Blog

Betony lekkie zdjęcie nr 2
18.11.2020

Amplituda momentów w przekrojach podporowych

W artykule znajdziesz:

Amplituda momentów w przekrojach podporowych

Betony lekkie zdjęcie nr 3
Amplituda momentów w przekrojach podporowych

Jeżeli belka może być poddana obciążeniu w różnych jej strefach, to amplituda momentów AM w przęśle wynosi 0,125 pl2, a więc ma wartość taką samą jak w belce swobodnie podpartej. Amplituda momentów w przekrojach podporowych jest większa niż w przęśle; osiąga ona swą największą wartość na podporach najbliższych środka układu przęseł. Wartość tego momentu można wyrazić wzorem gdzie ó jest liczbą dodatnią, która zależy od ilości przęseł n, a w belce o zmiennej wysokości - również od kształtu belki (program uprawnienia budowlane na komputer).

Rośnie ona z ilością przęseł, lecz dąży szybko do wartości granicznej, będącej funkcją tej ilości. Dla belki przęsłowej wartości ó są praktycznie te same, co dla belki o nieskończonej ilości przęseł. W belce o zmiennej wysokości rosną one wraz ze stosunkiem wysokości podporowej do wysokości przęsłowej.
Zestawiono wartości maksymalnej amplitudy momentów zginających na podporach w postaci stosunku do takiej wartości w przęśle (0,125 pl2) w zależności od ilości przęseł.
Zmiana rozpiętości przęseł, a w szczególności ich wzajemnego stosunku wywiera duży wpływ na wartość momentów. Zilustrujemy to na przykładzie belki trój przęsłowej o rozpiętości l środkowego przęsła i obu przęseł skrajnych i.L

Na podstawie przeprowadzonych rozważań nad trasowaniem kabli można stwierdzić, jak duże znaczenie ma kształt belki ciągłej, który odpowiednio dobrany pozwala złagodzić zakrzywienie kabla spowodowane momentami zmiennego znaku. W szczególności przy znacznej zmianie przekroju belki wzdłuż jej długości (np. dużych skosach) można osiągnąć prostoliniową trasę kabla. Układ taki nadaje się zwłaszcza w przypadku ustrojów o większej ilości przęseł o niedużej rozpiętości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymagana nad podporami siła sprężająca jest w takich przypadkach na ogół za duża dla przekrojów śródprzęsłowych, toteż dla większych rozpiętości jej wielkość redukuje się przez stopniowe odgięcie kabli w dół i wyłączenie ich z działania. Na pewnej długości przed zakotwieniem nadaje się kablom formę zakrzywioną w celu zmniejszenia siły sprężającej przez tarcie i tym samym złagodzenia ujemnych skutków koncentracji ucisku.

Belki wspornikowe

Nie zawsze jednak dysponujemy wystarczającym miejscem, aby móc zastosować zmienny przekrój w belce; niekiedy znów, stała wysokość belki pożądana jest ze względów architektonicznych (uprawnienia budowlane). Wtedy możemy uniknąć odwrotnych krzywizn kabla przez wprowadzenie zakotwień pośrednich usytuowanych w ten sposób, by wypadkowa obu sił kotwiących na podporze pośredniej przechodziła przez środek ciężkości przekroju podporowego. Układ ten pozwala na zmianę siły sprężającej w poszczególnych przęsłach, przy zachowaniu ciągłości przebiegu linii ciśnienia (program egzamin ustny).

Należy jednak zwrócić uwagę, że taki ustrój posiada dużą ilość zakotwień z nieodłącznymi strefami zaburzenia w rozkładzie naprężeń. Wiąże się z tym konieczność wzmocnienia tych stref za pomocą uzbrojenia pomocniczego dla uniknięcia powstania pęknięć. Powinniśmy raczej dążyć do osiągnięcia korzyści wynikających z ciągłości kabla, przyjmując falistą jego trasę, a stratom, nieuniknionym wskutek tarcia kabla w kanale, należy przeciwdziałać przez stosowanie odpowiednich urządzeń, redukujących do minimum wartość współczynnika tarcia (opinie o programie).

W celu uniknięcia trudności spowodowanych odkształceniami wywołanymi sprężeniem oraz skurczem, często w praktyce stosuje się sprowadzenie ustroju do układu statycznie wyznaczalnego i późniejszego łączenia składowych elementów za pomocą sprężenia w jeden ustrój ciągły. Wykonuje się to m. in. przez przyjęcie prowizorycznych przegubów (łatwych do wykonania przede wszystkim w ustrojach wspornikowych) (segregator aktów prawnych).

Belki wspornikowe w układzie trójprzęsłowym, na których opiera się belka środkowego przęsła. Belki te, sprężone tylko ze względu na ich ciężar własny, spręża się po ich ułożeniu na miejscu za pomocą kabli biegnących nieprzerwanie przez całą długość konstrukcji. Kable te umieszcza się bądź zewnątrz samych belek, bądź pomiędzy belkami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Betony lekkie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Betony lekkie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Betony lekkie zdjęcie nr 8 Betony lekkie zdjęcie nr 9 Betony lekkie zdjęcie nr 10
Betony lekkie zdjęcie nr 11
Betony lekkie zdjęcie nr 12 Betony lekkie zdjęcie nr 13 Betony lekkie zdjęcie nr 14
Betony lekkie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Betony lekkie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Betony lekkie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami