Blog

09.07.2020

Znajomość prognozy pogody

W artykule znajdziesz:

Znajomość prognozy pogody

Znajomość prognozy pogody

Niezmiernie ważna dla wykonawcy jest znajomość prognozy pogody i to prognozy długoterminowej, jak również znajomość danych klimatycznych, szczególnie temperatur minimalnych, maksymalnych i średniomiesięcznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Znajomość rocznego rozkładu temperatur pozwala na ustalenie okresu robót zimowych, zaprojektowanie cieplaków, systemów ogrzewania, zaprojektowanie rodzaju domieszek i dobór właściwych marek i gatunków cementu do robót betonowych zaplanowanych w tym okresie. Prognoza pogody powinna podawać również przewidywane okresy deszczów, wiatrów, ich intensywność oraz natężenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podział i kolejność robót. W czasie realizacji wykonuje się szereg różnych robót; w każdym przypadku przynajmniej jedna z nich ma znaczenie zasadnicze dla terminu ukończenia budowy, inne roboty są niejako uzupełniające. Ta zasadnicza robota będzie więc robotą prowadzącą. Jest ona z reguły najbardziej pracochłonna i ilościowo największa (chociaż nie zawsze). Tak na przykład przy betonowaniu budynku siłowni robotą kierującą będzie wykonanie deskowania rury ssawnej i spirali oraz wlotu turbinowego (uprawnienia budowlane).

Po przeanalizowaniu poszczególnych rodzajów robót budowlanych i określeniu rodzaju i zakresu robót kierujących (czyli prowadzących) należy ustalić kolejność poszczególnych procesów roboczych oraz zasady podziału budowli na sekcje, bloki i fazy robocze, po czym następuje wyznaczanie ‘ilościowego zakresu tych robót oraz długości frontu roboczego (program egzamin ustny).
Przy robotach betonowych występują z reguły tzw. przerwy technologiczne na poszczególnych odcinkach robót, na przykład przerwa na okres czasu niezbędny dla uzyskania przez beton odpowiedniej wytrzymałości. Przerwa technologiczna, czyli okres czasu, po upływie którego można przystąpić do rozdeskowania, jest zależna od szybkości twardnienia betonu, od temperatury powietrza otaczającego konstrukcję i właściwości cementu. Jako optymalną temperaturę powietrza dla wiązania betonu przyjmuje się temperatury w przedziale 12°-T-18°C; przy niższych temperaturach przerwa technologiczna musi być dłuższa, przy wyższych może być nieco skrócona (opinie o programie).

Niezbędny czas trwania przerwy można obliczyć wychodząc z założenia, że naprężenia w betonie przy rozdeskowaniu konstrukcji nie mogą być większe od naprężeń dopuszczalnych, obliczonych dla osiągniętej w tym czasie wytrzymałości betonu Rw. Do obliczenia naprężeń przyjmuje się jako obciążenie - ciężar własny oraz takie obciążenia zewnętrzne, jakie mogą wystąpić w rozpatrywanym okresie.

Mechanizacja robót w budownictwie wodnym

Według normy PN-63/B-06251 Roboty betonowe i żelbetowe. Wymagania techniczne, terminy rozdeskowania wynoszą:
- 2 dni lub Rw = 25 kG/cm2 dla usunięcia bocznych deskowań belek, sklepień łuków oraz słupów o powierzchni przekroju większej od 1600 cm2.
- 4 dni lub R„. = 50 kG/cm2 dla usunięcia deskowań filarów i słupów o powierzchni przekroju do 1600 cm2 (segregator aktów prawnych).
- 5 dni lub 0,5 Rw28 dla płyt o rozpiętości do 2,50 m.
- 10-7-12 dni lub 0,7 RW2R dla stropów, belek, łuków o rozpiętości do 6 m.
- 28 dni dla konstrukcji większych rozpiętości.

Stały wzrost zadań inwestycyjnych, a tym samym i rozmiarów robót, zmusza do wprowadzania w coraz szerszym zakresie mechanizacji robót, to jest aby w miarę możliwości wszystkie procesy technologiczne, w wyniku których powstaje gotowa produkcja, były
w maksymalnym stopniu zmechanizowane. Dlatego mówimy o zespołach maszyn i urządzeń do kompleksowej mechanizacji robót.
Przy projektowaniu schematów kompleksowej mechanizacji robót należy brać pod uwagę przede wszystkim maszyny i urządzenia, które zostały należycie wypróbowane w praktyce. Nie oznacza to bynajmniej tendencji do unikania nowatorskich poczynań w technologii robót, lecz opracowania prototypowe muszą być początkowo wprowadzane i sprawdzane na odcinkach doświadczalnych (promocja 3 w 1).

Zaprojektowane zespoły maszyn powinny zapewniać kompleksową mechanizację wszystkich czynności budowlanych i montażowych na placu budowy i na jego zapleczu. Maszyny wchodzące w skład zespołu powinny być w miarę możliwości uniwersalne, zdolne do wykonywania różnych rodzajów robót. Ilość typów maszyn należy ograniczać do minimum, gdyż ułatwia to ich obsługę i zaopatrywanie w części zamienne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami