Blog

Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
30.01.2020

Budowa budynku mieszkalnego wielkopłytowego

W artykule znajdziesz:

Budowa budynku mieszkalnego wielkopłytowego

Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Budowa budynku mieszkalnego wielkopłytowego

W rezultacie budowa budynku mieszkalnego wielkopłytowego trwa krócej o około 33 - 50% od budowy budynku wielkoblokowego. Podczas gdy na wykonanie jednej kondygnacji budynku z bloków potrzeba 20 - 25 dni (wyjątkowo do 30 dni), to na wykonanie jednej kondygnacji budynku z wielkich płyt o tej samej kubaturze potrzeba tylko 12 - 18 dni roboczych, przy czym na sam montaż przypada 3 - 4 dni (w budynku wielkoblokowym 6 dni) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dalsze skrócenie terminów budowy budynku z wielkich elementów możliwe jest przy zachowaniu następujących warunków:
1) zmechanizowaniu większości czynności w pierwszej i trzeciej fazie budowy, tj. w pracach przygotowawczych i wykończeniowych, zajmujących w budynku wielkopłytowym 9 - 15 dni na jedną kondygnację,
2) wprowadzeniu scalonych elementów wielkopłytowych wykonywanych fabrycznie w postaci poszczególnych izb i pomieszczeń mieszkalnych lub w postaci prefabrykowanych mieszkań całkowicie wykończonych (elementy wielkoprzestrzenne) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W budynkach wielkopłytowych, podobnie jak w budynkach wielkoblokowych, stosowane są trzy układy konstrukcyjne. W zależności od przyjętego układu konstrukcyjnego używane w tych układach elementy różnią się między sobą.
W układzie o nośnych ścianach podłużnych i o nośnych ścianach poprzecznych płyty stropowe są dwukierunkowo zbrojone, gdyż opierają się 4 krawędziami na płytach ściennych, które są płytami nośnymi (uprawnienia budowlane).

W układzie o nośnych ścianach poprzecznych (układ konstrukcyjny przeważający w obecnym budownictwie wielkopłytowym), obciążenia z jednokierunkowo zbrojonych płyt stropowych przenoszone są na ściany poprzeczne płyty o podłużnych ścianach zewnętrznych i wewnętrznych są płytami przenoszącymi obciążenia od ciężaru własnego ściany wyższych kondygnacji lub też są płytami osłonowymi, spoczywającymi na konstrukcji stropowej każdej kondygnacji. W układzie o nośnych ścianach podłużnych obciążenia ze stropów przenoszone są na płyty nośne ścian podłużnych, natomiast elementy ścian poprzecznych są płytami samonośnymi.

We wszystkich tych układach mogą znaleźć zastosowanie układy konstrukcyjne bezszkieletowe, w których budynki montowane są z samych elementów płytowych oraz układy konstrukcyjne szkieletowo-płytowe, w których konstrukcja budynków wykonywana jest z dwóch rodzajów elementów: elementów prętowych szkieletu i elementów płytowych przenoszących obciążenia na szkielet lub wypełniających pola między szkieletem nośnym (program egzamin ustny).

Elementy wielkopłytowe

Do wykonania elementów wielkopłytowych stosuje się następujące materiały:
do warstw nośnych - beton konstrukcyjny, beton nośny zbrojony i żelbet, betony i zaprawy szlachetne, beton lekki konstrukcyjny,
do warstw izolacyjnych - pianobeton, gazobeton, szkło piankowe, pianosilikat, płyty z wełny żużlowej, maty z waty szklanej, płyty azbestowo-cementowe, płyty trocinowo-bitumiczne, pustaki ceramiczne, ceramika porowata, pumeks żużlowy, żużlobeton. Wytrzymałość betonu w warstwach nośnych powinna wynosić najmniej 140 kG/cm2 (opinie o programie). Wytrzymałość ta dochodzi niekiedy nawet do 400 kG/cm2, jeśli przez zastosowanie wysokiej marki betonu chce się znacznie skrócić cykl produkcyjny.
Ciężar objętościowy betonów lekkich izolacyjnych (pianobeton, gazobeton, pianosilikat) wynosi zwykle 0,4 -4- 0,6 T/m3, a ich wytrzymałość na ściskanie powyżej 20 kG/cm2. Ciężar płyt z wełny żużlowej, ze szkła piankowego i mat z waty szklanej wynosi 0,25 - 0,4 T/m3.
Elementy nośne ścian wewnętrznych w układzie poprzecznym. Minimalne grubości płyt ścian konstrukcyjnych w budynkach o układzie nośnym poprzecznym, używanych w Związku Radzieckim. Do wykonania tych płyt stosowane są stosunkowo wysokie marki betonu - 200 i 300. Najniższe grubości płyt, wynoszące 12 cm, nie odpowiadają wymaganiom izolacyjności akustycznej (segregator aktów prawnych).

Dla zachowania wymaganej dla przegrody mieszkaniowej izolacyjności akustycznej 48 dB, grubość ściany z betonu zwykłego powinna wynosić co najmniej 14 do 15 cm. Wytyczne projektowania obowiązujące w naszym kraju ustalają, że minimalne grubości ścian konstrukcyjnych z betonu zwykłego o marce co najmniej 140 powinny wynosić 10 cm - przy usztywnieniu ściany wzdłuż krawędzi pionowych, oraz 12 cm - przy braku usztywnienia, zaś ścian z betonu lekkiego marki do 140 powinny wynosić 15 cm - przy usztywnieniu ściany i 20 cm - przy braku usztywnienia (promocja 3 w 1).

Minimalne grubości płyt dla ścian z betonu zwykłego (10 i 12 cm), określone w tych wytycznych ze względu na wymagania wytrzymałościowe, nie odpowiadają jednak wymaganiom izolacji akustycznej. Dopiero po obustronnym otynkowaniu ściany warunki izolacji akustycznej mogą być spełnione.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Metoda rozdzielcza uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami