Blog

02.02.2022

Aparatura zawilgocenia

W artykule znajdziesz:

Aparatura zawilgocenia
Aparatura zawilgocenia

Po przeszło dziesięcioletnich wstępnych doświadczeniach podjęto próby wprowadzenia w niektórych krajach do użytku izotopów radioaktywnych. Wykorzystuje się w tych metodach działanie promieni y do określania zwartości materiałów i gruntów oraz potoku neutronów i występujących w charakterze wtórnego zjawiska promieni y do określania zawilgocenia (program uprawnienia budowlane na komputer). Pomiary polegają na opuszczaniu na pewien czas do otworów wiertniczych odpowiedniej aparatury zawierającej izotopy promieniotwórcze (w pierwszym wypadku kobalt 60, w drugim rad-beryl), powiązanie jej przewodami elektrycznymi z przyrządami pomiarowymi umieszczonymi na zewnątrz i określanie warunków gruntowych w głębi przez uprzednie wyskalowanie przyrządów na podstawie warunków już znanych (Brocard, Cambefort) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Na końcu wspomnimy o dość oryginalnym sposobie poznawania obecności wód gruntowych za pomocą tzw. różdżki. Osoba wrażliwa na obecność wody podziemnej trzyma mocno w obydwóch rękach końce rozwidlonej gałązki w położeniu poziomym w ten sposób, żeby w każdej ręce znajdował się jeden jej koniec. Gdy osoba ta znajdzie się ponad wodą gruntową, to gałązka będzie ulegać mniej lub bardziej gwałtownym odchyleniom. Niejednokrotnie „różdżka1* oddała już duże usługi. W Szwajcarii istniało stowarzyszenie, które zajęło się poważnie studiami nad tym zjawiskiem, aby wytłumaczyć fizycznie działanie „różdżki**. W wyniku tych studiów znaleziono wyjaśnienia tego zjawiska w ten sposób, że przesączanie się wody gruntowej wytwarza prąd elektryczny (uprawnienia budowlane). Prąd ten jest słaby i o małym napięciu, lecz niektóre natury ludzkie mogą być na ten prąd szczególnie wrażliwe.

Fundamentowanie

Przystępując w niniejszym rozdziale do praktycznego zastosowania różnych wskazań zarówno uprzednio podanych, jak i w dalszym ciągu rozwijanych, trzeba z góry zaznaczyć, że temat fundamentowania będzie w dalszym ciągu stale ujmowany: a) od strony projektowania i b) od strony wykonawstwa (program egzamin ustny).

Fundamentowanie nie jest łatwym działem inżynierii, ze względu na pracę w gruntach o dużej ilości odmian i o bardzo różnorodnej wytrzymałości mechanicznej, często niejednakowej na tej samej budowie. Wobec tej różnorodności trzeba należycie dostosować się w każdym wypadku do napotykanych gruntów, przy czym często dużą pomocą służyć mogą wyniki badań otrzymywane z laboratorium gruntów. Zwykle jednak na powzięcie decyzji -wpływają oględziny i najprostsze badania gruntów na miejscu budowy. Trzeba szczególnie podkreślić dużą wagę dodatkowych oględzin każdego wykonanego wykopu, gdyż wówczas można dostosować się w pewnych granicach do rzeczywistego układu gruntów, nie ujawnionego nieraz w pełni przy wstępnych studiach za pomocą wierceń (opinie o programie).

W wykonawstwie fundamentowanie związane jest z zasady z ciągłą walką z parciem gruntów lub usuwaniem się ich oraz z walką z wodą. Wymaga to stałego napięcia myśli i woli kierownika budowy. Łatwo zrozumieć, że w fundamentowaniu nie można dać szablonowych rozwiązań, że trzeba będzie podać raczej ogólne zalecenia, jakimi należy kierować się przy rozstrzyganiu napotykanych w praktyce zagadnień i nawoływać inżynierów do ciągłego twórczego myślenia i wykorzystywania swego i n g e n i u m, czyli własnego zdrowego rozsądku (segregator aktów prawnych). Trudności techniczne przy wykonywaniu robót fundamentowych lub podziemnych są zupełnie odrębne od trudności napotykanych w nadziemnych częściach budowli, i z zasady (a więc nie we wszystkich wypadkach) prace w części fundamentowej lub podziemnej uważane są za trudniejsze i kłopotliwsze od robót w nadziemnej części konstrukcji. Ze względu na rodzaj fundamentów podzielimy je na: a) bezpośrednie, czyli opierane bezpośrednio na gruncie i b) sztuczne, czyli opierane na palach, studniach opuszczanych itp. Pod względem głębokości założenia będziemy rozróżniali fundamenty: a) płytkie i b) głębokie (promocja 3 w 1). Ten ostatni podział pozornie przedstawia pewną trudność, jeżeli chcieć podać dla niego z góry wyraźne kryterium.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami