Blog

08.12.2021

Betony wibrowane

W artykule znajdziesz:

Betony wibrowane

Betony wibrowane

Nowoczesnym sposobem zagęszczania betonu jest wibrowanie. Do wibrowania nadają się betony wilgotne i gęstoplastyczne, przy czym konsystencje gę- stoplastyczne są najwłaściwsze betonom wodoszczelnym (program uprawnienia budowlane na komputer).
Betony wibrowane o tym samym współczynniku wodno-cementowym i tej samej konsystencji, co betony ubijane, są bardziej wodoszczelne. Przy ubijaniu powstają bowiem pory nitkowe o charakterze kapilarnym, a przy wibrowaniu powstają pory przeważnie nie sprzyjające przepuszczalności.

Beton ubijany jest ponadto bardziej przepuszczalny w kierunku pionowym (układania i ubijania) niż w kierunku poziomym. Tłumaczy się to wypływaniem wody na wierzch i tworzeniem się wskutek tego porów nitkowych. Wibrowanie, jakkolwiek znacznie uplastycznia beton, jednak nie daje wyraźnych różnic szczelności zależnie od kierunku układania betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pomimo stanu plastycznego beton nie jest zagęszczony, jeżeli zawiera powietrze w granicach 0,5-2%. Obecność powietrza powoduje znaczne zwiększenie przepuszczalności. Beton można jednak częściowo odpowietrzyć przez wibrowanie lub przez wytworzenie dookoła niego obniżonego ciśnienia w granicach od 0,1 do 0,6 atm. Do odpowietrzania betonu służą specjalne betoniarki z hermetycznymi bębnami i pompami do wysysania powietrza.
Beton odpowietrzony jest bardzo szczelny. Według zagranicznych doświadczeń wzrasta znacznie również jego gęstość, a wytrzymałość w stosunku do betonu zwykłego o tych samych składnikach jest większa po 7 dniach o 80%, a po 28 dniach o 100% (uprawnienia budowlane).

Odpowietrzana masa betonowa przygotowywana w hermetycznej betoniarce wymaga znacznej ostrożności w obchodzeniu się z nią, ażeby w okresie transportu i układania nie została częściowo lub całkowicie napowietrzona.
Istnieje inna metoda odpowietrzania betonów, bardziej uproszczona i nadająca się do robót betonowych, gdzie w rachubę wchodzą nawet wielkie masy betonów, np. przy budowie dróg i konstrukcji hydrotechnicznych (program egzamin ustny).

Powierzchnie betonu

Powierzchnie betonu na takich budowlach wodnych są szczególnie narażone na ujemne wpływy atmosferyczne. Wielokrotne zamarzanie i odtajanie, nawilżanie wodą i wysychanie sprzyjają szybkiemu niszczeniu budowli w przypadkach, kiedy powierzchnie betonowe nie są dostatecznie szczelne. Jak omówiono wyżej, jedną z przyczyn zmniejszających gęstość betonu i jego szczelność jest nadmiar wody (opinie o programie). Poza tym woda w betonie nie jest równomiernie rozdzielona. Nawet przy obniżonym współczynniku wodno-cementowym dla uzyskania możliwej urabialności masy betonowej rozprowadza się około 3 razy więcej wody niż to jest potrzebne dla procesów twardnienia, wskutek czego powstają pory w betonie. Dzięki wibrowaniu uzyskuje się zagęszczenie oraz wstępne odpowietrzenie i odciągnięcie nadmiaru wody.

Jako uzupełnienie wibrowania stosuje się także odpowietrzenie ułożonej masy betonowej.
Jakkolwiek wibrowanie sprzyja dokładnemu wypełnieniu deskowania masą betonową, powoduje zbliżenie ziarn kruszywa i szczelne ich ułożenie, jednak nie jest ono w stanie usunąć całkowicie zbytecznej wody, a tym samym bardziej równomiernie ją rozdzielić w masie betonowej. Odwrotnie wibrowanie często nawet sprzyja takiemu nierównomiernemu rozdziałowi wody, wskutek czego na granicy deskowania i betonu mogą powstać otwarte pory na licowej powierzchni betonu.
Ilość wyssanej wody z betonu waha się w granicach 10-20% zawartości początkowej (segregator aktów prawnych).

Przy odpowietrzanej warstwie betonu o grubości około 20 cm wypada od 3 do 8 litrów wody odciągniętej zim2 powierzchni betonu.
Jednocześnie należy podkreślić, że betony odpowietrzane wymagają zwykłych warunków nawilżania podczas twardnienia.

Wibrowanie betonu w okresie układania jest podstawowym warunkiem do pełniejszego odpowietrzenia. Przy wibrowaniu beton zagęszcza się i tym samym zmniejsza się możność filtracji powietrza przez masę betonu (promocja 3 w 1). Oprócz tego przy jego powierzchni tworzy się warstwa rzadkiego zaczynu sprzyjającego szczelnemu przyleganiu tarcz odpowietrzających na całej powierzchni betonu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami