Blog

Chromowanie techniczne zdjęcie nr 2
16.08.2018

Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

W artykule znajdziesz:

Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

Metoda budowy mostów w deskowaniu na rusztowaniach nadaje się przede wszystkim do konstruowania mostów płytowych, żelbetowych oraz obiektów z masywnymi dźwigarami (program na komputer). W tradycyjnej metodzie budowy betonowych mostów stosuje się dekowania oraz rusztowania. Jest to technologia pozwalająca na uzyskanie dowolnego kształtu konstrukcji. Wielkość wznoszonych elementów jest praktycznie nieograniczona, choć oczywiście niezbędne jest odpowiednie podejście do zjawiska skurczu betony oraz skuteczne opanowanie problemów wynikających z ciepłem hydratacji w czasie wiązania betonu. W efekcie otrzymywany jest monolit, czyli jednolita konstrukcja, która kojarzy się z dużą wytrzymałością i trwałością (program na telefon).

Budowa obiektów za pomocą technologii deskowania

Chromowanie techniczne zdjęcie nr 3
Budowa mostów w deskowaniu na rusztowaniach

Budowa obiektów za pomocą technologii deskowania wiąże się jednak ze sporymi niedogodnościami. Przede wszystkim prace muszą być wykonywane na placu budowy, przez co postępy są ściśle związane z panującymi warunkami atmosferycznymi (program na egzamin ustny). Ponadto podłoże pod wykonanie rusztowań musi być przygotowane starannie, ponieważ przenosi ona duże obciążenia i musi zapewnić odpowiednią sztywność. Konieczne jest zatrudnienie dobrze wykwalifikowanej ekipy, a także zapewnienie jest wymaganych przepisami warunków socjalnych (promocja 3 w 1).
Prace związane z deskowaniem mogą być wykonywane taniej, sprawniej i szybciej, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów szalunkowych. Formy nietypowe są dostępne na zamówienie, ale niestety sporo kosztują. Wykonawcy starają się więc stosować jak najprostsze kształty, do których można wykorzystywać typowe elementy systemu (segregator). W związku z tym potencja tej monolitycznej metody budowy jest w znacznym stopniu osłabiony. Technologia deskowania na rusztowaniach jest dość podatna na błędy – zarówno projektowe, jak i wykonawcze. Niekiedy projektanci wykonują niewystarczające zbrojenie przeciwskurczowe, zwłaszcza w tzw. stykach technologicznych. W wyniku zaniedbań w czasie wiązania betonu dochodzi do pojawienia się rys, a niekiedy także pęknięć. Wówczas konieczne jest stosowanie zabiegów naprawczych, zaprzeczających idei monolitu (opinie).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Chromowanie techniczne zdjęcie nr 8 Chromowanie techniczne zdjęcie nr 9 Chromowanie techniczne zdjęcie nr 10
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 11
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 12 Chromowanie techniczne zdjęcie nr 13 Chromowanie techniczne zdjęcie nr 14
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Chromowanie techniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami