Blog
Zwiększenie sztywności uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zwiększenie sztywności uprawnienia budowlane
Zwiększenie sztywności odrębnych elementów fundamentu przez zwiększenie ich masy. Niekiedy zachodzi konieczność zwiększenia sztywności poszczególnych elementów fundamentów pod maszyny. Dotyczy to przeważnie maszyn silnych wywołujących drgania o dużej częstotliwości, np. turbin elektrycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Fundamenty projektuje się zwykle jako ramy o płytach stolcowych ze wspornikami. Te ostatnie w praktyce podlegają silnym drganiom pionowym często bliskim rezonansowi. Chociaż nie zagraża to zniszczeniu konstrukcji fundamentu, niemniej jednak utrudnia pracę i obsługę maszyny. W celu zmniejszenia drgań elementów wspornikowych stosuje się zwiększenie ich sztywności lub zespolenie z dodatkowymi elementami zwiększającymi masę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W jednym z turbogeneratorów drgania wsporników górnej płyty różniły się o 20 V o od ilości obrotów agregatu. W rozpatrywanym przypadku trudno było zmniejszyć wibrację wsporników przez zespolenie ich z dodatkową masą. Postanowiono zwiększyć sztywność płyty przez wprowadzenie dodatkowych podpór. Jednak tego rodzaju wzmocnienie spowodowało długą przerwę w pracy maszyny. Po wykonaniu wzmocnienia wielkość drgań wspomnianych wsporników wyraźnie się zmniejszyła.
Wzmocnienie fundamentu za pomocą palowania. Sposób ten polega na zagłębieniu pali wokół fundamentu, powiązaniu ich wieńcem żelbetowym i połączeniu wieńca z dolną częścią istniejącego fundamentu. W ten sposób uzyskuje się zwiększenie sztywności podłoża. Rozwiązanie to jest drogie. Ponadto mogą tu wystąpić trudności z wykonaniem palowania ze względu na wysokość pomieszczeń.
Chemiczne wzmacnianie gruntu stosujemy, gdy fundament jest posadowiony na gruncie piaszczystym (uprawnienia budowlane).
Zaletami tego sposobu są: krótki okres wstrzymania pracy maszyn (praktycznie 5-6 dni), możliwość poprawienia wykonanych prac przez wzmocnienie nowych warstw gruntu. W większości wypadków wystarczy wzmocnić grunt nie pod całym fundamentem, lecz tylko przy zewnętrznym jego obrysie. Wytrzymałość murów na ściskanie zależy przede wszystkim od wytrzymałości cegły i rodzaju zaprawy, a ponadto od grubości spoin, jakości wykonania i jego smukłości. W. Żenczykowski, podaje trzy charakterystyczne fazy zniszczenia murów pod wpływem nadmiernych obciążeń ściskających (program egzamin ustny). Pierwsza faza zniszczenia występuje przy pojawieniu się w pojedynczych cegłach drobnych, mało dostrzegalnych pęknięć, które rozwijają się przede wszystkim z pęknięć włoskowatych znajdujących się w cegle przed ułożeniem jej w murze.
Pierwsza faza zniszczenia
Pierwsza faza zniszczenia powstaje w murach na zaprawie wapiennej przy naprężeniu 0,4-P0,6 Rc (Rc - wytrzymałość muru na ściskanie), w murach na zaprawie cementowo-wapiennej przy 0,5-H0,7 Rc i w murach na zaprawie cementowej przy 0,6-0,8 Rc. Pęknięcia te nie stanowią jeszcze bezpośredniego zagrożenia budowli, gdyż same nie powiększają się bez wzrostu obciążeń (opinie o programie). Druga faza zniszczenia jest dalszym rozwinięciem fazy pierwszej pod wpływem wzrostu obciążeń, wywołujących w murze naprężenie równe 0,8-0,9 Rc. Pęknięcia pojedynczych cegieł powstałe w fazie pierwszej przechodzą w drugiej fazie w nieprzerwane pęknięcia muru na wysokości kilku do kilkunastu cegieł. Pęknięcia te często powiększają się nawet bez wzrostu obciążeń, o czym świadczą paski obserwacyjne, które pękają nieraz już na drugi dzień po założeniu.
Stan murów jest groźny i wymaga natychmiastowego zabezpieczenia. W okresie fazy II obserwacje pęknięć przeprowadza się za pomocą czujników. Granicznym stanem fazy drugiej, który w każdej chwili może spowodować katastrofę, jest utworzenie się oddzielnych słupków o grubości około V2 cegły lub brył oddziełających się ukośnie (segregator aktów prawnych). Trzecia faza zniszczenia następuje z chwilą, gdy obciążenie osiąga wytrzymałość muru, a pojedyncze słupki lub bryły ukośne tracą stateczność, powodując katastrofę.
A teraz kilka uwag dotyczących murów zwykłych i zbrojonych. Pewne zagadnienia nie zawsze są należycie uwzględnione przez projektantów i wykonawców. Do wielu obiektów powstałych po drugiej wojnie światowej stosowano i obecnie stosuje się jeszcze cegłę rozbiórkową. Ilość cegieł połówkowych w murach nośnych z wyjątkiem ścian najwyższej kondygnacji nie może przekraczać 15% całkowitej ilości cegieł w murze (promocja 3 w 1).
Większą ilość cegieł połówkowych i ułamkowych łącznie do 50% możemy stosować w ścianach najwyższej kondygnacji, w murach podokiennych i w murach ognioochronnych pod warunkiem, że naprężenia w wymienionych murach nie będą przekraczały 65% wartości naprężenia dopuszczalnego, obliczonego wg PN-54/B-03002. Niedopuszczalne jest stosowanie połówek w konstrukcjach murowych zbrojonych, szczególnie w słupach (również i w słupach niezbrojonych).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32