Blog
Betonowanie ścian kanału
W artykule znajdziesz:
Betonowanie ścian kanału
Betonowanie ścian kanału wykonuje się z pomocniczego górnego pomostu. Po ułożeniu masy betonowej w sklepieniu wyrównuje się ją od wierzchu za pomocą specjalnych wykrojów. W trakcie betonowania należy pamiętać o obracaniu śrub-ściągów, aby uniemożliwić przywarcie do nich betonu lub stosować osłonę śrub gilzami wykonanymi z papy bitumicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po stwardnieniu masy betonowej usuwa się kliny pod wewnętrznym deskowaniem, opuszczając i przesuwając je na wałkach po balach na następny odcinek kanału. Konstrukcja tarcz deskowania kanału składa się z krążyn, do których przybite są deski grubości 38 mm.
Deskowanie tunelu wykonuje się w odcinkach ok. 3 m. Długość ta wynika z ciężaru tarcz oraz sposobu ich przesuwania. Tarcze deskowania wewnętrznego są w kluczu połączone przegubowo, co ułatwia ich montaż i demontaż.
Rury żelbetowe o znacznej średnicy mogą być wykonywane w położeniu poziomym lub pionowym. Do produkcji rur używa się dwóch form: wewnętrznej i zewnętrznej. W przypadku wykonywania rury w poziomie forma zewnętrzna jest trójdzielna, tzn. składa się ze spodu oraz dwóch bocznych tarcz (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przy pionowym betonowaniu forma zewnętrzna może być wykonana tylko z dwóch tarcz deskowania. Forma wewnętrzna - jeśli ma być wykonana z drewna lub metalu - powinna składać się przynajmniej z trzech tarcz oraz z klinów krążyn lub zawleczek stalowych do ich podłużnego i poprzecznego unieruchamiania.
Innym sposobem rozwiązania formy wewnętrznej jest stosowanie powłoki gumowej o grubości 3-MO mm w kształcie rury zamkniętej z przeponami również z gumy. W jedną z przepon wmontowany jest przewód służący do napełniania formy sprężonym powietrzem. Sprężenie wywołane ciśnieniem kilku atmosfer (w zależności od grubości betonowanej powłoki rury żelbetowej) jest wystarczające, aby forma została dostatecznie napięta (uprawnienia budowlane).
Na formie wewnętrznej montuje się siatkę zbrojenia rury, a następnie montuje się formę zewnętrzną na zamki przy jednoczesnym stosowaniu rozporek i wykonuje się betonowanie.
Przy demontażu formy usuwa się zawleczki albo kliny wewnętrznej formy (przy powłoce gumowej wypuszcza się powietrze), a następnie usuwa się ją z wnętrza. Demontaż formy zewnętrznej następuje w końcowym etapie robót (program egzamin ustny).
Układ poziomy
Układ poziomy pozwala na wykonywanie rur o znacznych długościach. Natomiast krótkie odcinki rur najlepiej wykonywać jest przy pionowym układzie form.
Deskowanie form drewnianych wykonuje się z desek grubości 25 mm, krążyny natomiast z desek 35-42 mm. Formy drewniane bardzo często obijane są blachą grubości ok. 0,4 mm. Formy składane z kilku tarcz łączonych przegubowo mają końce krążyn przy przegubach obite blachą.
Przeguby wykonuje się ze śrub M 16 łączących segmenty krążyn dwóch sąsiednich tarcz (opinie o programie).
Przy produkcji dużej ilości rur żelbetowych stosuje się formy metalowe z blachy 3 mm, stężane krążynami z kątowników. Tarcze metalowe wewnętrznej lub zewnętrznej formy łączone są na śruby M 12 w sposób analogiczny jak przy formach drewnianych.
Przy betonowaniu rur na leżąco należy pamiętać o zamknięciu końców formy deskowaniem. Rdzenie rur betonowych mogą być również wykonywane z rur stalowych z nałożoną powłoką gumową o przekroju rurowym. Koszulkę gumową należy wykonać grubości 5-10 mm o twardości 50° Shora (segregator aktów prawnych).
Między koszulką a rdzeniem należy zachować szczelinę 2-3 mm.
Na rys. 9-55 przedstawiono rusztowanie i deskowanie przesuwne, składające się z trzech tarcz deskowania wewnętrznego połączonych przegubowo w dwóch górnych narożach usztywnionych zastrzałami oraz z dwóch bocznych zewnętrznych tarcz usztywnionych również konstrukcją rozporowo-zastrzałową.
Ustawione tarcze deskowania ściągane są drutem przy stosowaniu rozporek, natomiast ich rygle są sztywno połączone w narożach na śruby. Wewnątrz dołem stosuje się rozpory. Po zabetonowaniu ścian i stropu kanału usuwa się spod tarcz deskowań rozpory oraz ściągi z drutu, następnie odkręca się śruby zastrzałów na słupkach i tarsze deskowań opuszcza się. odspajając jednocześnie je od ścian (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32