Blog
Analiza ekonomiczna
W artykule znajdziesz:
Analiza ekonomiczna
Jednak analizy techniczno-ekonomiczne uzasadniające celowość wprowadzenia wyżłów grupowych nie ujmowały w wielu przypadkach wszystkich istotnych elementów występujących w tego typu rozwiązaniach. Uwaga ta dotyczy szczególnie kosztów eksploatacyjnych i nakładów inwestycyjnych na stacje uzdatniania ciepłej wody użytkowej (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponadto w wykonywanych analizach nie uwzględniano kosztów okresowej wymiany osiedlowej sieci c. w. u.
Stąd też przy podejmowaniu decyzji o budowie węzła grupowego należy każdorazowo przeprowadzić szczegółową analizę techniczno-ekonomiczną ujmującą możliwie wszystkie czynniki z uwzględnieniem lokalizacji i czasu wykonywania inwestycji oraz szybkości narastania zapotrzebowania na ciepło w osiedlu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niezależnie od wyników rozważań ekonomicznych przy wykonywaniu instalacji ciepłej wody występować mogą pewne ograniczenia technologiczne czy materiałowe, które w fazie projektowania węzła należy również uwzględnić.
Pośrednie przyłączanie wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania do sieci cieplnej jest przyczyną wzrostu kosztu indywidualnego węzła cieplnego. Koszt wymienników ciepła węzła centralnego ogrzewania jest bowiem znacznie wyższy od kosztu hydroelewatora. W efekcie ten kierunek rozwoju węzłów centralnego ogrzewania zwiększył konkurencyjność węzłów grupowych. Innym zjawiskiem działającym w tym samym kierunku jest szybkie korozyjne niszczenie wymienników c. w. u. Poza wzrostem kosztów remontów i materiałów było to przyczyną przedostawania się wody surowej (wodociągowej) do wody sieciowej (uprawnienia budowlane).
Zjawisko to występowało przeważnie w okresie letnim przy niskich ciśnieniach w sieci cieplnej. Przedostawanie się wody wodociągowej do wody sieciowej zwiększa jej korozyjność oraz zawartość zanieczyszczeń uniemożliwiających działanie elementów regulacji automatycznej. Korozyjna perforacja rur wymiennika c. w. u. może być przyczyną przecieków wody sieciowej do wewnętrznej instalacji c. w. u. W węzłach indywidualnych przeciwdziałanie tym negatywnym zjawiskom jest bardzo trudne (program egzamin ustny).
Antena telewizyjna
Następnym argumentem przemawiającym za stosowaniem węzłów grupowych są zagadnienia automatycznej regulacji. Ze względu na trudności w wyposażeniu wszystkich węzłów indywidualnych w sprawnie działające układy automatycznej regulacji zapewniające stabilizację temperatury wody dopływającej do instalacji wewnętrznej właśnie węzły grupowe stwarzają szansę spełnienia tego warunku (opinie o programie). Nieporównywalnie mniejsza liczba (w stosunku do liczby węzłów indywidualnych) grupowych węzłów cieplnych stwarza możliwość nie tylko wyposażenia ich w pełen zestaw niezbędnych elementów regulacji automatycznej i aparatury kontrolno-pomiarowej, lecz również umożliwia prowadzenie ciągłego nadzoru i konserwacji tych urządzeń.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wprowadzeniem węzłów grupowych są oszczędności materiałowe. Moc cieplna wymienników oraz pojemności zasobników w węzłach grupowych są bowiem mniejsze od sumarycznej mocy i pojemności zasobników węzłów indywidualnych. Dzięki temu uzyskuje się pewne oszczędności w zużyciu stali i stwarza możliwości wykonywania wymienników ciepła ze stali stopowej odpornej na działanie czynników korozyjnych (segregator aktów prawnych). Ponadto łatwiej jest dobierać wymienniki o dużych mocach cieplnych niż wymienniki o małych mocach; jest to spowodowane ograniczoną liczbą segmentów wymienników o różnych mocach cieplnych.
W nowoczesnym osiedlu mieszkaniowym musi być zapewnione niezawodne działanie całego szeregu centralnych i indywidualnych urządzeń technicznych,
takich jak: instalacje cieplne, wodociągowe, kanalizacyjne, elektryczne i telefoniczne.
Równocześnie w osiedlu powinna być prowadzona działalność konserwacyjno-usługowa związana z obsługą techniczną obiektów. Konieczny jest nadzór nad stacjami hydroforowymi, węzłami cieplnymi, dźwigami towarowymi i windami, antenami telewizyjnymi i ogólnodostępnymi telefonami.
Ponadto osiedle powinno mieć zapewnioną obsługę w zakresie instalacji ogrzewczych i wodno-kanalizacyjnych (promocja 3 w 1). Aby zapewnić prawidłowe działanie tak dużej liczby instalacji, powinna nastąpić w osiedlach centralizacja usług konserwacyjnych, remontowych i służb eksploatacyjnych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32