Blog

Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 2
30.05.2018

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie - uregulowania prawne

W artykule znajdziesz:

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia na budowie - uregulowania prawne


Najważniejszym aktem prawny, który mówi i prawie do bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków pracy, jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Zgodnie z tym dokumentem każdy ma prawo do bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy, a także do ochrony zdrowia. Metodę realizowania tego prawa określono w Kodeksie pracy. Zgodnie z nim pracodawca jest odpowiedzialny za stan bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zobowiązany do chronienia zdrowia i życia pracowników poprzez zagwarantowanie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z wykorzystaniem odpowiednich osiągnięć nauki i techniki. Uregulowania kodeksowe rozwinięte są poprzez powszechnie obowiązujące akty prawne. W budownictwie zalicza się do nich:

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.


• ustawę Prawo budowlane,
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych,
• rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie informacji dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,a także planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

 

W ustawie Prawo budowlane unormowano działalność dotyczącą projektowania, budowy, utrzymania oraz rozbiórki obiektów budowlanych. Ponadto są w niej określone zasady funkcjonowania administracji publicznej w wymienionych dziedzinach. W ustawie wymieniono i określono wszystkie prawa i obowiązku osób biorących udział w procesie budowlanym w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (bioz). Do obowiązków inwestora należy przede wszystkim takie zorganizowanie procesu budowy, aby uwzględniał on obowiązujące zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Jego zadaniem jest także zapewnienie opracowania bioz, czyli planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.


Projektant ma obowiązek sporządzić informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakresie specyfiki projektowanego obiekt budowlanego. Na tej podstawie kierownik budowy sporządza lub zapewnia sporządzenie planu bioz. Inspektor nadzoru budowlanego odpowiada natomiast za kontrolę nad realizacją projektu zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 7 Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 8 Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 9
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 10
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 11 Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 12 Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 13
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wskaźnik wytrzymałości zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami