Blog

Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 2
19.05.2020

Betonowanie pomostu

W artykule znajdziesz:

Betonowanie pomostu

Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 3
Betonowanie pomostu

Po rozebraniu rusztowania z rur pomost odeskowano, zazbrojono i zabetonowano (program uprawnienia budowlane na komputer). Wszystkie te czynności wykonywano posługując się dźwigiem przesuwnym po linie wzdłuż pomostu.
Pomost zdejmowano z rusztowań nie obniżając rusztowania, lecz naprężając wieszaki przez rozchylanie dwu pasm ich drutów.

Działanie to miało następujące cele:
- obciążenie równomierne łuków siłami o znanych wielkościach,
- usuwanie luzów, które mogłyby wystąpić w niektórych wieszakach.
- ułatwienie rozdeskowania dolnej powierzchni pomostu,
- niedopuszczenie do wywołania szkodliwych momentów w połączeniu łuków z pomostem, które to momenty mogłyby powstać przy wydłużeniu wieszaków pod działaniem ciężaru pomostu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wieszaki naprężano wiążąc ich warstwy na dolnym odcinku dwoma zaciskam:, a następnie rozchylając dwie wiązki ich drutów przyrządem zaopatrzonym w dynamometr. Po rozchyleniu warstw drutów wprowadzano między nie stałą rozpórkę zamiast śruby rozchylającej. Siły W wieszakach mierzono przez wydłużenie. Pod działaniem ciężaru własnego siły te wynosiły 38 T. Wywołanie tej siły wymagało rozparcia pasm drutów siłą dochodzącą do 8 T. Naprężenie wieszaków i regulowanie w nich sił wykonano w ciągu 12 godzin.
Czas wykonania robót i wskaźniki zużycia materiałów.

Roboty rozpoczęto w lutym 1952 roku, montaż rusztowania z rur zaczęto w grudniu 1952 roku, pierwszy łuk zwarto w maju 1953 roku, drugi w październiku 1953 roku, wieszaki naprężano w kwietniu 1954 roku, most oddano do użytku w lipcu 1954 roku (uprawnienia budowlane).
Jezdnia mostu szerokości 6,00 m oraz dwa chodniki po 1,50 m i krawężniki po 0,40 m. Nawierzchnia z kostki granitowej grubości 12 cm. Obciążenie I klasy według dawnych norm. Rozstawienie osi łuków 7,40 m. Całkowita szerokość pomostu od krawędzi do krawędzi chodnika 11,40 m.

Ustrój niosący mostu

Ustrój niosący mostu składa się z dwóch łuków usztywnionych dwiema belkami o przekroju 0,60 X 1,05 m, z których każda jest uzbrojona 25 0 28 (program egzamin ustny).
Łuki mają przekrój ośmiokątny o szerokości stałej 60 cm i wysokości zmiennej od 52 cm w zworniku do 64 cm w wezgłowiach. Uzbrojenie łuku składa się z 8 prętów 0 28 mm i strzemion 0 8 mm, rozstawionych co 8 cm. Liczba przedziałów międźy wieszakami i poprzecznicami wynosi 9. Łuki nie są stężone wiatrownicami.

Wieszaki łączące belkę z łukiem są obetonowane. Grubość ich wynosi 0,15 m, a szerokość jest zmienna od 0,25 do 0,40 m (opinie o programie).
Pomost składa się z płyty grubości 22 cm o polach 6,80 X 1,96 m, poprzecznie o przekroju 35 X 80 cm i rozstawie osiowym 2,31 m. Uzbrojenie płyty, ułożone wzdłuż mostu, składa się z prętów 012 mm rozstawionych co 10 cm. Uzbrojenie poprzecznie stanowi 11 prętów 0 28 mm.
Chodniki ułożone są na wspornikach płytowych o najmniejszej grubości 12 cm.

Przęsło oparte jest na dwóch łożyskach stałych ukształtowanych w postaci poduszek betonowych i na dwóch łożyskach ruchomych-soczewkowych; wysokość soczewki 20 cm, promień jej łuków 30 cm.
Podpory mostu stanowią dwa przyczółki (segregator aktów prawnych). Każdy przyczółek składa się z dwóch poduszek na łożyska oraz ze ściany łączącej poduszki i zakończonej skrzydłami, podtrzymującymi ziemię nasypów. Pod przyczółkiem znajduje się 6 pali betonowych, po trzy pod jedną poduszką. Pale są rozstawione w wierzchołkach trójkąta równobocznego tak, że środek łożyska leży nad środkiem ciężkości ich przekrojów.
Pale mają przekrój ośmiokątny o zewnętrznej średnicy 35 cm. Długość pali - 12 m. Betonowano je w szalowaniach ułożonych poziomo, do których wsuwano uzbrojenie złożone z 8 prętów 0 16 mm, owiniętych spiralą z drutu 0 5,5 mm, o skoku zmiennym od 4 do 6 cm. Końce uzbrojenia wpuszczono do butów z trzy- milimetrowej blachy.

Przęsło mostu betonowano bez przerw idąc od środka pomostu, całą jego szerokością, jednocześnie ku obu podporom, po czym betonując łuki i wieszaki ku środkowi przęsła i kończąc na zwornikach łuków. Betonowanie trwało 32 godziny. Użyto betonu o zawartości 350 kg cementu na 1 m3 betonu (promocja 3 w 1). Stosowano kruszywo miejscowe - żwir morenowy. Kostki próbne zgniatane po 35 dniach dały średnio wytrzymałość 290 kG/cm-.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 8 Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 9 Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 10
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 11
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 12 Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 13 Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 14
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dekorowanie dyslokacji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami