Blog
Znamionowa wydajność cieplna
W artykule znajdziesz:
Znamionowa wydajność cieplna
Znamionowa wydajność cieplna albo wydajność nominalna wynika z iloczynu wydajności jednostkowej i powierzchni grzejnej (program uprawnienia budowlane na komputer). Piece stało-palne muszą mieć możność przekroczenia wydajności nominalnej o 50% oraz możliwość regulacji do 25% wartości wydajności nominalnej zarówno w górę, jak i w dół. Możliwość nastawiania na najmniejszą wydajność należy sprawdzić podczas ciągłej dwunastogodzinnej próby z jednorazowym nałożeniem opału. Po zakończeniu próby piec musi się rozpalić od własnego żaru. Sprawność przy wydajności nominalnej nie powinna wynosić mniej niż 70%.
Dalszych szczegółów dotyczących jakości i wykazu wymagań należy szukać w normie DIN 18 891.
W normie tej znajdują się wskazania do przeprowadzania badań pieców oraz konieczne urządzenia do badań próbnych. Zaleceń tych należy przestrzegać ze szczególną starannością, ponieważ ciepło użytkowe pojedynczych pieców można obliczyć jedynie pośrednio przez określenie strat i często wskutek błędów pomiaru, straty wypadają mniejsze a sprawność wyższa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Opisany powyżej uproszczony sposób określania wymaganej wydajności cieplnej i wielkości pieca ł) dla poszczególnych przypadków będzie jeszcze poruszony przy omawianiu pieców żelaznych.
Przy omówieniu pieców kaflowych ogrzewających 2 pokoje zaznaczono już, że dla zwiększenia wydajności pieca używa się często jako powierzchni grzejnych, obok zewnętrznych jego powierzchni, także elementy konstrukcyjne wnętrza pomieszczenia. Możliwość tę wykorzystuje się przede wszystkim wtedy, gdy trzeba ogrzać kilka pomieszczeń z jednego wspólnego pieca (uprawnienia budowlane).
Ściśle biorąc, nie jest to już ogrzewanie miejscowe. Tylko jedno albo dwa z ogrzewanych pomieszczeń otrzymują ciepło bezpośrednio z powierzchni pieca, w pozostałych zaś zastosowano czynnik grzejny - w danym przypadku powietrze. Urządzenia tego typu mało różnią się pod względem techniki ogrzewczej od pieców kaflowych dla dwóch pokojów dlatego zalicza się je jeszcze do działu ogrzewania piecami kaflowymi.
Wydajność cieplną potrzebną do ogrzewania wielu pomieszczeń można uzyskać jedynie za pomocą wstawek do spalania ciągłego (program egzamin ustny). Jako wstawki używa się zwykle ciężkie żeliwne piece o dużym zasobniku z dolnym spalaniem. Powietrze w pomieszczeniu opływa zewnętrzne ściany tego pieca i w ten sposób nagrzewa się.
Kanały spalinowe
Kanały spalinowe wykonane z blachy stalowej albo wymurowane z kafli służą do dalszego ochłodzenia spalin; przenoszą one ciepło albo do opływającego powietrza, albo bezpośrednio do sąsiednich pomieszczeń. Około 80% wydajności cieplnej przypada wtedy na wstawkę do pieca, a pozostała część na kanały (opinie o programie).
Do ogrzania pojedynczych domów ustawia się piec w środku budynku tak, aby ogrzewane pomieszczenia leżały w pobliżu pieca. O ile jest to możliwe, miejsce obsługiwania pieca powinno znajdować się w przedpokoju, aby uniknąć zanieczyszczenia pomieszczeń mieszkalnych. Wykonanie ogrzewania powietrznego piecem kaflowym w budynku dwukondygnacyjnym.
Do komory ogrzewającej powietrze przyłączono dwa pokoje mieszkalne na parterze i dwa pokoje sypialne na piętrze. O ile pokoje mieszkalne są ogrzewane bezpośrednio, o tyle sypialnie ogrzewa się jedynie ciepłym powietrzem. Klapy i żaluzje umożliwiają dowolny dopływ powietrza do poszczególnych pomieszczeń i pewną regulację wydajności cieplnej. Ciepłe powietrze płynące do górnych pomieszczeń jest doprowadzane przez drzwi i klatkę schodową z powrotem do komory ogrzewającej powietrze (segregator aktów prawnych). Ruch powietrza zachodzi tu tylko na zasadzie grawitacji, wskutek czego ruch powietrza jest w dużym stopniu zależny od rozkładu ciśnienia w domu. Przy naporze wiatru ciepłe powietrze płynie przeważnie do pomieszczeń położonych w odwietrznej stronie domu.
Pokoje po stronie nawietrznej, i tak już zimniejsze dzięki wpadającemu powietrzu zewnętrznemu, są jeszcze mniej ogrzewane. Odnosi się to szczególnie do pomieszczeń górnych, skazanych na wyłączny dopływ ciepłego powietrza. Szczelnie zamykane okna względnie drzwi zewnętrzne oraz staranna obsługa są głównym zaleceniem dla prawidłowego działania takich ogrzewań ciepłym powietrzem. Należy unikać zmian kierunku przepływu ciepłego powietrza w kanałach pod ostrym kątem. Wnętrze kanałów powietrznych powinno być gładkie, a przekrój możliwie równomierny (promocja 3 w 1). Należy zaprojektować dostatecznie duży wlot i wylot powietrza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32