Blog

Podział pali nabijanych zdjęcie nr 10
11.08.2018

Zsypy na śmieci nie ułatwiają segregacji odpadów

W artykule znajdziesz:

Zsypy na śmieci nie ułatwiają segregacji odpadów


Uprawnienia budowlane.Uregulowana prawnie segregacja śmieci wprowadziła sporo zmian w zakresie gospodarki odpadami już na etapie ich usuwania z gospodarstwa domowego. Wiele rodzin zdecydowało się na skorzystanie z niższej opłaty za ich odbiór w zamian za segregację. W tej sytuacji problemem stały się wewnętrzne urządzenia zsypowe.
Przed laty wewnętrzne urządzenia zsypowe podnosiły standard mieszkania w wielokondygnacyjnych budynkach. Znacznie ułatwiały one usuwanie odpadów i nieczystości stałych z mieszkania. Dzisiaj, gdy za odbiór odpadów posegregowanych płaci się nawet o połowę mniej, niż w przypadku zmieszanych, stare instalacje zsypowe straciły rację bytu. Funkcjonują one przy wspólnotach mieszkaniowych, które wszystkie zanieczyszczenia stałe gromadzą w jednym kontenerze. W miejscach, w których postawiono na ich segregację, wysłużone zsypy przestają funkcjonować.
Decyzję o tym, czy wewnętrzne urządzenia zsypowe zostaną wyłączone z użytkowania, muszą podjąć wszyscy lokatorzy. Wystarczy, że jeden z nich sprzeciwi się takiemu rozwiązaniu, by wspólnota mieszkaniowa miała związane ręce w tym zakresie. Zamknięcie zsypów nie podoba się głównie mieszkańcom wyższych kondygnacji, dla których usuwanie odpadów i nieczystości stałych w inny sposób może być nieco uciążliwe. Zwłaszcza, gdy są to osoby starsze, a winda jest akurat nieczynna.
Chociaż część śmieci można wyrzucać do zsypu zachowując przy tym zasady segregacji odpadów, to mieszkańcy decydują się na ich wyłączenie z użytkowania. Usuwanie odpadów i nieczystości stałych wiąże się bowiem z odpowiedzialnością zbiorową w zakresie kosztów. Jeśli w zbiorniku na posegregowane odpady znajdą się nieczystości zmieszane, cała wspólnota mieszkaniowa obciążona zostanie wyższą stawką za ich odbiór. Lokatorzy nie mają zaufania do swoich sąsiadów. Nie chcą ponosić odpowiedzialności za to, że któryś z nich zechce pójść na łatwiznę i worek ze wszystkimi śmieciami z mieszkania wrzuci do instalacji zsypowej. Wolą zrezygnować z tej wygody, niż płacić za lenistwo sąsiada.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Podział pali nabijanych zdjęcie nr 15 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 16 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 17
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 18
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 19 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 20 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 21
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 31 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 32 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 33
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 34
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 35 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 36 Podział pali nabijanych zdjęcie nr 37
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Podział pali nabijanych zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami