Blog

06.05.2021

Związki fluoru

W artykule znajdziesz:

Związki fluoru

Związki fluoru

W przypadku szczególnie trudno spiekalnych mieszanek surowcowych, na przykład bez żelazistych mieszanek do produkcji cementu białego, dawniej dodawano materiały działające jako topniki bądź mineralizatory. Najczęściej używane do tego celu były związki fluoru wprowadzane do mieszanki bądź jako fluoryt CaF2, bądź jako sole kwasu fluorokrzemowego, stanowiące produkt uboczny przemysłu superfosfatów (program uprawnienia budowlane na komputer). Związki fluoru przyspieszają reakcje zachodzące między fazami stałymi, obniżają temperaturę pojawienia się fazy ciekłej i obniżają jej lepkość.

Optymalna ilość tych dodatków zawiera się w granicach 0,5-1,0% zależy ona od charakteru mieszanki surowcowej i musi być każdorazowo dobrana empirycznię.
Przedozowanie omawianych związków fluoru powoduje ujemne skutki dla procesu spiekania; lepkość fazy ciekłej wzrasta, intensyfikuje się rozkład C3A na C,2A7 i wolny CaO, a poniżej 1250°C zachodzi rozkład alitu, natomiast (3 - C2S łatwiej przechodzi w odmianę y. Ostatnio stosowanie związków fluoru wychodzi z użycia z uwagi na coraz ostrzejsze przepisy dotyczące ochrony środowiska, które nie zezwalają na zatruwanie atmosfery związkami fluoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przebieg zjawisk zachodzących w czasie ogrzewania mieszanki surowcowej do jej spieczenia przy udziale fazy ciekłej zależy jednak nie tylko od zawartości i od wzajemnych ciężarowych stosunków składników tlenkowych. Wpływ składu chemicznego mieszanki na proces otrzymywania klinkieru portlandzkiego w złożony sposób interferuje z wpływem, jaki na ten proces wywiera stan fizyczny mineralnych składników mieszanki.
Początkowe, zachodzące w temperaturach do 1200°C, bardzo istotne reakcje przebiegają między fazami stałymi bez udziału fazy ciekłej, toteż na ich szybkość przy określonej temperaturze decydujący wpływ wywiera powierzchnia zetknięcia reagujących faz (uprawnienia budowlane).

Kosztowne i energochłonne mielenie

Innymi słowy stan zdyspergowania mineralnych składników mieszanki w znacznej mierze decyduje o czasie trwania wstępnego okresu obróbki termicznej mieszanki i o kompletności przemian zachodzących w tym okresie. Tak więc odpowiedni stopień zmielenia mieszanki surowcowej jest nieodzownym warunkiem pomyślnego pod względem technicznym i ekonomicznym przebiegu technologii wytwarzania klinkieru portlandzkiego (program egzamin ustny).

Kosztowne i energochłonne mielenie utrudnione jest przez niejednorodność mieszanki surowcowej, która zestawiona jest ze skał o różnej odporności na rozdrabnianie, czyli o różnej mielności.
Występujące w złożach wapieni przewarstwienia minerałów ilastych stanowią skałę o znacznym naturalnym zdyspergowaniu, która w stanie suchym (metoda sucha) miele się łatwo, a rozdrabniana w środowisku wodnym (metoda mokra) szybko traci swą zwięzłość i daje gęstwę (szlam), czyli zawiesinę zdyspergowanej gliny w wodzie. Obecność w mieszance surowcowej wspomnianej skały ilastej (gliny) utrudnia jednak mielenie zawartego w mieszance składnika węglanowego (wapienia), który szczególnie w swej krystalicznej postaci nie łatwo poddaje się mieleniu (opinie o programie).

Ponadto rozważając proces mielenia mieszanki surowcowej trzeba pamiętać o tym, że skały ilaste - gliny bądź łupki - niejednokrotnie niosą ze sobą większe lub mniejsze ilości piasku kwarcowego. Kwarc miele się bardzo trudno, a jednocześnie jest on mało aktywny chemicznie; krzemionka kwarcowa powinna być więc szczególnie drobno zmielona, aby mogła z pożądaną szybkością w pełni przereagować z wapnem na drodze reakcji między fazami stałymi (segregator aktów prawnych).

Dlatego też ocena wyników mielenia surowca nie może ograniczyć się do oznaczenia powierzchni właściwej bądź ilościowego udziału najgrubszej frakcji ziarnowej zmielonej mieszanki; niezbędne jest także oznaczenie składu chemicznego najgrubszej frakcji, gdyż często jest ona wzbogacona w niedomielony kwarc.

Mieszankę surowcową zestawia się na podstawie pełnej analizy chemicznej surowców. Określona analitycznie zawartość krzemionki w surowcach stanowi z reguły sumę aktywnej krzemionki pochodzącej z rozkładu minerałów ilastych i krzemionki kwarcowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami