Blog
Badanie czasu wiązania cementów
W artykule znajdziesz:
Badanie czasu wiązania cementów
Pomiar przepływu powietrza przez próbkę należy wykonać tak samo jak przy cechowaniu aparatury. Pomiar czasu t w sek wykonuje się dla dwu próbek z tego samego cementu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Szczegółowe wiadomości o istocie tężenia spoiw, wpływie różnych czynników na czas wiązania oraz na temat fałszywego wiązania podaje Bukowski w pracy, Tutaj zostaną podane tylko metody badania czasu wiązania.
We wszystkich prawie krajach używany jest do określania początku i końca wiązania zaczynu cementowego aparat Vicata. Szczegółowy sposób pomiaru podany jest w PN-63/B-C4300.
Propozycje zawarte w normie krajów RWPG w zasadzie przyjmują ten sam sposób pomiaru, natomiast dla międzynarodowej normy ISO zgłoszone są propozycje badania czasu wiązania cementu nie w zaczynie a w zaprawie normowej Vs typu ISO (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy zastosowaniu aparatu Vicata do pomiaru początku i końca wiązania zaprawy należałoby stosować igłę Vicata o ciężarze 1000 G.
Oprócz podanej metody stosowane są i inne, np.:
- metoda oparta na pomiarze natężenia prądu elektrycznego przepływającego przez próbkę wiążącą,
- metoda oparta na pomiarze stałej dielektrycznej,
- metoda wykorzystująca fale dźwiękowe i ultradźwiękowe,
- metoda określająca stopień gęstnienia zaczynu z ilości zaczynu wypływającego w jednostce czasu z wibrowanego zbiornika pomiarowego (wiskozymetr wibracyjny) (uprawnienia budowlane),
- metody związane z procesami kalorymetrycznymi w wiążącym cemencie itd.
Placki z płytkami
O jakości spoiwa pod względem zmiany objętości decyduje praktycznie jego odporność na pęcznienia i skurcz. Badania zmian skurczowych zaprawy cementowej nie są u nas objęte normalizacją, natomiast pęcznienie czyli stałość objętości bada się wg normy polskiej metodą Le Chateliera i na plackach z zaczynu normowego oraz wg normy RWPG PC 138-65 również na plackach z zaczynu normowego i metodą Kałłanniewa (program egzamin ustny). Badanie zmiany objętości na plackach z zaczynu normowego wg przepisów polskich. Do badania potrzebne są następujące przyrządy.
Dwie skrzynie metalowe lub drewniane o wymiarach 250×55 cm i wysokości 16 cm, zaopatrzone w pokrywy obite wojłokiem i ruszty drewniane lub metalowe. W jednej skrzynce na dnie powinna znajdować się cienka warstwa wody, druga skrzynia powinna być napełniona wodą. Naczynie metalowe o wymiarach 45X15 cm i wysokości 15 cm z pokrywą oraz rusztem usytuowanym na wysokości 10 cm. W naczyniu powinno być ok. 7 cm wody (opinie o programie). Temperatura otoczenia i wszystkich używanych materiałów powinna wynosić 17-f-20°C.
Z cementu przesianego przez sito 1000 mm odważa się 300±1 G, miesza z właściwą ilością wody i ugniata przez 3 min. Następnie formuje się z tego 3 kule o średnicy ok. 4 cm, układa je na szklanych płytkach natłuszczonych i lekko potrząsa by utworzyły się w nich placki grubości 1 cm i średnicy 7-8 cm. Placki z płytkami należy umieścić na okres 24 godz w pierwszej skrzyni, po czym zdjąć je z płytek. Jeden placek zostawia się na powietrzu w laboratorium na 27 dni, drugi zanurza w wodzie w drugiej skrzyni na przeciąg 27 dni, trzeci umieszcza na ruszcie w metalowym naczyniu, które po przykryciu podgrzewa się do wrzenia wody (segregator aktów prawnych). Wrzenie należy podtrzymywać przez 3 godz, później zostawić naczynie do ochłodzenia i wyjąć placek.
Po 28 dniach sprawdza się, czy placki nie mają pęknięć promieniowych i spaczeń, które są oznaką spęcznienia. Dla jednego cementu należy przeprowadzić co najmniej dwa oznaczenia. Badanie zmiany objętości na plackach z zaczynu normowego wg normy GWPG. Stosowane są następujące przyrządy.
Wanna ze szczelną pokrywą 2 z ocynkowanej stali lub mas plastycznych oraz rusztem 1, pod którym jest woda. Zbiornik do gorącej kąpieli (promocja 3 w 1). Woda w zbiorniku powinna zakrywać placki umieszczone na ruszcie do wysokości 4-1-6 cm. Autoklaw z manometrem, dostosowany do ciśnienia 20 atm pary wodnej. Przebieg badania jest następujący.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32