Blog
Żywiołowy rozwój techniki
W artykule znajdziesz:
Żywiołowy rozwój techniki
Obecnie bowiem przepisy o normach RWPG mają bowiem charakter tymczasowy, a dopiero po praktycznym sprawdzeniu wyników stosowania tych form, zostanie opracowana i wprowadzona ostateczna wersja przepisów.
Żywiołowy rozwój techniki oraz dotychczasowe istniejące bariery techniczne między państwami zmuszają do pilnych poszukiwań wyjścia z istniejącego impasu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna ISO z siedzibą w Szwajcarii, której członkiem jest również i Polska prowadzi cały szereg prac związanych z pracami normalizacyjnymi. Rok 1971 przyniósł znaczny postęp w tych pracach. Przyczyną powyższego była VIII Sesja Generalna ISO, która odbyła się w 1970 roku w Ankarze gdzie podjęto uchwałę, w której postanowiono, że od dnia 1 stycznia 1972 roku wstrzymuje się wydawanie zaleceń w sprawie przepisów, które winny znajdować odzwierciedlenie w opracowaniach normalizacyjnych i normach wydawanych przez kraje będące członkami ISO. Postanowiono więc, że w miejsce zaleceń będą wydawane Normy Międzynarodowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Obecnie uważa się, że ilość w najbliższej przyszłości wydanych Norm Międzynarodowych w stosunku do ilości wydanych zaleceń w ostatnim ćwierćwieczu zostanie podwojona. Dla orientacji podaje się, że do roku 1971 wydanych zostało przez ISO ponad 1810 zaleceń. Pierwsza Norma Międzynarodowa wydana przez ISO, nadeszła już do Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar - PKNiM, którą jest „Informator dla bibliotek, ośrodków informacji i dokumentacji”.
Również na VIII Sesji Generalnej, Rada ISO zadecydowała, że do zatwierdzenia projektu jako Normy Międzynarodowej musi wypowiedzieć się 75% członków ISO. Do zatwierdzenia Zalecenia ISO, wystarczało jedynie 60% członków (uprawnienia budowlane).
ISO - International Organization Standardization - Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która zastąpiła w 1947 roku istniejącą organizację pod nazwą
ISA - International Federation of National Standardizing Associations - Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych utworzoną w 1926 roku w Szwajcarii.
Typizacją określamy sprowadzanie ogółu produkcji i wyrobów konsumpcyjnych do ograniczonej liczby typów podstawowych (program egzamin ustny).
Metoda normalizacji
Typizacja stanowi szczególny przypadek normalizacji, gdyż opiera się na ocenie wyrobów jedynie według kryterium sposobu ich wykonania i wielkości. Typizacja przyczynia się do racjonalnej produkcji przez wybór spośród dużej liczby stosowanych lub możliwych wariantów wymiarowych i technologicznych tych typów form, które w zasadzie wystarczają do pokrycia zapotrzebowania gospodarki narodowej w zakresie różnorodności typów (opinie o programie).
Typizacja jest więc to metoda normalizacji polegająca na wyborze przedmiotów czy czynności o cechach najlepszych z punktu widzenia możliwości ich zastosowania w danych warunkach.
Wybrane typy wytwarza się w wielkich seriach, obniżając w ten sposób wydatnie koszty jednostkowe wyrobu. Pełne zaspokojenie potrzeb rynku jest zagwarantowane dzięki odpowiedniemu stopniowaniu uprzywilejowanych postępów geometrycznych przyjętych za podstawę stopniowania (np. wciągu liczb normalnych wyrazy o zaokrąglonej wartości) rozmaitych wielkości technicznych np. znamionowych wartości parametrów produkowanych typów wyrobów (segregator aktów prawnych).
Postępy te są utworzone przez tzw. ciągi Renarda, w których pierwszym wyrazem jest 1, a ilorazem iyT0 gdzie n = 5,10,20,40,80 np. wartości mocy typowych żarówek elektrycznych wytwarzanych w Polsce tworzą postęp o ilorazie ^/T0 = około 1,59(1,5; 2,5; 4; 6; 10; 15; 25; 40; 60; 100) Watt.
Liczby normalne wprowadził w 1870 roku Charles Renard urodź, w 1847 roku zm. w 1905 r. we Francji (odmian typowych i technologicznych) (promocja 3 w 1).
Szczególną rolę odgrywa typizacja w budownictwie, gdzie dąży się do wprowadzenia typowych elementów węzłów i ustrojów budowlanych, a nawet typowych budowli. Jest to jednym z celów mających za zadanie obniżenie kosztów budowy. Typizacja jest działaniem tak samo starym jak budownictwo, a jednym z pierwszych przejawów było ujednolicenie narzędzi i materiałów. Pozwoliło to na stosowanie jednakowych form architektonicznych i częściowo rozwiązań funkcjonalnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32