Blog

Siła spłonki zdjęcie nr 2
07.06.2021

Żywica wenecka

W artykule znajdziesz:

Żywica wenecka

Siła spłonki zdjęcie nr 3
Żywica wenecka

Stosowany jest w farmacji oraz jako pomocniczy materiał sklejający przy malowaniu na porcelanie. Cechy podobne do balsamu kanadyjskiego ma żywica otrzymywana z jodły syberyjskiej (Abies sibirica Ledeb.) i z jodły kaukaskiej (Abies Nord- manniana Spach.); żywice z tych drzew mogą być stosowane zastępczo w miejsce balsamu kanadyjskiego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Żywica wenecka otrzymywana jest z modrzewia europejskiego (Larix europaea L.). Ma ona cechy zbliżone do balsamu kanadyjskiego, jest przezroczysta i bezbarwna lub lekko żółta. Dzięki tym cechom stosowana jest jako materiał zastępczy lub służy do fałszowania balsamu kanadyjskiego; poza tym stosuje się ją jako cenny surowiec w ceramice i w malarstwie.
Żywica strassburska otrzymywana jest w Wogezach z jodły pospolitej. Wykazuje ona podobne cechy jak żywica wenecka. Jako surowiec nie ma większego znaczenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Chemiczny skład żywicy. Tschirch dzieli substancje żywiczne na 4 grupy:
- Kwasy żywiczne występujące w dużych ilościach w żywicy drzew iglastych.
- Estry żywiczne, tj. związki powstające.w wyniku reakcji między występującymi w drewnie alkoholami a kwasami żywicznymi.
- Alkohole żywiczne, czyli rezinole; są to te składniki żywicy, które mają jedną lub więcej grup hydroksylowych OH. Dzięki wolnym, fenolowym grupom hydroksylowym mają rezinole charakter antyseptyczny i prawdopodobnie dlatego występują w twardzieli oraz w sąsiedztwie ran. Nie jest wykluczone, że związki te odgrywają rolę w konserwacji drewna. Wreszcie zachodzi przypuszczenie, że niektóre rezinole stanowią ogniwo przejściowe w procesach powstawania ligniny i kwasów żywicznych (uprawnienia budowlane).
- Rezeny; są to nie dokładnie zbadane związki żywiczne, zaliczane do dwuterpenów i określane wzorem C20HS2. Są one odporne na działanie czynników chemicznych. Rezeny występują w niewielkich ilościach w żywicy niektórych drzew (program egzamin ustny).

Żywica balsamiczna

Żywica balsamiczna ma kwaśny odczyn; rozpuszcza się w szeregu rozpuszczalników, jak alkohol, eter, terpentyna, aceton, benzen, benzyna itd., nie rozpuszcza się natomiast w wodzie. Głównymi składnikami żywicy są: rozpuszczalnik - olejki terpenowe i stałe kwasy żywiczne zestalające się w postaci kalafonii po odparowaniu olejków terpenowych. Kwasy żywiczne wchodzące w skład kalafonii utleniają się na powietrzu, wskutek czego maleje rozpuszczalność kalafonii; ten proces naturalnego utleniania określa się mianem starzenia się żywicy (opinie o programie). Zarówno terpentyna, jak kwasy występujące w żywicy balsamicznej mają nieco odmienny skład chemiczny niż terpentyna i kalafonia wyodrębniona z karpiny.

Terpentyna balsamiczna jest cieczą bezbarwną, o łagodnym charakterystycznym zapachu; ewentualne zabarwienie żółtawozielonkawe zależne jest od materiału, z jakiego sporządzono stosowaną do przerobu aparaturę. W aparaturze żelaznej powstają uboczne produkty wpływające na zmianę barwy terpentyny i kalafonii; chcąc tego uniknąć należy stosować aparaturę kwasoodpomą. Ciężar właściwy terpentyny przy 20° C wynosi 0,85-0,87 G/cm3, punkt wrzenia 150-160°C. Terpentyna dobrze rozpuszcza żywice, smoły, kauczuk, tłuszcze itd. Na powietrzu, a zwłaszcza na świetle, terpentyna szybko się utlenia, wskutek czego gęstnieje i żółknie, przechodząc w tzw. rezeny stanowiące pośrednie ogniwo między terpentyną a kwasami żywicznymi (segregator aktów prawnych).

Terpentyna składa się z węglowodorów typu terpenów. Wszystkie węglowodory terpenowe mają wzór C10H16. Podstawą węglowodorów terpenowych jest cząsteczka izoprenu. Polimeryzacja izoprenu daje dwuterpeny o wzorze C20H32, trój terpeny o wzorze C30H48 i czteroterpeny C40H#4.
Terpentyna składa się z izomerów pinenu. Jej głównym składnikiem jest pinen, obok niego występuje ,3-pinen, silwestren i kamfen oraz kareny (promocja 3 w 1).

Przez izomeryzację karenów w temperaturze powyżej 300 C powstaje dwupenten, rzadziej w niektórych terpentynach łimonen i felandren. Pod względem ilościowym głównym składnikiem terpentyny jest a-pinen występujący w ilości 65-70% oraz A3 - karen występujący w ilości 15-25%; w mniejszych ilościach występują kamfen i felandren.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Siła spłonki zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Siła spłonki zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Siła spłonki zdjęcie nr 8 Siła spłonki zdjęcie nr 9 Siła spłonki zdjęcie nr 10
Siła spłonki zdjęcie nr 11
Siła spłonki zdjęcie nr 12 Siła spłonki zdjęcie nr 13 Siła spłonki zdjęcie nr 14
Siła spłonki zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Siła spłonki zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Siła spłonki zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami