Blog

04.10.2022

Zużycie techniczne

W artykule znajdziesz:

Zużycie techniczne

Jednakże wydaje się, że ułożona w swoim czasie tablica cech wartości użytkowej została rozbudowana z pewną przesadą. Znalazły się w niej takie pozycje jak odległość od punktów usługowych, lub od przystanków komunikacji miejskiej, czyli cechy zmienne w odstępach czasu zwykle znacznie krótszych od okresu dalszej eksploatacji budynku. Można również kwestionować rozpatrywanie stopnia zużycia technicznego, jako części składowej wartości użytkowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Zużycie techniczne powoduje oczywiście wzrost nakładów na poprawę stanu istniejącego przed remontem. Do rachunku opłacalności wchodzi wskaźnik wartości użytkowej uzyskiwanej po remoncie, kiedy skutki zużycia, przede wszystkim technicznego, zostały już częściowo usunięte.

Poziom wskaźnika, z reguły niższy od wielkości odpowiadającej standardowi, jest wyrazem rozmiarów zużycia nieodwracalnego, jakie mimo prac remontowo-modernizacyjnych zawsze pozostaje. W takim ujęciu, dodatkowe traktowanie stopnia zużycia technicznego jako części składowej wskaźnik wartości użytkowej wydaje się merytorycznie bardzo dyskusyjne. Wreszcie, niektóre części wskaźnika Wr w omawianej tablicy, jak odległość od centrum miasta, lub „estetyka widoku”, mogą być wartościowane bardzo subiektywnie i dlatego posługiwanie się takimi cechami wydaje się raczej niewskazane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Te same względy przemawiały za pominięciem także punktów ujemnych z tytułu hałasu, wyziewów i wstrząsów, uwzględnianych w pierwotnej wersji tablicy. Wydaje się przy tym, że trzeba stać na stanowisku, iż inwestor, decydując się na remont kompleksowy, bierze pod uwagę występowanie zewnętrznych zjawisk ujemnych i że przy szczególnym ich natężeniu obiekt mieszkalny nie może mieć trwałej lokalizacji w planie szczegółowym (uprawnienia budowlane).

Ewentualny błąd

Przedstawione dalej, w tabl. 1, wyszczególnienie proponowanych części składowych wskaźnika Wr obejmuje więc tylko niektóre pozycje dotyczące otoczenia budynku i samego obiektu, a główny ciężar został położony na układ i wyposażenie mieszkań. Punktacja poszczególnych pozycji stanowi określoną modyfikację poprzedniej struktury wskaźnika, podanej w pracy Instytutu z 1967 r. (program egzamin ustny). Wynik obliczenia odniesiony do przyjmowanej konwencjonalnie jako optymalną wskaźnikowej wartości nowego budynku osiedlowego daje szukaną wielkość wskaźnika Wr dla starego budynku po remoncie.

Sposoby określania każdej części składowej wskaźnika Wr są podane w załączniku, w formie wskazówek i przykładów. Załącznik ten powtarza, z niewielkimi zmianami, zalecenia zawarte w dwóch opracowanego obiektu, wynik zależał od poglądu na trwałość nowych budynków, w sensie społeczno-ekonomicznym. Spotykane w literaturze przedmiotu oceny trwałości obiektów mieszkalnych są jak wiadomo bardzo różne, wahają się w granicach 100-50 lat. Okres użytkowania po remoncie, określany mechanicznie, w uzależnieniu od pełnego okresu oraz oparty na tym wynik rachunku efektywności remontu stają się w tych warunkach wielkościami bardzo niepewnymi (opinie o programie).

Przy proponowanej obecnie zmianie metodologicznej, eleminującej z obliczeń pełny okres użytkowania, okres pozostały po remoncie nie przestaje być słabym punktem rachunku, gdyż jest to pozycja, która zgodnie z dalszymi objaśnieniami, ma wynikać w zasadzie z indywidualnego szacunku (segregator aktów prawnych). Jednakże stopień niepewności ulega w tym przypadku ograniczeniu, wskutek krótszych odcinków czasu, jakie wówczas wchodzą w rachubę. Jeszcze ważniejszy jest przy tym fakt, że przy proponowanym schemacie rachunku ewentualny błąd w oszacowaniu pozostałego okresu użytkowania nie ma decydującego wpływu na graniczą wielkość opłacalnego remontu. Można to objaśnić przytoczonym niżej zestawieniem, w którym szukane wielkości graniczne kosztu remontu są podane w powiązaniu ze zmieniającymi się wartościami. Należy zwrócić uwagę, że przy wyższych wartościach tr różnice między wielkościami R stają się coraz mniejsze. Jest to tym bardziej istotne, że omyłek w ocenie tr należy oczekiwać przede wszystkim przy szacunkach z dłuższym horyzontem czasowym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami