Blog

Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 2
11.05.2022

Andezyty

W artykule znajdziesz:

Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 3
Andezyty

Profesor St. Małkowski wymienia cztery grupy występowania andezytów:

- grupa Wżaru (okolice Czorsztyna), obejmująca odsłonięcia na górze Wżar, w Kluszkowcach, w Krośnicy i pod Grynwałdem (program uprawnienia budowlane na komputer);

- grupa odsłonięć w potokach prawego brzegu Dunajca pod Krościenkiem, szczególnie w potokach Zakijowskim, Kozłeckim, Ścigockint;

-grupa Bryjarki obejmująca Górę Cisową, szczyt Bryjarki, odsłonięcia w pobliżu zakładu zdrojowego w Szczawnicy;

- grupa Jarmuty, do której zalicza się odsłonięcia na Jarmucie wraz z Malinową oraz w potokach Pałkowskim, Krupiance i Sztolni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Grupa pierwsza obejmuje głównie odmianę andezytu augitowo- amfibolowego, grupy pozostałe - andezytu amfibolowego. Prócz tego, wyróżniana jest jeszcze jedna grupa andezytu, jako produkt wtórny przeobrażeń (okolice Krościenka i pod Szlachtową).

Andezyty z Wżaru występują w trzech odmianach różniących się od siebie strukturą: odmiana pierwsza tworzy skałę barwy czarnej, zbitą, o wyglądzie zewnętrznym przypominającym bazalt; odmiana druga ma barwę szarą i budowę drobnoziarnistą porfirową; odmiana trzecia ma strukturę porfirową (uprawnienia budowlane).

Składniki mineralne tych odmian są następujące: plagioklazy, amfibole, augity i w drobnej ilości biotyt, niekiedy występuje i kaicyt. Andezyty potoku Zakijowskiego występują w dwóch odmianach:

a) popielatozielonawej, zbitej,

b) jasnoszarej, dość kruchej i porowatej.

Andezyty z Jarmuty również w dwóch odmianach:

a) ciemnoszarej o wyglądzie masy ziarnistej,

b) bardziej drobnoziarnistej (program egzamin ustny).

Andezyty amfibolowe (z Bryjarki, Malinowej i Cisowej) odznaczają się barwą jaśniejszą. Własności fizyczne i mechaniczne andezytów. Dowodzi to, że odmiany bardziej nadwietrzałe (o współczynniku emulgacji powyżej 0,36) nie mogą być stosowane do budowy dróg bitumicznych. Pod względem przydatności do celów drogowych mogą być brane pod uwagę odmiany zwarte o dużej wytrzymałości mechanicznej, nie ujawniające śladów wietrzenia (opinie o programie).

Diahaz krakowski

Stwierdzona została możliwość otrzymywania przez otoczenie bitumem na gorąco tzw. grysów otaczanych, dzięki czemu można by wykorzystać złoża andezytów do ulepszenia dróg przechodzących w terenach ich występowania. Niewątpliwie można by bardziej rozpowszechnić andezyt w budownictwie drogowym przez polepszenie komunikacji (budowę bocznic kolejowych) oraz przez zainstalowanie przewoźnych granulatorów do produkcji grysów granulowanych i instalacji do wyrobu mas mineralno- bitumicznych. Obecnie andezyt stosowany jest w coraz szerszym zakresie jako wartościowy materiał kwasoodporny (Malinowa) (segregator aktów prawnych).

Diabazy występują w Polsce na obszarze krakowskim, w Górach Świętokrzyskich oraz na Dolnym Śląsku. Diabaz krakowski jako diabaz hyperstenowo-kwarcowy występuje w Niedźwiedziej Górze koło Tenczynka. Szczegółowe badania przeprowadzone w kamieniołomie’) wykazały, że diabaz w Niedźwiedziej Górze występujący w postaci lakkolitu

ma płaszczyzny oddzielności drobnopryzma tyczne. Wyjątkowo tylko w niektórych częściach kamieniołomu pojawiają się nieco większe słupy. Na skutek istnienia wielkich ilości szczelin ciosowych oraz spękań, powstałych zapewne pod wpływem dyslokacji tektonicznych, przez masę diabazu przenikała woda z powierzchni ziemi, co wywołało daleko posunięte wietrzenie. Powstające w procesie wietrzenia produkty gliniaste powodują kruchość i łatwy rozpad (promocja 3 w 1).

Wskutek Lego w złożu obok materiału zupełnie zdrowego istnieje materiał mniej lub więcej zwietrzały aż do produktu o charakterze gliniastym. Wypełnia on szczeliny i otacza w postaci „kory" kawałki zupełnie zdrowego diabazu. Ilość materiału nadwietrzałego lub zwietrzałego jest znaczna.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 8 Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 9 Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 10
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 11
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 12 Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 13 Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 14
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uprawnienia budowlane – co warto wiedzieć? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami