Blog

Zużycie ciepła
W artykule znajdziesz:
Zużycie ciepła

Zużycie ciepła na rozkład węglanu wapniowego znajdującego się w mieszance surowcowej stanowi największą pozycję w teoretycznym bilansie cieplnym syntezy klinkieru portlandzkiego (program uprawnienia budowlane na komputer). Termiczny rozkład węglanu wapniowego, czyli tzw. kalcynacja mieszanki surowcowej, pochłania poważne ilości wprowadzonej do pieca energii cieplnej, a strefa kalcynacji obejmuje prawie połowę objętości pieca.
Tak więc przebiegający wewnątrz pieca obrotowego rozkład węglanów decydująco wpływa na wymiary pieca i na jego obciążenie cieplne oraz ma znaczny udział w zagrożeniu trwałości wykładki ogniotrwałej.
Omówione wyżej cyklonowe wymienniki ciepła przygotowując mieszankę surowcową do dalszej obróbki termicznej odciążają w pewnym stopniu piec obrotowy, przekazując mu materiał już częściowo skalcynowany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jednak kalcynacja w wymienniku dotyczy nie więcej niż 1/3 węglanów zawartych w materiale, a tylko w rzadkich przypadkach rozkład węglanów sięga 40°/o. Trzeba podkreślić, że utrzymywanie stopnia kalcynacji wchodzącego do pieca materiału na stałym poziomie jest rzeczą trudną, a łatwo pojąć, że zmienny stopień kalcynacji materiału utrudnia stabilizację ruchu pieca obrotowego i zmusza do ciągłego operowania organami sterującymi (uprawnienia budowlane).
Niecałkowita i ilościowo zmienna kalcynacja materiału w wymiennikach cyklonowych powoduje, że funkcja technologiczna i ruch pieca obrotowego, a także jego wydajność są nierozłącznie uzależnione od pracy układu wymienników. Każda zmiana warunków ruchu wymienników wymaga jednoczesnej zmiany wskaźników technologicznej pracy pieca obrotowego. Odwrotnie: zakłócenia lub świadomie wprowadzone zmiany warunków pracy pieca odbijają się natychmiast na pracy układu cyklonów, powodując konieczność odpowiedniego działania regulacyjnego (program egzamin ustny).
Ta ścisła współzależność pracy wymiennika cyklonowego i pieca obrotowego stanowi poważną niedogodność pmawianego układu, toteż spowodowała ona dążenie do przerzucenia procesu rozkładu węglanów prawie w całości na wymiennik, a więc do prawie całkowitego odciążenia pieca obrotowego od energpchłonnego procesu kalcynacji, pozostawiając mu tylko spieczenie klinkieru przy udziale fazy ciekłej.
Regulowanie ruchu pieca
Koncepcja ta została zrealizowana w początku lat siedemdziesiątych przez włączenie między wymiennik cyklonowy a piec obrotowy pośredniego urządzenia grzewczego, którego zadaniem jest dostarczenie do podgrzanego w wymiennikach materiału uzupełniającej ilości ciepła po to, aby materiał wchodzący do pieca był już skalcynowany co najmniej w 95% (opinie o programie).
Pozostawienie w mieszance surowcowej jeszcze ok. 5% nie rozłożonych węglanów jest potrzebne po to, aby nie dopuścić do zbyt wysokich temperatur gazów przechodzących z pieca do wymiennika. W omamianym dodatkowym urządzeniu grzewczym spala się uzupełniającą ilość paliwa w sposób regulowany, co umożliwia zachowanie stałego stopnia rozkładu węglanów i pozwala uniknąć zakłóceń ruchu pieca obrotowego, jakie grożą w przypadku zmiennego stopnia kalcynacji (segregator aktów prawnych).
Omawiana koncepcja stanowi w swej istocie pewne rozdzielenie i wzajemne uniezależnienie od siebie ruchu pieca obrotowego i wymienników cyklonowych.
Regulowanie ruchu pieca nie wpływa w takim stopniu na przebieg procesów technologicznych zachodzących w wymiennikach, a zmiany wprowadzane do pracy wymienników w mniejszym stopniu odbijają się na ruchu pieca i nie powodują konieczności jego przeregulowywania.
Prawie całkowite przerzucenie energochłonnego i wymagającego dużej objętości roboczej procesu rozkładu węglanów z pieca do wymienników daje korzystne zmniejszenie cieplnego obciążenia pieca obrotowego (promocja 3 w 1). Dalsza obróbka cieplna materiału nie wywołuje w nim energochłonnych procesów endotermicznych; polega ona tylko na ogrzaniu materiału do ok. 1450°C, co przebiega tym łatwiej, że w zakresie temperatury 1200-P1300°C wyzwala się w materiale proces egzotermiczny, wnoszący do pieca ok. 419 kJ/kg klinkieru.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32