Blog

Wolne wapno zdjęcie nr 10
16.08.2018

Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

W artykule znajdziesz:

Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

Metoda budowy mostów w deskowaniu na rusztowaniach nadaje się przede wszystkim do konstruowania mostów płytowych, żelbetowych oraz obiektów z masywnymi dźwigarami (program na komputer). W tradycyjnej metodzie budowy betonowych mostów stosuje się dekowania oraz rusztowania. Jest to technologia pozwalająca na uzyskanie dowolnego kształtu konstrukcji. Wielkość wznoszonych elementów jest praktycznie nieograniczona, choć oczywiście niezbędne jest odpowiednie podejście do zjawiska skurczu betony oraz skuteczne opanowanie problemów wynikających z ciepłem hydratacji w czasie wiązania betonu. W efekcie otrzymywany jest monolit, czyli jednolita konstrukcja, która kojarzy się z dużą wytrzymałością i trwałością (program na telefon).

Budowa obiektów za pomocą technologii deskowania

Wolne wapno zdjęcie nr 11
Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

Budowa obiektów za pomocą technologii deskowania wiąże się jednak ze sporymi niedogodnościami. Przede wszystkim prace muszą być wykonywane na placu budowy, przez co postępy są ściśle związane z panującymi warunkami atmosferycznymi (program na egzamin ustny). Ponadto podłoże pod wykonanie rusztowań musi być przygotowane starannie, ponieważ przenosi ona duże obciążenia i musi zapewnić odpowiednią sztywność. Konieczne jest zatrudnienie dobrze wykwalifikowanej ekipy, a także zapewnienie jest wymaganych przepisami warunków socjalnych (promocja 3 w 1).
Prace związane z deskowaniem mogą być wykonywane taniej, sprawniej i szybciej, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów szalunkowych. Formy nietypowe są dostępne na zamówienie, ale niestety sporo kosztują. Wykonawcy starają się więc stosować jak najprostsze kształty, do których można wykorzystywać typowe elementy systemu (segregator). W związku z tym potencja tej monolitycznej metody budowy jest w znacznym stopniu osłabiony. Technologia deskowania na rusztowaniach jest dość podatna na błędy – zarówno projektowe, jak i wykonawcze. Niekiedy projektanci wykonują niewystarczające zbrojenie przeciwskurczowe, zwłaszcza w tzw. stykach technologicznych. W wyniku zaniedbań w czasie wiązania betonu dochodzi do pojawienia się rys, a niekiedy także pęknięć. Wówczas konieczne jest stosowanie zabiegów naprawczych, zaprzeczających idei monolitu (opinie).

Najnowsze wpisy

12.07.2024
Wolne wapno zdjęcie nr 12
Jak zdobyć uprawnienia budowlane konserwatorskie?

Uprawnienia budowlane konserwatorskie mają fundamentalne znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ich posiadanie umożliwia nadzór oraz prowadzenie prac budowlanych przy…

12.07.2024
Wolne wapno zdjęcie nr 13
Czy warto zrobić kurs na uprawnienia budowlane?

Wielu przyszłych inżynierów i architektów zastanawia się, czy warto zainwestować czas i pieniądze w kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia…

Wolne wapno zdjęcie nr 16 Wolne wapno zdjęcie nr 17 Wolne wapno zdjęcie nr 18
Wolne wapno zdjęcie nr 19
Wolne wapno zdjęcie nr 20 Wolne wapno zdjęcie nr 21 Wolne wapno zdjęcie nr 22
Wolne wapno zdjęcie nr 23

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wolne wapno zdjęcie nr 24

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wolne wapno zdjęcie nr 25

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Wolne wapno zdjęcie nr 32 Wolne wapno zdjęcie nr 33 Wolne wapno zdjęcie nr 34
Wolne wapno zdjęcie nr 35
Wolne wapno zdjęcie nr 36 Wolne wapno zdjęcie nr 37 Wolne wapno zdjęcie nr 38
Wolne wapno zdjęcie nr 39

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wolne wapno zdjęcie nr 40

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wolne wapno zdjęcie nr 41

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami