Blog

Praca złącza zdjęcie nr 2
04.02.2022

Zwiększone ciśnienie

W artykule znajdziesz:

Zwiększone ciśnienie
Zwiększone ciśnienie

W tym celu tworzy się urządzenie, w skład którego wchodzą: sprężarka lub zbiornik sprężonego powietrza 1, betoniarka 5 dostarczająca przez rurę 3 beton w głąb rury obsadowej (rura 3 przechodzi przez dławik 4 w czapce) (program uprawnienia budowlane na komputer). Cały szereg kurków oraz wentyl redukcyjny 2 pozwalają odpowiednio kierować sprężone powietrze, aby początkowo wypchnąć do gruntu lub na zewnątrz wodę znajdującą się w rurze obsadowej, a następnie umożliwić podawanie betonu z betoniarki i stopniowe podnoszenie rury obsadowej. Opisy pali systemu Wolfsholza przewidują stosowanie ciśnienia dodatkowego do 10 atn, jednakże w praktyce ciśnienie to zwykle nie przekracza 5 at n. Można czasem spotkać się z błędnym twierdzeniem, jakoby zwiększenie ciśnienia powietrza zagęszcza beton; przypuszczenie takie nie jest słuszne. Beton może ulegać zagęszczeniu pod wpływem wstrząsów ubijaka, a szczególnie przez wibrowanie, natomiast nacisk kilku at n nie może wpłynąć na zagęszczenie betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zwiększone ciśnienie potrzebne jest z innego powodu, a mianowicie sprzyja ono dobremu dociśnięciu betonu do gruntu, co wpływa w dużej mierze na zwiększenie nośności pali. Jednocześnie jednak przy zwiększeniu ciśnienia powietrza powstaje niebezpieczeństwo „prze- dmuchania“ betonu: zjawisko to polega na tym, że sprężone powietrze wyciska z porów zaprawę cementową i pozostawia grubsze frakcje betonu z nikłą ilością cementu, przy czym wyciśnięta zaprawa cementowa wypływa wzdłuż rury obsadowej ku górze (uprawnienia budowlane). A więc jeżeli tylko obok rury pokaże się wydmuchana zaprawa cementowa, musi to być sygnałem, aby zmniejszyć ciśnienie powietrza. W miarę podnoszenia się z betonowaniem ku górze z zasady należy ciśnienie to zmniejszać. Przy podnoszeniu rury ku górze i betonowaniu trzona pala zaleca się stale kontrolować ilość zużywanej mieszanki betonowej; pozwoli to określić grubość trzona, jaka utworzyła się na każdym odcinku pala (program egzamin ustny).

Rozpatrując cechy charakterystyczne pali systemu Wolfsholza należy wymienić najważniejsze z nich:

  • betonowanie trzona pala odbywa się bez wody gruntowej w rurze obsadowej (opinie o programie);
  • gdy grunt jest bardzo słaby w niektórych warstwach, a szczególnie gdy nie ze wszystkich stron pala ma jednakową wytrzymałość, wówczas trzon pala może otrzymać znaczne „wybrzuszenie", czyli jednostronne poszerzenie zniekształcające pal w pionie; nie są tu wykluczone nawet znaczne odkształcenia w kierunku poziomym; wobec możliwości takiego zjawiska zaleca się przy przechodzeniu przez miejsca szczególnie słabe wprowadzać do rury obsadowej odcinki gilz z cienkiej blachy; zapewnia się w ten sposób utrzymanie pożądanej formy pala w pionie;
  • po wprowadzeniu sprężonego powietrza trzeba stale zwracać uwagę, żeby ciśnienie powietrza nie wyrzuciło rury obsadowej z gruntu przez przezwyciężenie bocznego tarcia i dla zabezpieczenia się przeciw takiemu wypadkowi nieraz trzeba rurę na leżycie zamocować (segregator aktów prawnych).

Nośność pali systemu Wolfsholza można przyjmować orientacyjnie w granicach 30-70 T w zależności od średnicy rury obsadowej, długości pala i rodzajów gruntów, w których pal znajduje oparcie. W związku z palami systemu Wolfsholza wspomnimy że przedsiębiorstwo Societe de Sondages, Injections, Forages w Paryżu opatentowało taki sposób wykonania pali systemu Wolfsholza, że do rury obsadowej po dojściu do należytej głębokości wprowadza się gotowy trzon (promocja 3 w 1). Po wprowadzeniu trzona ulega zabetonowaniu na miejscu pod ciśnieniem tylko zewnętrzna powłoka pala przy użyciu cementu specjalnie wytrzymałego; pomysł ten może mieć dużą wartość, gdy w gruncie znajdują się wody agresywne i zależy na oszczędności w zużyciu kosztownego cementu glinowego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Praca złącza zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Praca złącza zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Praca złącza zdjęcie nr 7 Praca złącza zdjęcie nr 8 Praca złącza zdjęcie nr 9
Praca złącza zdjęcie nr 10
Praca złącza zdjęcie nr 11 Praca złącza zdjęcie nr 12 Praca złącza zdjęcie nr 13
Praca złącza zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Praca złącza zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Praca złącza zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami