Blog

21.04.2022

Żyrobus

W artykule znajdziesz:

Żyrobus

Żyrobus - drogowy pojazd samochodowy, wyposażony w ciężkie koło zamachowe, umieszczone poziomo w podwoziu pojazdu, napędzane silnikiem prądu zmiennego pobieranego z sieci za pomocą wysięgnika w czasie postoju na przystankach; ż. bywają używane głównie w komunikacji miejskiej i podmiejskiej żyrokompas - kompas elektromechaniczny, charakteryzujący się tym, że wskazuje zawsze północny kierunek rzeczywisty, bez względu na przemieszczanie się metalowych mas i pól elektromagnetycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żyromatka - główny żyrokompas, umieszczony w głębi statku; jego wskazania przenoszone są za pomocą repetytorów na pomost nawigacyjny, do kabiny sterowej itp. żyropilot - sternik automatyczny żyroskop - ciało sztywne obracające się dookoła nieruchomego punktu i mające dużą prędkość kątową obrotu własnego w porównaniu z pozostałymi składowymi całkowitej prędkości kątowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Żyroskop laserowy - urządzenie laserowe reagujące na kątowe zmiany położenia; w ż.l. wykorzystuje się laser gazowy pracujący w układzie optycznego rezonatora toroidalnego (pierścieniowego) żyroskop prędkości - żyroskop o dwóch stopniach swobody używany do pomiaru prędkości kątowej poruszającego się obiektu względem osi prostopadłej do płaszczyzny wyznaczonej przez oś główną i oś zawieszenia żyroskop swobodny - żyroskop zamocowany w dwóch ramkach o prostopadłych osiach (zawieszenie Cardana) (uprawnienia budowlane).

Żyroskop symetryczny - żyroskop, w którym elipsoida bezwładności w punkcie unieruchomionym jest elipsoidą obrotową żyrostat - przyrząd żyroskopowy utrzymujący ciała w równowadze; jest to żyroskop o bardzo dużym kręcie; ż. ustawiony na statku spełnia rolę stabilizatora przeciwdziałającego kołysaniu żyroteodolit - teodolit wyposażony w element wirujący; służy do bezpośredniego pomiaru azymutów boków poligonowych na powierzchni lub w kopalni oraz azymutów boków triangulacyjnych (program egzamin ustny).

Żyrotron

Żyrotron - przyrząd do pomiaru prędkości kątowej działający na podobnej zasadzie co przyrządy żyroskopowe; zamiast żyroskopu ma swobodnie ulożyskowane widełki zachowujące - zgodnie z zasadą zachowania ruchu - stałą płaszczyznę drgań żyrystor - element żyrystorowy żywica fenoksydowa - polihydroksyeterży wica jonowymienna - jonit organiczny żywica poliwinylowa - polimer winylowy żywice - bezpostaciowe substancje organiczne o różnym składzie chemicznym, o konsystencji od półciekłej do szklistej, nierozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych lub całkowicie nierozpuszczalne i nietopliwe; rozróżnia się dwie grupy żywic: naturalne i syntetyczne (opinie o programie).

Żywice akrylowe - polimery i kopolimery pochodnych kwasu akrylowego i metakrylowego (estrów, nitryli, amidów); ż.a. stosowane są do wyrobu włókien syntetycznych, lakierów i jako spoiwo w produkcji sztucznej skóry z odpadków żywice alkidowe, alkidale - estry wielozasadowych kwasów (ftalowego, maleinowego, adypinowego, sebacynowego) i wielowodorotleno- wych alkoholi (gliceryny, pentaerytrytu); ż.a. znajdują zastosowanie m.in. jako żywice lakiernicze części grup OH w alkoholach wielowodorotle- nowych zestryfikowanych różnymi kwasami (segregator aktów prawnych).

Żywice allilowe - poliestry allilowe żywice aminowe - żywice otrzymywane w wyniku poi i kondensacji związków aminowych, tj. zawierających grupy aminowe NH2 z aldehydem (którym jest przeważnie formaldehyd); jako surowiec aminowy stosuje się najczęściej mocznik (żywice mocznikowo-formaldehydowe) i melaminę (żywice melaminowo-formaldehydowe) żywice anilinowo-formaldehydowe - żywice otrzymywane w wyniku polikondensacji aniliny z formaldehydem; w stanie utwardzonym zachowują słabą termoplastyczność, co utrudnia ich formowanie (miękną powyżej 120′-160’C); ż.a.-f. wykazują dobre własności elektrolizacyjnedlatego stosuje się je do produkcji różnych elementów urządzeń elektrotechnicznych; większe zastosowanie przemysłowe mają termoutwardzalne żywice anilinowo-fenolowo-formaldehydowe żywice asfaltowe - odmiana żywic naftowych, składniki asfaltu, o barwie brunatnoczerwonej, rozpuszczalne w lekkich frakcjach benzyny (np. w eterze naftowym), zwiększające plastyczność i ciągliwość asfaltu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami