Blog
Żywice poliwinylowe
W artykule znajdziesz:
Żywice poliwinylowe produkowane są pod wieloma nazwami handlowymi w postaci granulowanego białego, matowego lub przezroczystego proszku. Jedną z cech charakterystycznych tych żywic jest ich chemiczna obojętność wobec barwników i pigmentów, co stanowi cenną zaletę w procesie formowania, dzięki której zachowują one bez zmian nadane im zabarwienie. Żywice łączą się łatwo z wypełniaczami dając wiele rodzajów tłoczyw (program uprawnienia budowlane na komputer). Żywice poliwinylowe są trwale termoplastyczne, dzięki czemu formowanie ich jest proste, a możliwość wtórnego użycia wszelkich odpadów pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności.
Dzięki stosunkowo dobrej stałości wymiarowej Vinylitu produkowano płyty o wymiarach 2400 x 750 x 50 mm, o ciężarze 68 kG. Główną trudność stanowiło wykonanie płyt ściennych i lekkich ogniotrwałych drzwi o wymiarach 1950 x 750 x 12,5 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Drzwi te wykonano w następujący sposób: najpierw wysypano jednolicie dno formy tłoczywem winylitowym, następnie na wierzchu ułożono tekturę uodpornioną na działanie ognia, po czym nasypano drugą warstwę tłoczywa. Tak przygotowany materiał poddano sprasowaniu w podwyższonej temperaturze. W podobny sposób sporządzono płyty ścienne, prasując je między dwiema płytami aluminiowymi; jako rdzenia użyto materiału porowatego o wytrzymałości na zgniatanie wynoszącej 17,5 kG/cnr. Wzdłuż dłuższego boku (o dł. 2400 mm) płyty mają głęboki rowek (uprawnienia budowlane). Trzy pręty z nakrętkami na końcach wprowadzono dla Usztywnienia konstrukcji i utworzenia między płytami połączenia na pióro i wpust. Płyty były dostatecznie odporne na zwichrowanie.
Instalacje sanitarne
Do budowy wzorcowego domu użyto dwadzieścia cztery płyty. Podłoga również była wyłożona płytkami winylitowymi sporządzonymi w podobny sposób jak płytki asfaltowe z tą różnicą, że jako spoiwa użyto żywicy winylitowej. Skład mieszanki na płytki posadzkowe był następujący: 22,5% żywicy winylitowej, 2,5% zmiękczacza i 75% mączki z łupku i barwnika (program egzamin ustny). Grubość płytek posadzkowych wynosiła 5 mm; produkowano je w szerokim wachlarzu zabarwień. Nie zastosowano bezpośredniego oświetlenia, lecz światło odbite od sufitu. Gzymsy wokół sufitu i listwy podłogowe otrzymywano przez wytłaczanie profilowe. Wiele innych części wyposażenia, jak gałki do drzwi, wieszaki do ręczników, wyłączniki elektryczne, sedesy itp., również wykonano z Vinylitu. Płyty wykonywano w kolorze białym, po czym powlekano je lakierem winylitowym (opinie o programie).
W październiku 1938 r. na wystawie budowlanej w Frankfurcie firma I. G. Farben - Industrie wystawiła doświadczalny budynek całkowicie wykonany z materiałów syntetycznych, przy czym uzyskano bardzo korzystne wyniki. Do budowy użyto bloków z lekkiego betonu sporządzonych z żużla wielkopiecowego, spojonego żywicą mocznikowo-formaldehydową, którą również zastosowano zamiast zaprawy cementowej do łączenia bloków (segregator aktów prawnych). Żywice syntetyczne zastosowano również do pokrycia podłóg, które przykryto dywanami z ciętych włókien sztucznych. Również do wyrobu materiałów izolacyjnych użyto żywic syntetycznych. Z laminatów z tworzyw sztucznych wykonano dachówki, a z laminatów drzewnych meble.
Wszelkie instalacje sanitarne sporządzono z Igolitu, specjalnego tworzywa o własnościach antykorozyjnych. Tworzywa sztuczne kojarzy się zwykle z twardymi, doskonale wypolerowanymi materiałami, którym brak właściwej pomieszczeniom mieszkalnym przytulności (promocja 3 w 1). Omawiany tu dom, mimo że miał charakter doświadczalny, wykazał, że tworzywa sztuczne, czy to użyte samodzielnie, czy też w połączeniu z innymi materiałami, stwarzają miłą domową atmosferę i przyczyniają się do dobrego zaprojektowania domu. Ważność tej próby polegała głównie na tym, że była to praca pionierska, która wzbudziła powszechne zainteresowanie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32