Blog
Żurawie przesuwne
W artykule znajdziesz:
Żurawie przesuwne pracują podobnie jak i żurawie stałe (ze stałego stanowiska roboczego), lecz różnią się od tych ostatnich tym, iż mają podwozie, co umożliwia przetaczanie ich z jednego stanowiska roboczego
na inne po torach szynowych lub drogach, jednak tylko w stanie nieobciążonym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wysokość użyteczna żurawi przesuwnych waha się w granicach od 12,0 m do 25,0 m, jednak muszą być one w czasie pracy zakot- wiane linami kotwiącymi. Wysięg żurawi przesuwnych jest na ogół mały, mianowicie 2,0-6,0 m, udźwig zaś od 0,25 do 1,5 T. W zasadzie żurawie przesuwne nie mają własnych mechanizmów jazdy, jakkolwiek istnieją niektóre typy żurawi o własnym napędzie, a wówczas stają się one niejako odmianą żurawi wieżowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ze względu na sposób przemieszczania żurawie przesuwne podzielić można na przetaczane po torze szynowym lub po drodze, albo pomoście (przetaczanie po torach deskowych lub taśmach stalowych), przy czym żurawie przetaczane po drodze lub pomoście mogą być tylko słupowe (uprawnienia budowlane).
Najbardziej rozpowszechnione są Żurawic przesuwne słupowe oraz żurawie przesuwne pomostowe.
Żurawie przesuwne słupowe przyjęły się szczególnie we Francji, skąd też importowano je dla naszego budownictwa. Zaletą tych żurawi jest prosta obsługa oraz niski koszt eksploatacji. Stosowanie - głównie do transportu materiałów i mas plastycznych, ale także i do montażu lekkich elementów konstrukcyjnych, jak konstrukcje świetlikowe, płyty dachowe itp. Żurawie te nadają się również do transportu materiałów wykończeniowych jako z reguły lżejszych od materiałów stanu surowego (program egzamin ustny).
Jako przykład żurawi słupowych przesuwnych po drogach, torach deskowych drewnianych lub taśmach stalowych względnie po stropach może służyć żuraw przesuwny pomostowy produkcji krajowej typu „Pionier” T-108, o stałym wysięgu 2,9 m i udźwigu 500 kG (opinie o programie).
Wysięgnik żurawia
Wysięgnik żurawia „Pionier” wykonany jest z rury stalowej, połączonej przegubowo z ramą platformy obrotowej. Wysięgnik nachylony jest pod kątem 60° do platformy i utrzymywany w tym położeniu przez dwa odciągi. Na górnym końcu wysięgnika umocowany jest krańcowy wyłącznik podnoszenia. Platformę obraca się ręcznie (segregator aktów prawnych).
Żuraw ten stosowany jest głównie do transportu materiałów sztukowych (cegły w pojemnikach, drewna itp.) przy budowie niskich obiektów. Wysokość użyteczna na terenie jest mała (4,50 m), natomiast żuraw przesuwny postawiony na pomostach rusztowaniowych lub na stropie wznoszonego budynku może służyć do podnoszenia materiałów na wysokość do 20 m. Bardzo często żuraw „Pionier” używany jest do podnoszenia urobku ziemnego z wykopów wąskoprzestrzennych.
Odmianą żurawia przesuwnego typu „Pionier” jest żuraw typu 1518 o identycznym udźwigu maksymalnym, lecz większym wysięgu (od 3 m do 6 m) oraz większej wysokości podnoszenia na poziomie terenu (10 m), przy czym udźwig na wysięgu 3 m wynosi 500 kG, a na 6 m - 250 kG.
Żurawie wieżowe stanowią nowoczesne, wysokiej jakości urządzenia transportowo-montażowe łączące trzy rodzaje transportu wewnętrznego, a mianowicie transport poziomy na dole, transport pionowy oraz transport poziomy na górze.
Wysokie swoje zalety zawdzięczają żurawie wieżowe w dużym stopniu możliwościom samodzielnego poruszania się po torach szynowych. Znalazły one zastosowanie w budownictwie miejskim i przemysłowym zarówno do transportu materiałów budowlanych wszystkich rodzajów, jak i do montażu konstrukcji stalowych oraz żelbetowych, a w szczególności do wznoszenia budowli (domów mieszkalnych) metodą uprzemysłowioną (promocja 3 w 1).
Żurawie wieżowe są szeroko rozpowszechnione zarówno w budownictwie miejskim, jak i przemysłowym, nie zawsze jednak stosowane są w warunkach dla siebie optymalnych, co spowodowane jest tym, iż ich niezaprzeczalne zalety techniczne nierzadko stawiane są przed względami ekonomicznymi.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32