Blog
Zużycie techniczne całego budynku
W artykule znajdziesz:
Jeżeli wykonanie dodatkowych otworów wentylacyjnych w ściankach kolankowych napotka trudności realizacyjne, można również uzyskać pozytywne efekty przez zastosowanie dodatkowej wentylacji pośredniej za pomocą kominków średnicy 0 10 cm wentylujących przestrzeń poddasza. W miarę upływu czasu każdy budynek traci swoją pierwotną wartość użytkową (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zmniejszenie wartości użytkowej budynku analizować można z punktu widzenia technicznego i moralnego zużycia budynku. Można więc powiedzieć, że zużycie budynku będzie miało charakter materialny (zużycie fizyczne lub techniczne) oraz niematerialny (zużycie moralne). Zniszczenie poszczególnych elementów składowych budynku, wyposażenia i wykończenia zalicza się do technicznego zużycia budynku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wielkość mieszkań, ich funkcjonalność, rodzaj wykończenia i zakres ich wyposażenia w instalacje sanitarne i techniczne, które nie odpowiadają aktualnym potrzebom, zalicza się do zużycia moralnego. Takie czynniki jak usytuowanie budynku w terenie, otoczenie budynku, naświetlenie mieszkań itp. również wpływają na wartość użytkową mieszkań. Pewna utrata tych walorów, w odczuciu mieszkańca, będzie zaliczana do formy moralnego zużycia budynku, którą można nazwać zużyciem społecznym, w odróżnieniu od zużycia moralnego o charakterze ekonomicznym wyrażającym się w znacznym wzroście kosztów utrzymania technicznego i eksploatacji budynków starych (uprawnienia budowlane).
Zużycie techniczne całego budynku może być powstrzymane, a nawet zmniejszone, poprzez wykonywanie napraw lub wymian zniszczonych poszczególnych elementów. Zużycia moralnego budynku nie można powstrzymać ani cofnąć drogą napraw lub wymian zniszczonych elementów. Osiągnąć to można tylko przez modernizację budynku (program egzamin ustny).
Budynek scalony w złączach
Budynki mieszkalne realizowane metodami uprzemysłowionymi w latach ubiegłych charakteryzują się systemami konstrukcyjnymi mało podatnymi dla potrzeb modernizacji. Również preferowanych obecnie najnowszych systemów wielkopłytowego budownictwa mieszkaniowego, jak Wk-70 i Szczeciński, nie można zaliczyć do podatnych dla potrzeb modernizacji.
Następujące procesy urbanistyczne gwałtownie zwiększają wartość terenów miejskich, a co za tym idzie, prowadzą do likwidacji budownictwa substandardowego i lokalizacji na ich miejscu nowoczesnego budownictwa. Jednak w określeniu „likwidacja” tkwi ogromny, nie rozwiązany jeszcze splot problemów rozbiórki budynków wzniesionych metodami uprzemysłowionymi. Podjęcie tych problemów jest konieczne już w fazie projektowania budynku (opinie o programie).
Budynek scalony w złączach i połączeniach pracuje jako przestrzenna bryła i nie występują już elementy czy detale, które można indywidualnie zdemontować bez konieczności naruszania pozostałych. Zachodzi więc pytanie, po jakim okresie użytkowania budynku może nastąpić taka likwidacja? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, gdyż jest wiele elementów budynku, które muszą być zdefiniowane i przyjęte jednoznacznie.
Zagadnieniem wybijającym się na pierwszy plan jest przyjęcie okresu użytkowania budynku i trwałości jego elementów składowych. W pierwszej kolejności o okresie użytkowania budynku decyduje stopień zużycia technicznego jego elementów składowych. Stąd też problem określania stopnia zużycia technicznego elementów składowych budynków mieszkalnych jest przedmiotem dociekań wielu badaczy i autorów krajowych i zagranicznych (segregator aktów prawnych).
W. Srokowski w opracowaniu przyjmuje podział budynku na trzy grupy elementów: A, B i C (zgodnie z klasyfikacją stosowaną np. w Czechosłowacji) i podaje ich trwałość. Do grupy A zaliczone są te elementy, których trwałość fizyczna przewyższa założoną trwałość budynku i które z tego względu w zasadzie nie wymagają, oprócz drobnych napraw, prac remontowych podczas całego okresu eksploatacji budynku. Są to główne elementy konstrukcyjne budynku, a więc fundamenty, ściany nośne i stropy (promocja 3 w 1).
Do grupy B należą elementy, których trwałość jest mniejsza od przyjętej trwałości budynku i które wymagają stopniowych napraw lub też wymian częściowych, a czasem i całkowitych. Są to różne rodzaje podłóg, tynki wewnętrzne i zewnętrzne, stolarka budowlana, elementy instalacji domowych itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32