Blog

Beczki żelbetowe
W artykule znajdziesz:
Beczki żelbetowe

Przy montażu ogrodzeń słupy ustawia się pionowo w dołach fundamentowych i zasypuje je gruzem, żwirem lub tłuczniem w warstwach po 20 cm z ubiciem i zalewaniem wodą. Całość zalewa się zaprawą cementową 1 : 6-1 :8. W przypadku gruntów o słabej nośności nie wytrzymujących naprężenia 2 kG/cm2 konieczne jest wytworzenie pod słupem podłoża z gruzu, żwiru lub tłucznia zalanego zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na komputer).
Znaki drogowe. Podział linii kolejowej na kilometry i hektometry jest wykonany na gruncie znakami z bloków betonowych.
Beczki żelbetowe na mostach na piasek i wodę. Dla celów przeciwpożarowych na mostach stałych o rozpiętości większej niż 10 m i na wszystkich mostach prowizorycznych ustawia się beczki żelbetowe na piasek i wodę o pojemności 200 1 wykonane jako prefabrykaty. Beton użyty do wyrobu tego rodzaju beczek jest marki 400, a stal zbrojeniowa 18G2A. Ciężar beczki wynosi 119 kG, a pokrywy - 61 kG (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na liniach zelektryfikowanych z siecią kontaktową górną pierwotnie stosowane słupy trakcyjne o konstrukcji stalowej coraz częściej są wypierane przez słupy żelbetowe oraz strunobetonowe o przekroju prostokątnym, okrągłym (koleje japońskie) oraz dwuteowym (koleje radzieckie).
Polskie Koleje Państwowe ze względu na oszczędność stali w ostatnich latach również przystąpiły do stosowania słupów żelbetowych o przekroju prostokątnym ze zbrojeniem stalą okrągłą oraz o przekroju dwuteowym: a) ze zbrojeniem konwencjonalnym, b) jako słupy strunobetonowe (uprawnienia budowlane). Do szerokiego stosowania przyjęto słupy dwuteowe żelbetowe. Pozostałe słupy są w fazie prób.
Słup prostokątny.
Przekroje słupa prostokątnego o długości l = 9,50 m z betonu marki 300, stal zbrojeniowa 18G2A o Qr = 3600 kG/cm*, a stal montażowa o Qr = 2500 kG/cm*. Objętość betonu wynosi 0,63 ms, ciężar słupa - 1570 kG. Krawędzie słupa są zaokrąglone promieniem r = 2,0 cm.
Słup posiada kształt zwężający się ku górze na płaszczyznach prostopadłych do toru, a prostokątny na bokach równoległych do toru (program egzamin ustny).
Osadzenie słupa
Osadzenie słupa w fundamencie ma miejsce na głębokości 1,75 m od poziomu główki szyny. Przymocowanie typowych uchwytów wspornikowych górnych dla podwieszenia sieci odbywa się przy użyciu specjalnych stalowych ściągów uchwyconych na śruby. W słupach kotwiowych dla zamocowania ściągów na wysokości 1,10 m od góry przez słup w kierunku prostopadłym do toru przepuszczane są rury stalowe 0 32 mm, do których z obu stron słupa są przyspawane blachy.
Ciężar stali zbrojeniowej tego rodzaju słupa wynosi ogółem 233,2 kG (opinie o programie).
Słup trakcyjny dwuteowy z betonu zbrojonego. Słup taki ma zastosowanie jako słup przelotowy dla sieci skompensowanej z linką nośną. Słup o przekroju dwuteowym pełnym w płaszczyźnie prostopadłej do toru jest zbieżny. Szerokość słupa w górnej części wynosi 17,5 cm, a na poziomie fundamentu 36 cm. W płaszczyźnie równoległej do toru szerokość słupa jest wielkością stałą wynoszącą 21 cm.
Stosuje się słupy o dwóch długościach: 10,20 m do posadowienia bezpośrednio w gruncie i 8,70 m do posadowienia w fundamencie (segregator aktów prawnych).
Półki przekroju mają szerokość 21 cm, grubość ich zaś wynosi 8 cm (grubość środnika 7 cm). Słup jest wykonany z betonu wibrowanego marki 300, a zbrojenie słupa symetryczne ze stali o Qr = 3600 kG/cm2. Objętość betonu w słupie o długości 10,20 m wynosi 0,475 m3 (ciężar 1280 kG), a w słupie o długości 8,70 m - 0,385 m3 (ciężar 1040 kG).
W przypadku posadowienia bezpośrednio w gruncie ma zastosowanie specjalny wkład oporowy (przepuszczony przez otwór wykonany w słupie w jego części podziemnej). Słup posiada przewód usztywniający 0 10 mm skontaktowany z jego żeliwną czapką i zaopatrzony w dwa kontakty: jeden na poziomie szyn toru, drugi przy wsporniku podwieszenia sieci. W ściance środkowej słupa wykonane są otwory 0 3,8 cm do zakładania szczebli włazowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32