która przeznaczona jest do zbrojenia ścian fundamentowych i stropów. Gatunek stali określą jej skład chemiczny, czyli zastosowane domieszki oraz właściwości technologiczne.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Regenerat zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Regenerat zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Regenerat zdjęcie nr 8 Regenerat zdjęcie nr 9 Regenerat zdjęcie nr 10
Regenerat zdjęcie nr 11
Regenerat zdjęcie nr 12 Regenerat zdjęcie nr 13 Regenerat zdjęcie nr 14
Regenerat zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Regenerat zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Regenerat zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami