Blog

Sieci terenu zdjęcie nr 2
11.01.2023

Zniszczenie wyrobów podpórek

W artykule znajdziesz:

Sieci terenu zdjęcie nr 3
Zniszczenie wyrobów podpórek

Karborund SiC istnieje w dwóch odmianach krystalicznych: /?- SiC układu regularnego, o gęstości 3,21 Mg/m3 (g/cm3), który w zakresie temperatur 2070-r-2370°C przechodzi w odmianę heksagonalną a-SiC o gęstości 3,208 Mg/m3 (g/cm3). W zakresie temperatur 2800-f-3100°C a-SiC dysocjuje na krzem i węgiel bez topnienia się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dzięki stosunkowo niedużemu współczynnikowi rozszerzalności cieplnej (4,5 • 5,7) • 10“6, wysokiej przewodności cieplnej równej 0,13-^0,20 W/m • °C (0,11-^-0,17 kcal/h • °C) i odporności na utlenianie aż do temperatury 1700°C (co jest związane z obecnością błonki Si02 na powierzchni SiC) karborund znalazł szerokie zastosowanie jako składnik ognio- i termoodporny w zestawach ogniotrwałych, przydatnych w najtrudniejszych warunkach eksploatacji w piecach do wypalania wyrobów ceramicznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Obecność błonki Si02 na powierzchni SiC zapewnia reakcyjno współdziałanie w czasie spiekania i zarazem chroni karborund przed agresywnym działaniem kwasów i gazów, z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego i chloru (uprawnienia budowlane).

Jednocześnie karborund utlenia się nadal podczas eksploatacji, co powoduje jego rozszerzanie się i przez to zniszczenie wyrobów podpórek, płyt itd. Można temu przeciwdziałać przez uprowadzenie do składu masy A1203, który reaguje z tworzącą się krzemionką; produktem reakcji jest mulit (program egzamin ustny).

Według Fikai i Fabrici materiał karborundowy w czasie wypalania ulega zniszczeniu, a tworzy się kiystobalit, gdy opał stanowi metan lub olej, a temperatura wynosi 1350°C i więcej, i gdy wywiera wpływ przegrzana para wodna. Węglik krzemu reaguje również z azotkiem krzemu (Si3N4), tlenoazotkiem krzemu (Si2ON2), glinokrzemianem (gliny), krzemionką (Si02). Osłony wykonane z mas karborundowych zawierające 40-4-50% karborundu, opracowane w GIKI, wytrzymują do 80 i 100 cykli eksploatacyjnych.

Rozwój produkcji ogniotrwałych materiałów

Według Bierdiczewskiego (GIKI) stosowanie karborundowych mas do produkcji osłon jest celowe w warunkach: 1) obciążenia podporowej powierzchni osłony wynoszącego nie więcej niż 0,05-4-0,00 MN/in2 (0,5-4-0,0 kG/cm2), 2) zabezpieczenia osłony przed uderzeniami, 3) utrzymywania temperatury gazowego środowiska utleniającego do 1100°C, środowiska redukcyjnego w zakresie temperatur 1100-1320°C i słabo redukcyjnego w temperaturach od 1320 do 1400°C (opinie o programie).

Nieplastyczność lub mała plastyczność mas karborundowych wymagała opracowania specjalnych sposobów do wytwarzania wyrobów z tych mas, a zatem stosuje się jedno z trzech następujących spoiw: 1) spoiwo ceramiczne (glina ogniotrwała), 2) spoiwo chemiczne (dość często stosuje się tlenoazotekkrzemu), 3) krzem rekrystalizowany w środowisku gazowym. Istnieje pewna różnica między wyrobami otrzymywanymi przez zastosowanie tego lub innego spoiwa (tablica 6-2). Najlepszy jest sposób trzeci, tj. z zastosowaniem rekrystalizowamogo krzemu (segregator aktów prawnych).

Dla plastyfikacji mieszanin karborundowych wprowadza się substancje powierzchniowo czynne (ług posiarczynowy, alkoholowy roztwór bakelitu i in.). Wyroby prasowane lub ubijane wypala się w różnych warunkach w zależności od składu materiału wyjściowego. Mieszaniny SiC z gliną wypala się w środowisku utleniającym w temperaturze do 1300-4- 1350°C. Karborund z dodatkiem krzemu wypala się w zasypkach zawierających węgiel; daje to ]>rodukt wyjątkowo szczelny.

Utrudnienia związane zarówno z niewłaściwym wypełnieniem form, w których powinny być prasowane takie mało plastyczne masy karborundowe, jak i z koniecznością zastosowania bardzo dużych nacisków 9,8 MN (1000 T) i większych, hamowały rozwój produkcji ogniotrwałych materiałów karborundowych stosowanych w’ produkcji wyrobów ceramiki szlachetnej (promocja 3 w 1). Metoda pneumatycznego ubijania, polegająca na stopniowym ubijaniu warstwa za warstwą masy karborundowej w formie stalowej, jest bardzo mało wydajna. Metoda hydrostatycznego prasowania wymaga drogich, mało wydajnych pras hydraulicznych o dużej mocy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Sieci terenu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Sieci terenu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Sieci terenu zdjęcie nr 8 Sieci terenu zdjęcie nr 9 Sieci terenu zdjęcie nr 10
Sieci terenu zdjęcie nr 11
Sieci terenu zdjęcie nr 12 Sieci terenu zdjęcie nr 13 Sieci terenu zdjęcie nr 14
Sieci terenu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sieci terenu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sieci terenu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami