Blog

16.05.2023

Armatura

W artykule znajdziesz:

Armatura

Do budowy wewnętrznej instalacji wodociągowej w budynkach gospodarczych nie należy stosować rur z PCW. Rury z twardego polichlorku winylu PCW są mało odporne na uderzenie i mogą bardzo łatwo ulec zniszczeniu, zwłaszcza w oborach, gdzie są narażone na ciągłe uderzenia i podważania rogami krów. Domowe połączenia wodociągowe można wykonywać z rur azbestocementowych, stalowych i z PCW zgodnie z zasadami podanymi dla budynków mieszkalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Armatura (uzbrojenie) wewnętrznej sieci wodociągowej umożliwia właściwe korzystanie z sieci oraz właściwą obsługę, eksploatację i kontrolę sieci. Wewnętrzna sieć wodociągowa w budynkach inwentarskich ma następujące uzbrojenie:

  • zawory przelotowe do wyłączania z eksploatacji pewnych odcinków przewodów,
  • zawory czerpalne o średnicach 10-4-20 mm służące do czerpania wody; zawory te w zależności od potrzeb mogą mieć różnie uformowane końcówki,
  • poidła samoczynne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Samoczynne poidła produkowane są przez Pilskie Przedsiębiorstwo Sprzętu Rolniczego Przemysłu Terenowego w Pile. Poidła 200/1 dostarczane są w stanie zmontowanym i gotowym do użytku i wymagają jedynie zamocowania oraz przyłączenia do sieci. Poidła można montować na stałe na słupku betonowym o wymiarach 330×330 mm wzniesionym ponad poziom podłogi na około 400 mm. Przed zamurowaniem poidło należy dokładnie spoziomować. Celem lepszego umocowania należy je wmurować z prętem o średnicy 12 mm i długości ok. 200 mm przetkniętym przez ucho znajdujące się u spodu miski (uprawnienia budowlane).

Innym sposobem zamocowania poidła jest montaż do słupka drewnianego przy żłobie za pomocą obejmy z nakrętkami M 12. Po nasunięciu otworów poidła na końce obejmy należy nałożyć na nie podkładki i przykręcić nakrętkami. Celem wzmocnienia misy poidła można zamontować od spodu wspornik wykonany z płaskownika. Wspornik należy przykręcić jednym końcem do dolnego ucha misy, a drugim końcem do słupka drewnianego (program egzamin ustny).

Ciśnienie wypływającej wody

Sposób połączenia poidła z siecią wykonany za pomocą korpusu złączki lub trójnika redukcyjnego. Poidła smoczkowe dla trzody chlewnej H-203/0 „Smoczek” montuje się do krat kojca lub ściany dwiema lub trzema śrubami M 10 (opinie o programie).

Warunkiem prawidłowego działania poideł smoczkowych jest spokojny wypływ wody ze smoczka. Ciśnienie wypływającej wody nie powinno przekraczać 5 m H20. Z tego względu konieczne jest zamontowanie na przewodzie doprowadzającym wodę do poideł zaworu redukcyjnego, który redukuje ciśnienie wody do ok. 5 m H20. W przypadku zasilania instalacji wewnętrznej ze zbiornika hydroforowego należy na głównym przewodzie zasilającym zamontować zbiorniczek wyrównawczy z zaworem pływakowym, który zapewnia stałe ciśnienie i wydatek wody (segregator aktów prawnych).

Prowadzenie przewodów oraz montaż instalacji wodociągowych należy wykonywać zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Zasady prowadzenia robót montażowo-budowlanych nie odbiegają od zasad podanych dla budynków mieszkalnych. Odbiór wykonanej instalacji wodociągowej powinien być przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Instalacją kanalizacyjną w myśl obowiązujących przepisów są „wszelkie urządzenia instalacyjne służące do odprowadzania ścieków z budynku, a więc wszelkie przewody wewnętrzne i zewnętrzne wraz z przyłączeniami kanalizacyjnymi, urządzenia i przybory służące do odprowadzania ścieków, umożliwiające użytkowanie nieruchomości zgodnie z jej przeznaczeniem i z wymaganiami sanitarnymi”.

W przypadku projektowania instalacji kanalizacyjnych w wiejskich budynkach gospodarskich zagadnienie można sprowadzić do usuwania upłynnionego obornika (gnojowicy) powstającego przy bezściółkowej metodzie hodowli (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami