Blog

24.03.2020

Żuraw przesuwny typu Pionier

W artykule znajdziesz:

Żuraw przesuwny typu Pionier

Żuraw przesuwny typu Pionier

Po ustaleniu ilości i wielkości działek należy dokonać podziału muru na poziome pasy robocze. W przeciętnych warunkach przy wysokości kondygnacji 2,704-3,30 m dzieli się mur na 3 pasy robocze o wysokości 0,90-1,10 m każdy.

Wysokość taka jest najbardziej dogodna dla pracy murarza i zapewnia mu osiągnięcie pełnej wydajności (program uprawnienia budowlane na komputer). W następnej kolejności ustala się na podstawie przewidywanej wydajności zespołów wielkość odcinków pracy i odpowiednią do frontu pracy ilość zespołów murujących. Wielkość odcinków pracy powinna być tak dobrana, aby odcinek w poziomie pasa roboczego,wykonany był przez zespół murujący lub murarza w ciągu jednej zmiany roboczej.

Zbyt długi lub zbyt krótki odcinek pracy powoduje konieczność zmiany stanowiska roboczego w czasie dnia pracy, a tym samym przerywa ciągłość pracy i przynosi straty czasu.

Długość odcinka zwanego również dziennym frontem pracy wynosi orientacyjnie przy systemie indywidualnym ok. 3.0 m. w systemie dwójkowym ok. 7.5 m. w trójkowym 12-15 m.
Przygotowanie stanowiska roboczego obejmuje ustawienie rusztowań (dla 2 i 3 pasa) oraz rozmieszczenie cegły i skrzyń z zaprawą. Pomost rusztowania o szerokości 2,50 m dzieli się na 3 równoległe do muru pasy. Pierwszy położony przy murze pas pomostu o szerokości 604-70 cm zostawia się jako właściwą część roboczą dla murarza i pomocy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Następny pas o szerokości 65-70 cm przeznacza się na składowanie cegły i ustawienie skrzyń z zaprawą. Ostatni pas o szerokości 115-125 cm służy do transportu materiałów. Przy murach pozbawionych otworów cegłę rozmieszcza się na przemian ze skrzyniami do zaprawy.

Przy murach z otworami okiennymi cegłę ustawia się naprzeciw filarów, a skrzynie na zaprawę naprzeciw otworów. Skrzynie na zaprawę rozmieszcza się w odstępach nie większych niż 2,50 m. Zapas cegły na stanowisku roboczym powinien wystarczać na dwugodzinny okres pracy zespołu (uprawnienia budowlane).
Ze względu na .występujące przy robotach murowych duże zużycie materiałów i ograniczone możliwości składowania ich na stanowisku roboczym, organizacja transportu materiałów na budowie musi spełniać dwa podstawowe warunki:
- zapewniać ciągłość dostaw materiałów,
- ograniczyć do minimum drogi transportu poziomego.

Żuraw wspornikowy naścienny

Najlepiej spełnia te warunki zastosowanie żurawia wieżowego, kiedy wydajność dzienna przy średnim udźwigu 1500 kG dochodzi do 100 T w ciągu jednej zmiany roboczej. Możliwości użycia tego środka transportu istnieją tylko przy bardzo dużych robotach murowych (program egzamin ustny).

W warunkach średniej i małej budowy korzysta się najczęściej przy transporcie pionowym z wyciągów szybowych i słupowych. Udźwig wyciągu szybowego wynosi do 1000 kG. słupowego w zależności od typu 250+500 kG.
Przy mniejszym zakresie robót murowych lub gdy usytuowanie głównego środka transportu pionowego podporządkowane jest potrzebom innych robót, do transportu materiałów murowych stosuje się wspornikowe żurawie naścienne lub żuraw kołowy, przesuwny typu Pionier (opinie o programie).
Żuraw wspornikowy naścienny może służyć również do przemieszczenia ładunków w zasięgu swego ramienia, tj. w promieniu do 2.50 m. Wadą żurawia jest konieczność częstych zmian jego utwierdzenia w miarę wznoszenia ściany budynku. Żuraw może podnosić ciężary do wysokości leżących poniżej poziomu zamocowania wysięgnika. Udźwig jego wynosi do 750 kG.
Żuraw przesuwny typu Pionier  służy do transportu ładunku o ciężarze do 500 kG z możliwością ich przemieszczania w promieniu 2.90 m.

Maksymalna wysokość podnoszenia żurawia przy ustawieniu go na jednakowym poziomie z podnoszonymi materiałami wynosi 4,50 m. przy ustawieniu żurawia na stropach 20.00 m Ciężar żurawia z przeciwwagą wynosi ok. 1500 kG. Przesunięcia żurawia na inne stanowisko w tym samym poziomie dokonuje się ręcznie (segregator aktów prawnych).
W przypadku rozległego frontu robót, gdy roboty ziemne- wykonywano za pomocą przenośników taśmowych, wykorzystuje się przenośniki taśmowe do transportu materiałów do robót murowych, piwnic i jednej lub dwóch najniższych kondygnacji.

Przenośniki taśmowe pełnią wtedy jednocześnie rolę środka transportu poziomego i pionowego (promocja 3 w 1). Mogą pracować pojedynczo lub połączone w zespoły, materiał podawany jest wtedy z jednego przenośnika na drugi, aż do stanowiska roboczego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami