Blog

09.01.2023

Zwiększenie ilości alkaliów

W artykule znajdziesz:

Zwiększenie ilości alkaliów

Dla zagęszczenia czerepu i polepszenia jego wyglądu zewnętrznego wprowadza się do masy porcelanowej do 2% ZnO lub dodaje 5-yl0% szkliwa porcelanowego. Ponadto do masy porcelanowej wprowadza się 40-y42% odszlamowanego kaolinu i 11 -y 12% biało wypalającej się gliny, np. wiesiełowskiej lub troszkowskiej. Kwarc może być zastąpiony kwarcowymi odpadami przemysłu kaolinowego. Wprowadzenie do masy porcelanowej 3% złomu biskwitowego i 5% złomu poszkliwionego stanowi zwyczajową normę, korzystną dla tworzenia się czerepu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przeliczanie składów surowcowych, na składy chemiczne może być przeprowadzone według ogólnie znanej metody przedstawionej w pracy Pulcalła, jeżeli znane są składy chemiczne składników surowcowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Praktyka wykazała, że suma tlenków barwiących (Fe203 + Ti02) w porcelanie stołowej zadowalającej jakości nie powinna przekraczać 0,8%. Stosunek krzemionki do tlenku glinowego powinien być zbliżony do 3; zmniejszenie tego stosunku, np. do 2,6, powoduje zwiększenie skłonności wyrobu do deformacji podczas wypalania. Suma alkaliów zwykle nie przekracza 4,2%. Zwiększenie ilości alkaliów, zwłaszcza tlenku sodowego, powoduje zwiększenie deformacji wyrobu podczas wypalania zwisanie jego krawędzi (uprawnienia budowlane).

Do mas fajansowych wprowadza się więcej surowców ilastych (do 55%, czasami więcej) niż do mas porcelanowych. Składniki ilaste zapewniają wyrobowi podatność na formowanie oraz wytrzymałość i nadają gęstwie właściwości leiwa.

W celu zbadania przydatności gliny jako podstawowego surowca do produkcji fajansu przygotowuje się płytki z tej gliny lub z mieszaniny gliny i kaolinu z dodatkiem 10% kredy oraz poddaje się je próbnemu szkliwieniu, stosując szkliwo bezalkaliczne lub małoalkaliczne. Jeżeli szkliwo na płytkach nie będzie miało pęknięć włoskowatych po wypaleniu „na ostro”, to wyprodukowanie wyrobów w dobrym gatunku z takich glin jest możliwe. Dodanie kredy do gliny zwiększa spójność szkliwa z czerepem (program egzamin ustny).

Istotny wpływ na jakość masy fajansowej ma stopień zmielenia kwarcu, który pozwala w pewnej mierze korygować współczynnik rozszerzalności cieplnej czerepu i szkliwa. Xa ogół stosuje się kwarc w rozdrobnieniu 8-15 [am (opinie o programie).

Rola CaO w czerepie fajansowym polega na współdziałaniu w reakcji ze szkliwem, na ułatwieniu reagowania z krzemionką i na bardzo korzystnym oddziaływaniu w czasie tworzenia się czerepu fajansowego. Skaleń i MgO współdziałają w tworzeniu się fazy ciekłej szkła i sprzyjają uzyskaniu powłoki szkliwa bez pęknięć włoskowatych.

Liczba kwasowa masy

Tradycyjne poglądy na temat składów mas fajansowych zmieniały się w sposób istotny w ostatnim dziesięcioleciu. Masy fajansowe przygotowuje się stosując na szeroką skalę np. szkło okienne i nawet takie odpady, jak żużle. Fajans twardy można więc produkować z wykorzystaniem 30-50% żużli wielkopiecowych przy wzajemnym stosunku Ca0:Si02 w żużlu powyżej jedności (segregator aktów prawnych).

Żużle (50-7-30%) w mieszaninie z gliną, jak też w mieszaninie z gliną i talkiem pozwalają na otrzymanie dobrego czerepu fajansowego po wypaleniu w temperaturze 1050-1100°C, o nasiąkliwości od 22 do 10%; czerep taki jest podobny do zwykłych fajansów francuskich i włoskich. Zastosowany żużel granulowany miał następujący podstawowy skład: 33,8% Si02,0,4% Ti02,13,3% A1203,0,65% FeO, 39,2% CaO, 11,35% MgO, 0,05% P205.

Liczba kwasowa masy wzrasta w miarę zbliżania się do składu porcelany miękkiej; dla porcelany twardej mieści się w granicach 1,11,3, dla miękkiej w granicach 1,081,75. Liczba kwasowa wielu składów porcelany stołowej zawiera się między tymi wartościami. Zwiększenie liczby kwasowej świadczy o zmniejszeniu wytrzymałości porcelany w ogniu i zwiększeniu jej łamliwości (promocja 3 w 1).

Uważa się, że zwiększenie zawartości K20 kosztem CaO w porcelanie sprzyja obniżeniu temperatury wypalania takiej masy; w masie fajansowej zwiększenie zawartości K,0 kosztem CaO przyczynia się do otrzymania fajansu bardziej wytrzymałego. W obu przypadkach zwiększenie zawartości CaO sprzyja tworzeniu się fazy ciekłej w porcelanie o większej łamliwości. Mając wzór tlenkowy czerepu ceramicznego (lub szkliwa) można obliczyć surowcowy skład masy (szkliwa) do produkcji tego czerepu. Powinien być przy tym znany skład chemiczny surowców.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami