Żuraw

Żuraw

Do specjalnych robót buduje się niekiedy żurawie o konstrukcji specyficznej dostosowanej do tych robót. Przykładem takiego specjalnego żurawia wieżowego może być żuraw do budowy betonowych zapór wodnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żuraw ten ma dwa wysięgniki na różnych poziomach wieży. Dolny wysięgnik (wysięg 33 m) może obracać się o 180° i służy do podawania betonu do wysokości 14,34 m (na poziom +136,34 m). Górny wysięgnik pełnoobrotowy (360°) o wysięgu 26,0 m służy do podawania masy betonowej na górne partie zapory (poziom korony zapory +150 m). Na każdym wysięgniku jest umieszczony przejezdny jeden wózek o udźwigu 5 ton (pojemność zasobnika do masy betonowej 1,6 ma) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wydajność żurawia wynosi 70 m3/h (przy 22 cyklach roboczych zasobnika). Każdy wysięgnik ma trzy mechanizmy: podnoszenia ładunku, obrotu wysięgnika i jazdy wózka. Żuraw nie jest wyposażony w mechanizm jazdy, ponieważ długość odcinka jego przemieszczania wynosi tylko 10 m w ciągu tygodnia. Ogólny ciężar omawianego żurawia sięga 176 T, rozstaw szyn toru 7500 mm, a maksymalny nacisk na koło 20 T.
Zastosowanie różnego rodzaju i konstrukcji żurawi do transportu masy betonowej na budowie wymaga użycia dodatkowego sprzętu pomocniczego, jakim są różnej konstrukcji pojemniki, zaopatrzone w uchwyty umożliwiające podwieszanie ich do zawiesia umocowanego do haka liny mechanizmu podnoszenia (uprawnienia budowlane).

Pojemniki konstruowane są z blachy, zaopatrzone w różnego typu zasuwy zamykające z napędem ręcznym, hydraulicznym lub z zastosowaniem sprężonego powietrza. Podstawa pojemnika ma najczęściej konstrukcję ramową (czworokątną lub okrągłą) zapewniającą im stateczność podczas napełniania. Istnieją również rozwiązania, gdzie pojemnik usytuowany jest na podwoziu kołowym, co jest podyktowane względami organizacji pracy wytwórni masy betonowej dla utrzymywania ciągłości pracy betoniarek i sukcesywnego odbioru masy (program egzamin ustny).

Opróżnianie pojemników

Opróżnianie pojemników odbywa się przez denne otwory wysypowe, zamykane klapami, a najczęściej różnego rodzaju zasuwami, przeważnie typu odcinkowego w postaci jednej lub dwóch ruchomych łupin. Widok od dołu pojemnika walcowego na masę betonową z zasuwą odcinkową. W zasuwie tej w miejsce stosowanej dotychczas łupiny metalowej wprowadzona została elastyczna płyta gumowa, dociskana do obrzeża otworu wysypowego wałkami tworzącymi wklęsły ruszt (opinie o programie).

Działanie tego typu zasuwy, dającej wystarczającą szczelność przy transporcie nawet ciekłej masy betonowej. Niektóre konstrukcje pojemników przystosowane są do odbioru masy betonowej ze środków transportu dalekiego, np. samochodów wywrotek. W tym celu mają one otwory wsypowe usytuowane w bocznej ścianie skośnej. Pojemniki (np. cztery) ułożone równolegle obok siebie mogą przyjąć zawartość jednego samochodu wywrotki. Napełnione pojemniki mogą być następnie suk- cesywnie transportowane za pomocą żurawia na miejsce bezpośredniego układania masy betonowej. Pojemność pojemnika wynosi 0,55 m3.

Do napełniania pojemników masą betonową (dla dalszego ich transportu za pomocą żurawi) lub napełniania innych środków transportu bliskiego służyć mogą specjalnej konstrukcji przechylne zasobniki, które napełniane są w pozycji leżącej i następnie podnoszone za pomocą mechanizmów z napędem ręcznym lub mechanicznym do pozycji pionowej, umożliwiającej grawitacyjny spływ masy betonowej do podstawionych pojemników (segregator aktów prawnych). Przykładowym rozwiązaniem może być ruchomy zasobnik SPZ-3 (produkcji CRS) służący do odbioru masy betonowej dostarczanej na plac budowy.

Na placu budowy zasobnik można przemieszczać na własnym podwoziu. Może on być także ciągniony traktorem lub samochodem z maksymalną prędkością 15 km/h. Mała średnica kół przednich pozwala na obracanie oraz manipulowanie zasobnikiem nawet na ograniczonej powierzchni terenu (promocja 3 w 1). Na dalsze odległości zasobnik zostaje przewożony samochodem ciężarowym lub przyczepą samochodową.

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !