Blog

Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 2
17.02.2022

Znajomość naprężeń

W artykule znajdziesz:

Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 3
Znajomość naprężeń

Sprężenie zapobiega rysom i przedłuża zakres sprężystej pracy konstrukcji, toteż w metodzie naprężeń dopuszczalnych uzasadnione jest przyjęcie, że w programowych stanach obciążenia zachowują swą ważność wszystkie założenia technicznej teorii zginania, zwłaszcza założenie liniowego rozkładu naprężeń. Przekrojem pracującym jest jednorodny przekrój betonowy; pozostają słuszne wszystkie wzory wytrzymałości materiałów. co pozwala nie tylko łatwo sprawdzić naprężenia we włóknach skrajnych, lecz także skonstruować proste metody wymiarowania elementów sprężonych (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie będą one tu omawiane, ponieważ zostały szczegółowo wyłożone w dostępnej literaturze polskiej.

W świetle współczesnej koncepcji bezpieczeństwa sam fakt utrzymania naprężeń w granicach dopuszczalnych nie jest warunkiem wystarczającym. W konstrukcjach sprężonych naprężenie jest wynikiem superpozycji dwóch przeciwstawnych układów naprężeń: od sprężenia i od obciążeń zewnętrznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Te układy częściowo wygaszają się, toteż naprężenie wypadkowe nie może być miarą bezpieczeństwa konstrukcji. Prócz tego w niektórych stanach granicznych (np. wyboczenia, ugięcia) nie można zapewnić bezpieczeństwa przez ograniczenie naprężeń (uprawnienia budowlane). Z drugiej strony nie można całkowicie ignorować naprężeń w stadiach programowych. Znajomość naprężeń jest potrzebna przy obliczeniu strat sprężenia, przy sprawdzeniu niektórych stanów granicznych, wreszcie przy obliczaniu skomplikowanych konstrukcji, dla których nie ma jeszcze rozwiniętej teorii stanów granicznych. Dlatego norma [NI], oparta w całości na koncepcji stanów granicznych, pozwala obliczać konstrukcje pracujące w złożonych stanach naprężeń na podstawie teorii ciała liniowo sprężystego, podając odpowiednie wartości naprężeń dopuszczalnych (program egzamin ustny). Podobne podejście przyjęto w niniejszej książce: przedstawione metody wymiarowania wykorzystują przede wszystkim teorię stanów granicznych, nie odżegnują się jednak od analizy naprężeń w zakresie sprężystym, tam gdzie podłoże fizyczne i prostota rozwiązań za tym przemawiają (opinie o programie).

Konstrukcja sprężona

Konstrukcja sprężona przechodzi w czasie swego istnienia przez różne stadia pracy; w każdym może występować inny schemat konstrukcyjny, obciążenia, wymagania bezpieczeństwa i warunki pracy. Typowymi stadiami pracy elementu sprężonego są:

stadium produkcji - element jeszcze przed sprężeniem i osiągnięciem pełnej wytrzymałości betonu może być poddany obciążeniom technologicznym, np. naprężeniom termicznym, siłom przyssania do form itp.; stadium sprężania - na stwardniały beton przekazano siłę sprężającą w swojej wstępnej wartości Nw, wywołującą w elementach zginanych wygięcie odwrotne (ku górze); pod wpływem sprężenia element odrywa się od podłoża, co samoczynnie mobilizuje moment zginający M,, od ciężaru własnego konstrukcji w chwili sprężenia; niekiedy moment ten (w tym stadium korzystny) jest umyślnie zwiększany przez naniesienie na konstrukcję sztucznego balastu (segregator aktów prawnych);

stadium transportu - prefabrykowany element sprężony jest transportowany z wytwórni na miejsce budowy, przy czym narażony jest na efekty dynamiczne podczas załadunku i jazdy, a także na niewłaściwe podchwycenie i podparcie; najniekorzystniejszy (algebraicznie najmniejszy) moment zginający w tym stadium.

stadium montażu - w czasie wznoszenia budowli element sprężony może pracować w niekorzystnych schematach statycznych, co trzeba uwzględnić w obliczeniu momentu Mm od obciążeń montażowych;

stadium eksploatacji - wbudowany element sprężony lub sprężona konstrukcja monolityczna narażone są na wszystkie niekorzystne kombinacje obciążeń stałych, zmiennych i wyjątkowych; siła sprężająca zmalała do końcowej wartości trwałej N„, ponieważ zaszły już wszystkie straty sprężenia. Stadia przedeksploatacyjne nazywane są łącznie stadiami realizacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 8 Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 9 Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 10
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 11
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 12 Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 13 Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 14
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pierwszy pręt poprzeczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami