Blog
Beton w zbiornikach
W artykule znajdziesz:
Beton w zbiornikach
Beton w zbiornikach powinien być marki co najmniej 170, a w trzonie 140. Żelbetowy trzon betonuje się w deskowaniu ślizgowym, a zbiornik i jego obudowę w deskowaniu przestawnym. Dzięki temu uzyskuje się znaczną oszczędność w kosztach oraz przyspieszenie wykonawstwa (program uprawnienia budowlane na komputer). Z drugiej strony zużycie betonu przy trzonach walcowych jest większe o 10-25% niż przy podporach słupowych.
W roku 1928 wykonano w Hassloch, w Niemczech żelbetową wieżę wodną z dwoma współśrodkowymi zbiornikami o pojemności 500 m3. Zbiorniki te są oparte na 12 ramach żelbetowych ustawionych promieniście i opartych w środku na walcowym trzonie o średnicy 4,80 m. Zewnętrzne słupy ram mają wysokość około 32,0 m, natomiast środkowe tylko 3,70 m. Słupy zewnętrzne usztywnione są dwoma ryglami pierścieniowymi oraz stropem znajdującym się pod dnem zbiornika i zamykającym od dołu komorę zasuw.
Środkowy trzon walcowy jest usztywniony dwoma podestami żelbetowymi, do których umocowane są stalowe schody zabiegowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Konstrukcja została posadowiona na gruncie lessowym, trzon na płycie kołowej, słupy na osobnych fundamentach. Wokół zbiornika i pomieszczenia zasuw dano obudowę ceglaną, na której oparto stożkowy dach z wietrznikiem.
W zakładach przemysłowych w Diidelingen wykonano w latach 1927-1928 dwie wieże wodne, jedną ze zbiornikiem o pojemności 1000 m3 i drugą z dwoma zbiornikami. Drugą wieżę o wysokości 51,6 m. Ze względu na słaby grunt, 8 słupów podpierających zbiorniki posadowiono na pierścieniu podpartym 56 żelbetowymi palami.
Słupy mają u dołu przekrój 70 x 160 cm i zwężają się u góry do przekroju 70 x 70 cm; usztywnione są dwoma pierścieniami i stropem pod pomieszczeniem zasuw, usytuowanym pod zbiornikiem wody pitnej o pojemności 200 m3. Zbiornik ten o kształcie pierścieniowym jest obudowany ścianką żelbetową. Nad nim znajduje się zbiornik typu Intze na wodę przemysłową o pojemności 1000 m3. Zbiornik len ze względu na duży ruch wody oraz podwyższoną nieco temperaturę nie został ocieplony.
W Dusseldorfie, w roku 1927 wykonano wieżę ciśnień na wodę przemysłową o pojemności 775 m3, w której zbiornik zajmował całą wysokość wieży (uprawnienia budowlane).
Konstrukcja nośna
Zasadniczo potrzebny był zbiornik o pojemności 300 m3 na poziomie +28,50 m, część
dolną postanowiono wykorzystać jako pojemnik na wodę przeciwpożarową oraz dodatkowy zapas. Konstrukcję posadowiono na grubej płycie betonowej o średnicy 8,50 m. W celu umożliwienia kontroli zbiornika wykonano na zewnątrz, jak przy kominach, klamry stalowe, a pod głowicą galeryjkę.
Poważnym problemem była sprawa zapewnienia szczelności żelbetowej ściany u dołu, gdzie ciśnienie dosięga 3,5 atm. Z tego powodu dano od strony wewnętrznej wykładzinę z blachy stalowej o grubości 5 mm, którą zakładano pasmami o wysokości 3 m, równocześnie z betonowaniem trzonu. Wykładzina została w ten sposób wykorzystana jako deskowanie stracone. W obliczeniach przyjęto współpracę blachy i przekroju żelbetowego. Wewnątrz rozszerzonej części górnej zatarto ściany zaprawą z dodatkiem uszczelniającym (opinie o programie).
W roku 1960 w Backnang wybudowano wieżę wodną o dwóch zbiornikach. Zrealizowany projekt został wybrany w drodze konkursu. Konstrukcja wieży składa się z dwóch od siebie oddylatowanych elementów: z właściwej wieży oraz z klatki schodowej połączonej w trzech poziomach z wieżą (segregator aktów prawnych).
Konstrukcją nośną podtrzymującą zbiorniki jest okrągły trzon żelbetowy o średnicy 7 m, usztywniony trzema stropami i oparty na płycie fundamentowej o średnicy lim. Na trzonie na przegubach ustawiona jest płyta dolna podtrzymująca zbiornik dolny o średnicy 10,80 m i pojemności 380 m3 oraz wyżej - płyta górna podtrzymująca zbiornik górny o pojemności 500 m3.
Pomiędzy zbiornikami pozostawiono przestrzeń o wysokości 3 m okoloną 20 słupami i przeznaczoną początkowo na kawiarnię, lecz później zajętą na instalacje. Nad górnym zbiornikiem założono żelbetowy strop, ocieplony lekkim betonem i użytkowany jako taras (promocja 3 w 1). Prócz tego do ściany wieży umocowano specjalne lustro służące do celów radiotelefonii.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32