Blog

11.08.2018

Zsypy na śmieci nie ułatwiają segregacji odpadów

W artykule znajdziesz:

Zsypy na śmieci nie ułatwiają segregacji odpadów


Uprawnienia budowlane.Uregulowana prawnie segregacja śmieci wprowadziła sporo zmian w zakresie gospodarki odpadami już na etapie ich usuwania z gospodarstwa domowego. Wiele rodzin zdecydowało się na skorzystanie z niższej opłaty za ich odbiór w zamian za segregację. W tej sytuacji problemem stały się wewnętrzne urządzenia zsypowe.
Przed laty wewnętrzne urządzenia zsypowe podnosiły standard mieszkania w wielokondygnacyjnych budynkach. Znacznie ułatwiały one usuwanie odpadów i nieczystości stałych z mieszkania. Dzisiaj, gdy za odbiór odpadów posegregowanych płaci się nawet o połowę mniej, niż w przypadku zmieszanych, stare instalacje zsypowe straciły rację bytu. Funkcjonują one przy wspólnotach mieszkaniowych, które wszystkie zanieczyszczenia stałe gromadzą w jednym kontenerze. W miejscach, w których postawiono na ich segregację, wysłużone zsypy przestają funkcjonować.
Decyzję o tym, czy wewnętrzne urządzenia zsypowe zostaną wyłączone z użytkowania, muszą podjąć wszyscy lokatorzy. Wystarczy, że jeden z nich sprzeciwi się takiemu rozwiązaniu, by wspólnota mieszkaniowa miała związane ręce w tym zakresie. Zamknięcie zsypów nie podoba się głównie mieszkańcom wyższych kondygnacji, dla których usuwanie odpadów i nieczystości stałych w inny sposób może być nieco uciążliwe. Zwłaszcza, gdy są to osoby starsze, a winda jest akurat nieczynna.
Chociaż część śmieci można wyrzucać do zsypu zachowując przy tym zasady segregacji odpadów, to mieszkańcy decydują się na ich wyłączenie z użytkowania. Usuwanie odpadów i nieczystości stałych wiąże się bowiem z odpowiedzialnością zbiorową w zakresie kosztów. Jeśli w zbiorniku na posegregowane odpady znajdą się nieczystości zmieszane, cała wspólnota mieszkaniowa obciążona zostanie wyższą stawką za ich odbiór. Lokatorzy nie mają zaufania do swoich sąsiadów. Nie chcą ponosić odpowiedzialności za to, że któryś z nich zechce pójść na łatwiznę i worek ze wszystkimi śmieciami z mieszkania wrzuci do instalacji zsypowej. Wolą zrezygnować z tej wygody, niż płacić za lenistwo sąsiada.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami