Blog
Zwiększenie temperatury
W artykule znajdziesz:
W praktyce czas ten określany jest na podstawie innych rozważań i zazwyczaj nie wystarcza on dla właściwego rozprowadzenia składnika napowietrzającego, a ilość tego ostatniego powinna zostać odpowiednio uzupełniona. Wyższa temperatura prowadzi do większych strat powietrza także dlatego, że w rzeczywistości mniejsza jego ilość zostaje wprowadzona do betonu (chociaż efekt ten jest częściowo wyrównywany przez zwiększenie objętości, jaką dana ilość powietrza zajmuje w wyższej temperaturze). Zwiększenie temperatury z 10 do 32°C zmniejszyłoby prawdopodobnie efektywnie wprowadzaną ilość powietrza o połowę (program uprawnienia budowlane na komputer). Wibrowanie betonu usuwa część wprowadzonego powietrza, chociaż są to głównie większe pęcherze, których znaczenie jest drugorzędne, Przedłużające się wibrowanie powoduje jednak znaczne straty powietrza, tak że po 3 min pozostaje jedynie połowa ilości początkowej powietrza, a po 9 min zostaje! jej jedynie 20% (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ocenę napowietrzenia danego betonu można uzyskać w oparciu o współczynnik rozmieszczenia, określony w normie ASTM C 457-71. Współczynnik rozmieszczenia jest dość użytecznym wskaźnikiem maksymalnej odległości dowolne- r j punktu w zaczynie cementowym od brzegu położonej w pobliżu pustki powietrznej. Obliczanie tego współczynnika oparte jest na założeniu, że wszystkie pustki powietrzne są kulkami równej wielkości, rozmieszczonymi w prostej sieci przestrzennej (uprawnienia budowlane).
Pustka powietrzna
Jak wspomniano uprzednio, pierwotnym celem napowietrzania było uzyskanie betonu odpornego na działanie mrozu. W początkowych etapach zamrażania obecność pustek powietrznych zmniejsza ciśnienie hydrauliczne powstające w kanalikach w zaczynie, a w miarę postępu mrożenia pustki zapobiegają powstawaniu lub ograniczają wzrost mikroskopijnych ziaren lodu w zaczynie cementowym (program egzamin ustny). Każda pustka powietrzna zabezpiecza jedynie cienką, otaczającą ją „powłokę”, tak że przy za dużym rozstawie pustek nastąpi pęcznienie zaczynu. Kiedy jednak zabezpieczające powłoki nakładają się, brakuje obszarów podatnych na działanie mrozu. Istotnie, w związku z przenikaniem nadmiaru wody do owych pustek powietrznych, zamarzający cement kurczy się w miarę opadania temperatury, jak każde oziębiane ciało stałe. Przy odmrażaniu woda powraca z pustek do zaczynu cementowego, tak że zabezpieczenie przez napowietrzenie utrzymywane jest stale podczas powtarzających się procesów zamrażania i odmrażania (opinie o programie).
Sposób obliczania podany jest w normie ASTM C 457-71 i wymaga znajomości zawartości powietrza w betonie, określonej za pomocą przesuwnego mikroskopu, średniej liczby przekrojów pustek powietrznych na cal (bądź średniej długości cięciwy w przekroju pustek powietrznych) oraz objętościowej zawartości zaczynu cementowego. Współczynnik rozmieszczenia wyrażany jest w calach, chociaż możliwe jest, oczywiście, określenie go w układzie metrycznym. Zazwyczaj wartością maksymalną wymaganą dla zadowalającego zabezpieczenia przeciwmrozowego jest nie więcej niż 0,008 cala (0,2 mm) (segregator aktów prawnych).
Napowietrzenie zwiększa także odporność betonu na niszczące działanie środków stosowanych do usuwania lodu. Istnieją jeszcze pewne inne efekty napowietrzenia betonu, niektóre z nich są korzystne, inne nie. Jednym z najważniejszych jest wpływ pustek na wytrzymałość betonu w różnym wieku (promocja 3 w 1). Należy przypomnieć, że wytrzymałość betonu jest bezpośrednio funkcją jego współczynnika gęstości, a pustki spowodowane napowietrzeniem będą wpływały na wytrzymałość w taki sam sposób, jak pustki jakiegokolwiek innego pochodzenia. Napowietrzenie nastąpi bez żadnych innych zmian w proporcjach mieszanki, wówczas spadek wytrzymałości betonu jest proporcjonalny do objętości zawartego w nim powietrza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32