Blog

20.09.2022

Zredukowane marki betonu

W artykule znajdziesz:

Zredukowane marki betonu

Teoretycznie można by przyjąć, że zredukowane marki betonu rosną w temperaturach przekraczających 0004 1000 C. W rzeczywistości nie można jednak uwzględniać stopniowego wzrostu wytrzymałości spieczonej masy betonu w temperaturach wysokich. Przyczyną tego zalecenia jest nie tylko ostrożność, związana ze znacznym rozrzutem wartości wytrzymałości, uzyskiwanych dla betonów nagrzanych do wysokich temperatur, przy których zasadniczy wpływ ma wiązanie ceramiczne, ale przede wszystkim fakt, że ta podwyższona wytrzymałość uzyskiwana jest zwykle po wielokrotnym nagrzewaniu, a konstrukcja musi pracować bezawaryjnie już przy pierwszym nagrzewaniu (rozruch urządzenia) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykorzystanie zwiększenia wytrzymałości betonu w fazie spiekania można by uzyskać, jeśli dla indywidualnie rozpatrywanej konstrukcji można by założyć warunek wstępnego przegrzania do wysokości temperatury dopuszczalnej dla danej grupy betonów. Dla większości jednak konstrukcji, z nielicznymi jedynie wyjątkami, takie założenie nie jest możliwe do przyjęcia. W zależności od wysokości temperatury nagrzania, żelazo zawarte w stali występuje w dwu odmianach alotropowych. Jest to żelazo a (ferryt) oraz żelazo y (austenit) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Istotą przemian alotropowych jest zmiana struktury krystalograficznej żelaza. Równocześnie też zmianom ulegają własności chemiczne, fizyczne i mechaniczne. Ferryt występuje w przedziale do 910°C. Jest on plastyczny, kujny, magnetyczny, prawie nie rozpuszcza w sobie węgla. Austenit występuje w granicach 910°-1400°C. Jest on plastyczny, kujny, niemagnetyczny i ma dużą zdolność rozpuszczania w sobie węgla (uprawnienia budowlane).

Zjawisko uintensywnia

W temperaturze 1400°C zachodzi nowa przemiana alotropowa. Austenit przemienia się w niemagnetyczną odmianę ferrytu, która utrzymuje się aż do temperatury topnienia. W temperaturze 910 C wraz z przemianą krystalograficzną budowy zachodzą przemiany własności mechanicznych, uniemożliwiające konstrukcyjne wykorzystanie materiału. Tak więc, teoretyczną granicę stosowania stali zwykłych stanowi temperatura rzędu 900 C. Rzeczywiste jednak temperatury dopuszczalne muszą być niższe. Muszą one być dostosowane do wytrzymałości stali oraz warunków jej współpracy z betonem (program egzamin ustny).

W temperaturze 250°C-350oC występuje przy nagrzewaniu stali zjawisko „kruchości na gorąco”. Istota zjawiska polega na wydzielaniu się submikroskopowych cząsteczek węgla i azotu. Zjawisko uintensywnia się przy wzroście w stali zawartości siarki i fosforu. Wraz z kruchością na gorąco wzrasta wytrzymałość i twardość stali. Pod względem charakterystyki mechanicznej stal zbliża się do stali stopowych. Obniżają się jednak własności plastyczne, co stanowi cechę, ujemną (opinie o programie).

Powyżej 350°C rozpoczyna się cieplne pełzanie stali. Pełzanie polega na powolnym odkształcaniu się obciążonego elementu. Występuje to przy podgrzaniu nawet wtedy, gdy intensywność obciążenia nie wywołuje przekroczenia granicy wytrzymałości materiału. Dopuszczalne naprężenia w stali w temperaturach przekraczających 350 C muszą być uzależnione od wielkości odkształceń, limitowanych warunkiem przyczepności stali do betonu. Zjawisko to zmusza do sprawdzania projektowanych elementów nic tylko na wartości granicy plastyczności, lecz również granicy pełzania. Na wartość granicy pełzania sprawdza się elementy przy przyjęciu obciążeń trwałych (segregator aktów prawnych).

W temperaturze rzędu 300°C zanika obszar plastyczny stali. Brak wyraźnej granicy plastyczności. W związku z tym pojęcie granicy plastyczności jest pojęciem umownym. Wartości umownej granicy plastyczności określają naprężenia, przy których odkształcenia dochodzą do wartości 0,2%. W temperaturach przekraczających 500°C dostrzega się już szybkie i znaczne obniżenie granicy plastyczności. W temperaturze 700°C uzyskane wartości wykazują tak duży rozrzut, że właściwie granica plastyczności nie może być brana pod uwagę. W temperaturze 700°C współczynnik sprężystości ulega już niemal dwukrotnemu zmniejszeniu, a o 30% rośnie współczynnik przewodnictwa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami