Blog

Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 2
12.10.2022

Analiza kosztów remontu

W artykule znajdziesz:

Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 3
Analiza kosztów remontu

Interwencyjne roboty remontowe można wykonywać tylko w przypadkach wystąpienia znacznych zmian stwierdzonych w określonym trybie i odpowiednio udokumentowanych. Konieczność wykonania remontu interwencyjnego może wyłonić się w różnych okresach istnienia budynku, nie może więc być zaplanowana. Zaplanowanie remontu i przyjęcie go do realizacji może mieć miejsce dopiero po zgłoszeniu konieczności interweniowania (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zgłoszenie to powinno być bezwzględnie poparte i uzupełnione inwentaryzacją stanu technicznego budynku dla określenia miejsc i zakresu występowania zmian oraz analizą kosztów przyszłego remontu. Analiza kosztów przyszłego remontu polega na badaniu „opłacalności” remontu. Wysokość nakładów na remont zabezpieczający (interwencyjny) powinna być ustalana indywidualnie dla poszczególnych budynków osiedla. Ta wysokość może być dla różnych budynków osiedla bardzo różna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Polityka remontowa powinna pozostawać w ścisłych związkach z efektywnością ekonomiczną. Powinna, oprócz projektu technicznego, o czym będzie mowa w dalszej części niniejszego opracowania, być poparta analizą planowanego kosztu robót uzasadnionego rachunkiem nakładów i uzyskanych efektów. Konieczność badania kosztów remontu wynika z obowiązujących u nas przepisów (uprawnienia budowlane).

Analiza kosztów remontu, niezależnie od przeciwstawienia wyliczonych kosztów alternatywie inwestycyjnej, powinna uwzględniać fakt, że uzupełnianie budownictwa mieszkaniowego odnową starszych budynków jest pożądane z punktu widzenia gospodarki narodowej, gdyż po remoncie uzyskuje się budynek pełnosprawny zmniejszonym nakładem finansowym przy ograniczonych nakładach deficytowych materiałów, jak cement i stal (program egzamin ustny).

Przeciwstawianie wartości robót remontowych

Przeciwstawianie wartości robót remontowych wartości nowej inwestycji ma tę wadę, że wydajność pracy w robotach remontowych jest znacznie niższa. Według badań Instytutu Gospodarki Mieszkaniowej różnica ta wynosi ok. 30%. Bilansując więc opłacalność potrzeb remontowych należy tę sprawę wziąć pod uwagę. Remonty kapitalne budynków wzniesionych metodami uprzemysłowionymi różnią się od remontów budynków tradycyjnych (opinie o programie). Problemy remontów kapitalnych w budownictwie tradycyjnym obejmowały oprócz samego budynku, w stosunku do którego w fazie remontu należało przewidywać poprawę układu funkcjonalnego mieszkań, likwidację wspólnot mieszkaniowych, doposażenie mieszkań, doprowadzenie centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody, sieci gazowej itp., również koordynację zamierzeń w ramach zabudowanego zespołu (segregator aktów prawnych).

Stąd remont kapitalny określonego zespołu starej zabudowy pociągał za sobą z reguły konieczność dokładnej koordynacji zamierzeń w ramach większego zespołu, tym bardziej że w uzbrojeniu terenu zachodzą zawsze głębokie współzależności techniczne wymagające koordynacji zamierzonych podłączeń nowego wyposażenia technicznego budynku z istnieniem zdolności przemysłowej poszczególnych instalacji uzbrojenia technicznego miasta. Współzależności te sprawiały, że remont kapitalny prowadzony dla określonych zespołów urbanistycznych starej zabudowy był często znacznie trudniejszy niż przygotowanie i zrealizowanie nowego osiedla. Remonty kapitalne w budownictwie wznoszonym metodami uprzemysłowionymi uzależniane powinny być przede wszystkim od wielkości koniecznych nakładów, przy czym nakłady te nie powinny przekraczać 70% wartości odtworzeniowej budynku (promocja 3 w 1).

Jak wiadomo, wartość odtworzenia budynku to koszt wybudowania nowego obiektu o tym samym standardzie przestrzennym, poziomie wykończenia i wyposażenia co rozpatrywany obiekt, obliczony w cenach bieżących materiałów i robocizny. Przyjęcie, że wartość remontu kapitalnego nie może przekroczyć 70% wartości odtworzeniowej, wynika z postanowień zawartych. Podano tu, że: „… Decyzja o przeprowadzeniu gruntownej naprawy powinna być oparta na pozytywnym wyniku rachunku opłacalności naprawy, w którym dopuszczalna wysokość nakładów na naprawę, zwłaszcza połączona z modernizacją, jest uzależniona od okresu przewidywanej eksploatacji i wartości użytkowej budynku po remoncie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 8 Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 9 Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 10
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 11
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 12 Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 13 Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 14
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Warto budować rzetelnie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami